fbpx

Społeczność

Parafia Gdańsk -Świbno

Milejnijne Sanktuarium św. Wojciecha Chrzciciela Gdańska położone przy ul. Boguckiego 52A w Świbnie również jest jednym z Partnerów Porozumienia na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Od 2004 roku proboszczem jest ks. Krzysztof Gnich. Bieżące sprawy przekazywane są społeczności przez stronę: www.swibno.diecezja.gda.pl oraz Facebook:
https://www.facebook.com/parafiaswibno.

Leśnictwo Sobieszewo

Leśniczówka w Sobieszewie jest miejscem, gdzie można zatrzymać się na letni wypoczynek, a także zasięgnąć informacji na temat leśnych zasobów i przyrody Wyspy Sobieszewskiej. Tereny zielone i leśne są znaczącą częścią dzielnicy. Dzięki pracy leśników ścieżki są przejezdne i dostępne i można spacerować i uprawiać sport w pięknych, nadmorskich lasach Wyspy Sobieszewskiej.

OSP Świbno

Ochotnicza Straż Pożarna to organizacja społeczna składająca się z grupy umundurowanych, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ochotników, przeznaczona przede wszystkim do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Jednostka w Świbnie powstała w 1958 roku. OSP Świbno jest organizatorem dużej, letniej imprezy – Świbnieńskie Lato, a także włącza się aktywnie w wiele działań na rzecz mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej.

Lokalna Organizacja Turystyczna “Wyspa Sobieszewska”

Lokalna Organizacja Turystyczna “Wyspa Sobieszewska” to stowarzyszenie działające na terenie wyspy od 2014 roku jako inicjatywa hotelarzy z Wyspy Sobieszewskiej, którzy zdecydowali się działać wspólnie na rzecz promocji i rozwoju turystycznego tego fragmentu Gdańska. Zrzesza wyłącznie przedstawicieli lokalnej branży turystycznej i hotelarskiej.

Fundacja Eko-Wyspa

Fundacja Eko Wyspa działająca na Wyspie Sobieszewskiej, stworzona została w celu dbania o niezwykłe walory przyrodnicze najbliższej okolicy, a także popularyzowanie rekreacji i ciekawych form spędzania czasu wolnego na Wyspie Sobieszewskiej.

25 lat Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

26 października Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej świętowało swoje 25-lecie. W wydarzeniu wzięli udział liczni goście, którzy podkreślali pozytywny wpływ działań grupy na rozwój dzielnicy. Była to okazja do nadania nowych kart członkowskich oraz uhonorowania najbardziej zasłużonych Bursztynowym Medalem SPWS.

Historia Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN

Z okazji przypadającej w tym roku 200 rocznicy powołania w Warszawie Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk instytucja przygotowała opisy powstania swoich jednostek. W tym, mieszczącej się od 1958 roku Stacja Ornitologicznej MiIZ PAN na Wyspie Sobieszewskiej. Zachęcamy do poznania jej historii!

Partnerstwo na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej ma przede wszystkim zaangażować mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej w sprawy dzielnicy, poprawę jej estetyki, a także promocję dzielnicy jako miejsca idealnego dla rodzinnego wypoczynku i przyjaznego turystom z Polski i zagranicy.

Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska

Rada dzielnicy Wyspa Sobieszewska powstała z rady osiedla w 2014 roku. Radni swoje dyżury pełnią w budynku GAK Wyspa Skarbów przy ul. Turystycznej 3. Przewodniczącym Rady Dzielnicy jest Ryszard Nowak (dyżur w każdą ostatnią środę miesiąca w godz. 17.00, 18.30), Zastępcą Tadeusz Michalski (dyżur przed każdą sesją w godz. 17.00 – 18.00), Przewodniczącym Zarządu Dzielnicy Władysław Sidorko (dyżury w każdy wtorek w godz. 11.00 – 12.00), a Zastępcą Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy jest Krzysztof Wąsowski.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Najważniejsze walory krajobrazowe Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana stanowią piękne, piaszczyste plaże oraz występujący na ich zapleczu wał wydmy przedniej, a także mozaika terenu o dużej dynamice rzeźby. Na szczególną uwagę zasługuje obecność potężnych wałów wydmowych oraz wilgotnych obniżeń pomiędzy nimi. Cenny element krajobrazu tworzą też zróżnicowane morfologicznie wybrzeża Zalewu Wiślanego – od niskich brzegów porośniętych szuwarami, po wysokie klify wydmowe oraz rozległe i piękne widoki.

Budżet Obywatelski na Wyspie Sobieszewskiej

Projekt, który realizowany będzie w ramach BO na gdańskiej wyspie, nazwano: „Vistula – zagospodarowanie nabrzeża Martwej Wisły wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej” i dotyczy zagospodarowania nabrzeża Martwej Wisły od mostu (obecnie pontonowego) do ul. Kolonijnej. Będzie to pierwszy etap rewitalizacji przestrzeni publicznej w miejscu dawnego Parku Zdrojowego. Rada Osiedla Wyspa Sobieszewska opisuje plany dotyczące inwestycji na swojej stronie: http://radawyspy.pl/.

OSP Sobieszewo. Jak powstało?

Początki ochotniczej działalności pożarniczej na Wyspie datuje się właśnie na trzy lata po II Wojnie Światowej. Jak podaje kronika, 7 sierpnia 1992 roku, na zebraniu sprawozdawczym, powołano „nowożytny” Zarząd OSP i podjęto decyzję wspólnym stworzeniu nowoczesnej jednostki na miarę III Rzeczpospolitej Polskiej. Obecnie OSP Sobieszewo rozwija się, zdobywa nagordy w zawodach.

Koło Emerytów Bursztynek

Grupa pozytywnie nastawionych do życia emerytów serdecznie zaprasza do wspólnego spędzania czasu! Seniorzy z Wyspy Sobieszewskiej są aktywni: organizują wycieczki,…

Konkurs Pomysł na Wyspę

Związek Harcerstwa Polskiego we współpracy z Miastem Gdańsk, którzy wspólnie kandydują do organizacji Światowego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 roku zapraszają do otwartego konkursu „Pomysł na Wyspę”. Partnerami projektu są GAK Wyspa Skarbów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Zgłoszenia z krótkim opisem proponowanego działania przyjmowane są na adres [email protected] do 31 maja.

Skauci na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 roku

Teren Wyspy, z jej pięknymi plażami, nadmorskim las i łąkami, na których będą obozować harcerze stanowi jedyną w Gdańsku lokalizację, która odpowiada technicznym wymogom (wielkość terenu, bliskość centrum) Światowej Organizacji Skautowej.

Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej (SPWS) zarejestrowane zostało 09.01.1995 roku, lecz działalność rozpoczęło blisko rok wcześniej. Promując Wyspę SPWS współuczestniczyło w wydaniu folderu turystycznego, a także wydało “Przewodnik po Wyspie Sobieszewskiej i okolicy”, autorstwa członków Stowarzyszenia: Waldemara Nocnego i Piotra Jażdżewskiego.

Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING

Grupa Badawcza Ptaków Wodnych "KULING" powstała w 1983 roku jako nieformalny zespół przy Sekcji Ornitologicznej Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Gdańskiego,…

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów

"Wyspa Skarbów" swoją działalność kulturalną rozpoczęła w 2004r. Jest najmłodszą placówką Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz jedyną instytucją kultury na Wyspie…

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X