fbpx
Historia

Izba Pamięci Wincentego Pola

Izba Pamięci Wincentego Pola

Izba Pamięci Wincentego Pola, to placówka muzealna poświęcona życiu i twórczości wybitnego poety i geografa Wincentego Pola, twórcy nazwy – Śmiała Wisła, nowego ujścia Wisły powstałego w 1840 r. Jednocześnie, to placówka chroniąca i propagująca dziedzictwo terenu Żuław Wiślanych oraz Mierzei Wiślanej.

 

Izba Pamięci znajduje się przy ul. Turystycznej 3 w Sobieszewie, w jednym z najstarszych zachowanych obiektów na terenie Wyspy Sobieszewskiej – trzeciej pod względem wielkości wyspie polskiego wybrzeża.

Historia Izby

Historia Izby Pamięci, to już 40 lat tradycji i pamięci. Powstała w 1974 r. i początkowo została zlokalizowana w jednej z sal lekcyjnych pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 87. Dopiero po kilku latach przeniesiono ją do budynku przy ul. Turystycznej 3, w którym przed wojną mieścił się elegancki „Hotel Lindenhof”. Dzięki zaangażowaniu społecznych opiekunów oraz samego prawnuka poety śp. Adama Pola, zgromadzono szereg eksponatów związanych z życiem i twórczością Wincentego Pola, jak i dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Wyspy Sobieszewskiej oraz Żuław Wiślanych.

GAK Wysp Skarbów

W 2007 r. Izba Pamięci weszła pod skrzydła „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Po generalnym remoncie i reorganizacji ekspozycji rozpoczęła nową działalność, skierowaną do młodszych i starszych odbiorców. Dzięki warsztatom edukacyjnym dla najmłodszych zapoznajemy ich z kulturą i tradycją marynistyczną tych terenów. Natomiast szereg prezentacji multimedialnych wprowadza osoby dorosłe w pasjonującą historię dawnej Wyspy Sobieszewskiej i Żuław Wiślanych. Naszą tradycją stały się wystawy czasowe organizowane przy okazji dużych wydarzeń poświęconych dziedzictwu min. Europejska Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa. Tradycją jest również poświęcenie czasowej ekspozycji w okresie letnim Wincentemu Polowi.

Naszym działaniom przyświeca fragment tekstu z „Pieśń o ziemi Naszej” autorstwa Wincentego Pola – „A czy znasz ty bracie młody”? Za jego pośrednictwem, pragniemy przed naszymi odbiorcami odsłonić fascynujący dorobek patrona naszego miejsca jak i historię Wyspy Sobieszewskiej, Mierzei Wiślanej oraz Żuław Wiślanych.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X