fbpx
Atrakcje | Plaże

Odwiedź strzeżone plaże na Wyspie Sobieszewskiej

Strzeżona plaża w Sobieszewie. Wejście od ul. Falowej. 

Ci, którzy lubią poczuć zew natury powinni zajrzeć na plażę na Wyspie Sobieszewskiej. Jest tak urządzona, by była jak najbardziej naturalną. Tutaj można odpocząć w ciszy i spokoju. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie znajdą tu wypożyczalni skuterów wodnych czy innego głośnego sprzętu. Jeżeli ktoś zgłodnieje, lub będzie miał ochotę np. na lody bądź watę cukrową, będzie musiał przejść co najmniej kilkaset metrów, poza plażą, by znaleźć punkty gastronomiczne.

Na miejscu można za to wypożyczyć sprzęt plażowy, a także skorzystać z boisk do gry. Jest też niewielki plac zabaw dla najmłodszych. Po kąpieli w wodach Zatoki można skorzystać z opłukiwaczy z bieżącą słodką wodą. A kto będzie chciał się przebrać, może to wygodnie i swobodnie zrobić w zamontowanych na plaży przebieralniach.

Dużym zainteresowaniem cieszy się oznakowany szlak turystyczny biegnący w lesie, wzdłuż plaży, pomiędzy sosnami. W Sobieszewie znajduje się też rezerwat przyrody Ptasi Raj. Można tu spotkać ponad 200 gatunków skrzydlatych.

Gdańsk Świbno. Wejście nr 7 od ul. Tarłowej. 

Dziś jest znane głównie z licznie pojawiających się tam fok. 23 kwietnia 2016 roku Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku wykonał zdjęcie, na którym utrwalono ich stado, liczące ok. 293 osobników. To jedyna, żyjąca w warunkach naturalnych, kolonia fok na polskim Wybrzeżu. W ostatnich latach coraz częściej pojawiały się głosy, które wskazywały na potrzebę reaktywacji kąpieliska w tej atrakcyjnej lokalizacji.

Przychylne tym głosom było Miasto Gdańsk i administrator plaż, czyli Gdański Ośrodek Sportu. Dzięki temu, już w sezonie letnim 2017 można korzystać bezpiecznie z uroków plaży w Świbnie pod okiem wykwalifikowanej kadry ratowników. Stopniowo polepszana będzie również infrastruktura plaży i jej okolicy. Miejsce strzeżone przez ratowników zlokalizowane będzie przy wejściu na plażę nr 7, na końcu ul. Trałowej.

Warto wspomnieć, że Świbno już na przełomie XIX i XX wieku pełniło funkcje rekreacyjne, zaś plaża strzeżona funkcjonowała tam w latach 1956-1969. Obsługę stanowili wtedy mieszkańcy osady, a ratownikami byli miejscowi rybacy. Z czasem plaża w Świbnie zaczęła tracić na znaczeniu kosztem Sobieszewa, natomiast ujście Przekopu Wisły stało się mekką ludzi sztuki, pragnących ciszy, kameralnego wypoczynku i bliskiego kontaktu z przyrodą.

 

Kąpielisko Orle, wejście nr 11 przy ul. Lazurowej

To drugie kąpielisko na Wyspie Sobieszewskiej. Jego charakterystycznym elementem jest wysoka wieża stojąca na wydmach. Jest tu kameralnie i przyjemnie. To idealne miejsce dla osób, które lubią nocować pod namiotem bądź na kempingu. Na miejscu można skorzystać z boiska do gry w siatkówkę, działa tu także punkt gastronomiczny i sanitariaty. Są też estetyczne przebieralnie.

Na terenie kąpieliska wyznaczono specjalny akwen przeznaczony dla grup zorganizowanych. To dobry punkt dla wycieczek szkolnych. Osoby spacerujące plażą w kierunku ujścia Wisły dotrą do Świbna i rezerwatu Mewia Łacha. To ulubione miejsce odpoczynku… fok żyjących na wolności. Kto będzie miał szczęście, prawdopodobnie zauważy tam wypoczywające zwierzęta.

W pobliżu Orlego znajduje się bardzo wiele pól kempingowych.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X