fbpx

Historia

Przekop Wisły: historie i ciekawostki

Podczas, gdy mamy zostać w domach, warto zgłębić się w poszukiwaniach historycznych. Strona na Facebooku “Wincenty Pol na Wyspie”, w ramach 125-lecia Przekopu Wisły prezentuje szereg ciekawostek dotyczących Wyspy Sobieszewskiej. Zachęcamy do obserwowania: https://www.facebook.com/wincentypolnawyspie/.

Historia Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN

Z okazji przypadającej w tym roku 200 rocznicy powołania w Warszawie Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk instytucja przygotowała opisy powstania swoich jednostek. W tym, mieszczącej się od 1958 roku Stacja Ornitologicznej MiIZ PAN na Wyspie Sobieszewskiej. Zachęcamy do poznania jej historii!

Od Przewodnika przez Bohnsack po Google Maps

Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszają na otwarcie wystawy czasowej oraz na spacer historyczny Od Przewodnika przez Bohnsack po Google Maps. Wernisaż odbędzie się 8 września (sobota) o g. 12.00.

Orlinki/Orle

ORLINKI (na niektórych mapach także: Orle) (Wordel), obecnie część jednostki pomocniczej Gdańska Wyspa Sobieszewska między drogą z Sobieszewa do Świbna a plażą, 3 km na wschód od Sobieszewa. W przeszłości wieś rybacka, obecnie kąpielisko i letnisko; ośrodki wczasowe (m.in. zbudowane w latach 70. XX wieku Bałtyckie Centrum Spotkań Młodzieży). Na wschód od Orlinek znajduje się leśne wzniesienie Orla Góra (32 m n.p.m.).

Historia kościoła Matki Boskiej Saletyńskiej

Kościół rzymsko-katolicki o nieznanym wezwaniu mógł tu istnieć już prawdopodobnie w XVI wieku, przejęty następnie przez luteran. Od 1590 roku wymienia się luterańskich kaznodziejów, którzy posługiwali tu w pojedynkę. Zbór luterański początkowo skromnych rozmiarów, w XVII wieku kilkakrotnie był przebudowywany. Była to budowla o konstrukcji szachulcowej, sześcioosiowa, na rzucie prostokąta, kryta dachem dwuspadowym, tzw. karpiówką.

Stale ewangelickie w Sobieszewie

Zabytkowe stele to rokokowe pomniki nagrobne z II połowy XVIII wieku, które stały na starym cmentarzu przykościelnym w Sobieszewie. Cmentarz ten zbudowany został w XVII w. przy kościele ewangelickim. Przetrwał do końca wojny, po której został zdewastowany i praktycznie zkliwidowany. Do dziś z cmentarza nie pozostało prawie nic, za wyjątkiem kilku nieznanych nagrobków oraz dwóch steli. Obecnie ustawiono je na terenie kościoła katolickiego pod wezwaniem Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie.

OSP Sobieszewo. Jak powstało?

Początki ochotniczej działalności pożarniczej na Wyspie datuje się właśnie na trzy lata po II Wojnie Światowej. Jak podaje kronika, 7 sierpnia 1992 roku, na zebraniu sprawozdawczym, powołano „nowożytny” Zarząd OSP i podjęto decyzję wspólnym stworzeniu nowoczesnej jednostki na miarę III Rzeczpospolitej Polskiej. Obecnie OSP Sobieszewo rozwija się, zdobywa nagordy w zawodach.

Przeprawy promowe w Przekopie Wisły

Po przekopaniu nowego ujścia Wisły (1889-1895) między Świbnem (Schiewenhorst) a Mikoszewem (Nickelswalde) utworzono trzy przeprawy, dwie udostępniając dla osób pieszych, samochodów i wozów konnych, jedną przeznaczając dla transportu parowozu i wagonów kolei wąskotorowej.

Lotnisko w… Górkach Wschodnich!

Wioska Górki istniała co najmniej od XIII wieku. Żyła sobie względnie spokojnie do przełomu stycznia i lutego 1840 r., kiedy to…

Dzieje Wyspy Sobieszewskiej

Historia Wyspy Na terenie Wyspy odnaleziono ślady osadnictwa z okresu neolitycznego (2000–1700 p.n.e.). Mieszkali tu głównie przedstawiciele kultury rzucewskiej, trudniący…

Izba Pamięci Wincentego Pola

Izba Pamięci Wincentego Pola Izba Pamięci Wincentego Pola, to placówka muzealna poświęcona życiu i twórczości wybitnego poety i geografa Wincentego…

Jak powstała Wyspa Sobieszewska?

To wyjątkowa dzielnica miasta Gdańska, zamknięta w ramionach Śmiałej Wisły od zachodu, Martwej Wisły od południa i Przekopem Wisły od wschodu. Zatoka Gdańska oblewa jej teren od północy. Jest ona częścią Mierzei Wiślanej.

Wincenty Pol

Wincenty po ukończeniu gimnazjum we Lwowie i kolegium jezuickiego w Tarnopolu, rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego. Trzy lata po ich ukończeniu w 1830 został zastępcą lektora języka i literatury niemieckiej na Uniwersytecie Wileńskim. Brał udział w powstaniu listopadowym jako podchorąży 10 Pułku Ułanów Litewskich, był ranny w czasie walk.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X