Aktualności

Ptaki w obliczu śmieci. Wykład w Stacji Ornitologicznej PAN

Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN zaprasza 21 kwietnia o godz. 11.00 na wykład przyrodniczy Ptaki w obliczu śmieci. W trakcie wykładu pokazywane będą wybrane okazy ptaków z edukacyjnej kolekcji Stacji, nagrania ptasich głosów oraz  obrączki ornitologiczne. Dla zainteresowanych dostępne będą materiały informacyjno-edukacyjne.

Weekend na Wyspie? Weź udział w rodzinnym Rajdzie

Rodzinne Rajdy Marka Gołaszewskiego to już stały punkt programu w miesięcznym harmonogramie wydarzeń na Wyspie Sobieszewskiej. Kolejne spotkanie dla rodzin, grup przyjaciół i wszystkich sympatyków wędrówek odbędzie się 15 kwietnia o godz. 14.00. 

Znamy program Karnawału Latawców 2018!

Karnawał Latawców na Wyspie Sobieszewskiej to familijna impreza wielopokoleniowa, przyciągająca całe rodziny chcące spędzić niedzielne, majowe na świeżym powietrzu. Hasło przewodnie IV edycji Festiwalu to Podniebna Orkiestra. Już teraz zaplanuj 27 maja na Wyspie! 

Stwórz latawiec i zagraj w podniebnej orkiestrze!

Stwórz oryginalny latawiec i weź udział w Konkursie! Wyspa Skarbów GAK zaprasza na warsztaty (21 i 22 kwietnia) przygotowujące do udziału w 4. edycji Karnawału Latawca, który w tym roku, w maju odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej pod hasłem “Podniebna orkiestra”. Na najciekawsze latawce czekają nagrody pieniężne! 

Wiosenny spacer podopiecznych schroniska “Promyk” w Sobieszewie

Pospacerujmy razem z psami z gdańskiego schroniska „Promyk”! W sobotę 24 marca, dzięki uprzejmości spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, które użyczyły nam autobusu, wyruszymy z naszymi podopiecznymi na podbój sobieszewskich plaż! Start spacerów od godz. 11.30, potrwają do 14.30. Zbiórka na plaży przy wejściu na końcu ul. Lazurowej.

Spotkanie Partnerstwa dla Wyspy

Najbliższe spotkanie Partnerstwa dla Wyspy Sobieszewskiej odbędzie się 27 marca o godz. 11.00 w Barze Przystań Ptasi Raj przy ul. Nadwiślańskiej 139B w Górkach Wschodnich. Podczas wydarzenia przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku przedstawią możliwości (obecne i planowane) realizacji działań, które zostały opisane w dokumencie „Jaka Wyspa Sobieszewska” wypracowanym podczas spotkań z prof. Piotrem Lorencem.

Baltic Games 2019 na Wyspie Sobieszewskiej?

Największy w Polsce festiwal sportów ekstremalnych w 2018 roku, po raz ostatni, odbędzie się na gdańskim Placu Zebrań Ludowych. Organizatorzy festiwalu podpisali właśnie z Pawłem Adamowiczem prezydentem Gdańska list intencyjny w sprawie przeniesienia wydarzenia na Wyspę Sobieszewską.

Kulturalny rok 2017 z GAK Wyspą Skarbów

Ważną instyucją na Wyspie Sobieszewskiej jest Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów. To centrum, które przyciąga mieszkańców od najmłodszych lat i wiąże ze sobą na całe życie. Jednen z kluczowych partnerów w Porozumieniu dla Wyspy Sobieszewskiej podsumowuje swoje działania: od zajęć dla seniorów przez warsztaty podczas Free Time Festiwal czy konkurs “Pomysł na Wyspę” po spotkanie wigilijne.

Wyspa Sobieszewska z nową infrastrukturą

Wzdłuż Martwej Wisły powstanie nowy chodnik o długości 500m. Oświetlona trasa biegniena na odcinku od istniejącego ciągu do budowanego obecnie mostu zwodzonego w Sobieszewie. Teren inwestycji zostanie zagospodarowany pod względem zieleni, pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci, a dla bezpieczeństwa zamontowane zostanie również oświetlenie oraz balustrada ochronna od strony nabrzeża.

W 2018 roku będzie się działo na Wyspie Sobieszewskiej!

15 lutego spotkały się osoby reprezentujące instytucje, organizacje i firmy skupione wokół Partnerstwa dla Wyspy Sobieszewskiej. Partnerzy podsumowali dobry rok 2017 i zaplanowali różnorodne działania animacyjne i edukacyjne na rok 2018. Co czeka nas w najbliższym czasie?

Spotkanie Partnerstwa dla Wyspy Sobieszewskiej

15 lutego o godz. 9.00 w siedzibie Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska odbędzie się spotkanie Partnerstwa dla Wyspy Sobieszewskiej. Podczas spotkania zostaną podsumowane działania na Wyspie w roku 2017 oraz zaplanowane te na rok 2018.

Rajd po Ptasim Raju

4 lutego odbędzie się kolejny rodzinny rajd organizowany przez Marka Gołaszewskiego. Zaczynamy o 14.00 na parkingu przy pętli autobusowej linii nr 186 w Górkach Wschodnich. W pogramie – Ptasi Raj, wejście na dwie wieże obserwacyjne i jeziora: Karaś i Ptasi Raj. Wstęp wolny!

Ujście Wisły wpisane na tzw. Listę Ramsarską

Ujście Wisły w prestiżowym gronie szczególnie cennych przyrodniczo obszarów na świecie – czytamy na www.radiogdansk.pl. Teren znalazł się na tak zwanej Liście Ramsarskiej wyróżniającej obszary wodno-błotne o międzynarodowym znaczeniu. Podobnych miejsc w Polsce jest zaledwie 15.

Kurs języka niemieckiego zakończony!

– To sposób na efektywne spędzenie czasu: szybki dojazd i duża częstotliwość zajęć to atuty kursu. Atmosfera podczas spotkań była wspaniała – chwali pani Maria Zalewska – uczestniczka zorganizowanego w ramach programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej w listopadzie i grudniu kursu. Bezpłatne zajęcia prowadziła pani Renata Kopińska, wykwalifikowana lektora języka niemieckiego. Przeczytaj opinie mieszkańców!

Rodzinny rajd po Wyspie Sobieszewskiej i okolicach

Marek Gołaszewski, radny dzielnicy Wyspa Sobieszewska, zaprasza na kolejny, rodzinny rajd po Wyspie Sobieszewskiej i okolicach Trójmiasta. Start: 28 stycznia o godz. 24.00 na ul. Lazurowej przy wyjściu na plażę nr 11. W programie: niezwykła przyroda, nauka i zabawa dla małych i dużych. Impreza jest bezpłatna.

Trwają przygotowania do Zlotu ZHP Gdańsk 2018

Wyspa Sobieszewska tego lata będzie tętnić życie, a las zabrzmi echem śmiechu z około 15 000 młodych serc. Między 6 a 16 sierpnia na Wyspie odbędzie się Zlot 100-lecia ZHP. Najważniejsze wydarzenie Związku Harcerstwa Polskiego już teraz, z wsparciem Miasta Gdańsk, przygotowuje grupa około 100 wolontariuszy. Nad czym teraz pracują?

Dyskusja publiczna dot. planów miejscowych na Wyspie Sobieszewskiej

Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza na dyskusję publiczną dotyczącą projektów planów miejscowych na Wyspie Sobieszewskiej (na tym samym spotkaniu umówiony zostanie również teren Oliwy Górnej). Spotkanie odbędzie się 18 stycznia w siedzibie BRG przy ul. Wały Piastowskie 24 (IV piętro) o godz. 17.00.

Wyspa w granicie. Katalog pleneru rzeźbiarskiego

We wrześniu 2017 roku na Wyspie Sobieszewskiej odbyła się pierwsza edycja nowej imprezy artystycznej: pleneru rzeźbiarskiego. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Wyspa w granicie” i zgromadziło rzeźbiarzy pracujących w tym materiale, m.in. prof. Wojciecha Sęczawę, Bogdana Markowskiego, Stanisława Gieradę. Rzeźby powstałe podczas pleneru eksponowane zostały w przestrzeni publicznej Wyspy Sobieszewskiej. Pobierz katalog prezentujący nowe rzeźby na Wyspie!

Jaki wizerunek Wyspy Sobieszewskiej? Warsztaty dla mieszkańców

10 i 24 stycznia o godz. 13.00 w siedzibie Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska na ul. Turystycznej 3 odbędą się warsztaty na temat kształtowania wizerunku Wyspy Sobieszewskiej. Wspólnie z Bartoszem Kotowiczem z agencji brandingowej ENGRAM, przyjrzymy się materiałom promocyjnym, jakie powstały o Wyspie, wybierzemy styl i sposób komunikacji marki Wyspa Sobieszewska dążąc do tego, by promować Wyspę spójnie, w jednolity sposób i konsekwentnie.

Jaka przyszłość Wyspy Sobieszewskiej? Warsztaty dla mieszkańców

Związek Harcerstwa Polskiego, współorganizator dwóch zlotów harcerskich oraz wydarzeń w ramach Partnerstwa na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, wspólnie z Miastem Gdańsk organizuje cyklu warsztatów mających na celu wypracowanie założeń do strategii rozwoju Wyspy. Terminy spotkań: 8, 15 i 22 stycznia, godz. 17.00. Miejsce: siedziba Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, ul. Turystyczna 3.

Most w Sobieszewie gotowy przed wakacjami 2018!

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała aneks wydłużający termin realizacji robót do 30.04.2018 r. Jeśli prace przebiegać będą zgodnie z założeniami, nowy most zostanie oddany do użytku w czerwcu 2018 roku. To kluczowe ze względu na zbliżający się sezon turystyczn oraz Zlot Stulecia ZHP Gdańsk 2018, który odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej.

Wizyta studyjna w Krynicy Morskiej

Jak pracuje samorząd Krynicy Morskiej, czy biblioteka może pełnić inne funkcje, np. domu kultury i po co zakładać Lokalna Organizację Turystyczną. Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej – dwadzieścia siedem osób, w tym emeryci, członkowie rady dzielnicy, GAK-u, Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Lasów Państwowych o Ochotniczej Straży Pożarnej wzięli udział w wizycie studyjnej.

Powstaną nowe szlaki rowerowe i kajakowe na Wyspie!

Nowe fragmenty ścieżek rowerowych zostaną zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020. Dofinansowana zostanie m.in.: realizacja Pomorskiego Szlaku Kajakowego – odcinek Szlaku Motławy i Martwej Wisły.

Forum Żeglarskie

Czy Wyspa Sobieszewska może być portem dla jachtów? O tym porozmawiają jutro mieszkańcy Wyspy, przedstawiciele środowisk żeglarskich z Pomorza i urzędnicy. W Hotelu Renusz na Wyspie Sobieszewskiej startuje dwudniowe Forum Żeglarskie.

Harcerze i skauci na Wyspie Sobieszewskiej. Zloty w 2018 i 2020 roku

Zakończył się trwający ponad cztery miesiące formalny proces związany z przyznaniem ZHP prawa do organizacji Europejskiego Jamboree Skautowego 2020. Gdańsk wspólnie z ZHP będzie gospodarzem Europejskiego Jamboree 2020. ZHP w sierpniu 2018 na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku będzie organizował z okazji swojego 100-lecia zlot, w którym weźmie udział ponad 15 tysięcy harcerzy z całego kraju i gości zagranicznych.

Sławny bursztynnik z Sobieszewa

Gdański bursztynnik Zbigniew Strzelczyk i bursztyn z Sobieszewa stali się bohaterami artykułu zatytułowanego „Die Sammler von Sobieszewo” czyli „Zbieracz z Sobieszewa”. Tekst ukazał się w listopadowym wydaniu „Magazin am Wochenende” – weekendowym dodatku do Sudwest Presse, niemieckiej gazety wydawanej w Ulm.

Wigilia na Wyspie Sobieszewskiej

17 grudnia w Wyspie Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury odbędzie się spotkanie wigilijne połączone z wspólnym śpiewaniem kolęd, przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy oraz zapaleniem światełek na choince, która po raz drugi stanie na Wyspie Sobieszewskiej. Początek o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie, zakończenie o godz. 17.00 w GAK Wyspa Skarbów.

Warsztaty: Jaka przyszłość Wyspy Sobieszewskiej?

Wyspa Sobieszewska w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu jako jedna z dzielnic Gdańska, cieszących się coraz większą popularnością wśród zarówno mieszkańców jak i turystów. W nadchodzących latach będzie także gospodarzem zlotów harcerskich o wymiarze ogólnopolskim i międzynarodowym. ZHP – jako współorganizator szeregu planowanych na Wyspie wydarzeń – w partnerstwie z Miastem Gdańsk zadecydował o organizacji cyklu warsztatów mających na celu wypracowanie założeń do strategii rozwoju Wyspy. Najbliższe warsztaty odbędą się 7 grudnia.

Uwaga mieszkańcy! Zmiana organizacji ruchu na ul. Turystycznej

W związku z kontynuacją robót związanych z budową mostu zwodzonego nad Martwą Wisłą w Gdańsku Sobieszewie, od wtorku 5 grudnia do piątku 8 grudnia na ul. Turystycznej obowiązywać będzie zmiana organizacji ruchu polegająca na wprowadzeniu ruchu wahadłowego na odcinku ul. Turystycznej przy placu budowy mostu.

Warsztaty pisania projektów

Bezpłate warsztaty pisania projektów i pozyskiwania środków na działania organizacji odbędą się 18 i 19 listopada w Zblewie. Wyjazd przeznaczony jest dla mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej i osób zaangażowanych w jej rozwój.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X