We wtorek 28 lipca o godzinie 20.00 – w dzień, w którym miało się rozpocząć Europejskie Jamboree 2020, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku zapłonie wyjątkowe ognisko – „Virtual Campfire”. Wszystko po to, aby pokazać, że nadzieja na wspólne spotkanie tysięcy młodych ludzi nie zgasła, a przeniosła się o rok. W spotkaniu, wirtualnie, wezmą udział skauci i przewodniczki z całego świata.
Wydarzenie będzie multimedialnym spektaklem, który przybierze formę ogniska. Dzięki telebimom i transmisji live na portalach społecznościowych Europejskiego Jamboree iskra z Gdańska dotrze do wszystkich, którzy planowali wziąć w udział w Jamboree lub je odwiedzić. Warto podkreślić, że przed wybuchem pandemii COVID-19 do udziału w Jamboree w Gdańsku zarejestrowały się delegacje ponad 80 związków skautowych z całego świata, łącznie 22.500 osób.
Transmisja z wydarzenia dostępna będzie online na YouTube i Facebooku Europejskiego Jamboree 2020 w godz. 20.00-20.30.
— Sztafeta ognia, która swój koniec będzie miała na Wyspie Sobieszewskiej to symbol naszych harcerskich wartości, które są takie same na całym świecie. Mimo, że wydarzenie przesunęło się o rok, chcemy zaznaczyć, że motyw przewodni „ACT! Działaj!” jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualny. Dzięki pandemii nauczyliśmy się, że obecność – nawet wirtualna – jest bardzo ważna, dlatego chcemy świętować i być razem w tym dniu. Wierzymy, że za rok spotkamy się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku — tłumaczy harcmistrz Karol Gzyl z ZHP, dyrektor Europejskiego Jamboree.
Podczas globalnego ogniska skauci będą rozmawiać przede wszystkim o tym, jakich zmian dokonali w swoich lokalnych środowiskach. Oprócz młodzieży skupionej wokół ogniska na Wyspie Sobieszewskiej, połączymy się także ze skautami i przewodniczkami z Afryki, Ameryki Południowej i reprezentantką WWF Polska. Spotkanie ma być miejscem, w którym skauci z całego świata zainspirują się do aktywnego wprowadzania w życie hasła „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.
W wakacje 2020 roku na Wyspie Sobieszewskiej mieli spotkać się skauci i przewodniczki z całego świata, jednak ze względu na pandemię związaną z koronawirusem wydarzenie zostało przeniesione o rok. Przez kilkanaście dni nastolatkowie będą zdawali egzamin z postaw braterstwa, które nie zna ograniczeń politycznych czy kulturowych. Fundamentalnym założeniem Europejskiego Jamboree jest spotkanie ludzi, którzy są skupieni wokół wspólnego celu – budowania lepszego świata.
Europejskie Jamboree 2020+1 w Gdańsku będzie imprezą wyjątkową. Po raz pierwszy w historii światowego skautingu na wspólnym zlocie, którego organizatorem jest Związek Harcerstwa Polskiego, spotkają się przedstawiciele organizacji skautowych zrzeszonych w WOSM (Światowa Organizacja Ruchu Skautowego) oraz w WAGGGS (Światowa Organizacja Przewodniczek i Skautek). Wydarzenie powróci do Europy po 14 latach, aby harcerze i harcerki wraz ze skautkami i skautkami z innych organizacji skautowych przeżyli przygodę swojego życia.