Zefir, bryza a może halny, bora czy sirocco? Każdy z nas słyszy te nazwy kilka razy do roku. Jednak gdzie występują, jaki mają wpływ na te miejsca i czym się charakteryzują? O wietrze opowiada wystawa „Wiatr słaby czy umiarkowany?” organizowana między 23 marca a 30 czerwca będzie dostępna w formie hybrydowej: online na kanałach społecznościowych GAK Wyspy Skarbów oraz stacjonarnie w momencie zmiany obostrzeń sanitarnych.
Odwiedzimy turystyczną Fuerteventurę i Mykonos, literacko opiszemy wybrzeża Rugii, udamy się też do krainy wiatraków – Żuław Wiślanych. Dowiemy się do czego służy anemograf, czym różni się od anemometru, jaką funkcję pełniły wiatrowskazy. Przybliżymy sylwetkę pewnego admirała, który zrewolucjonizował skalę siły wiatru oraz codzienną pracę meteorologa, którego efekty pracy mamy zawsze pod ręką w aplikacji.
Dla najmłodszych zwiedzających w wieku 5-8 lat został przygotowany muzealny kącik malucha pt. „Czy wiatr dmucha czy chucha?”. W specjalnej strefie wietrznego relaksu, każdy szkrab posłucha piosenek i krótkich bajek poświęconych wiatrowi, każdy skrzat stawi czoło prostym łamigłówkom, natomiast dla uważnego smyka, zostanie przygotowana rola małego budowniczego. Jego zadaniem będzie ponowne złożenie „chatki na kurzej nóżce”.
Podczas trwania wystawy na naszych profilach społecznościowych opublikujemy specjalnie przygotowane na tą okazję teksty Łukasza Kępskiego, związanego z Klubem Nowodworskim i Żuławskim Parkiem Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Autor książek i artykułów historycznych m.in. w Ciekawostkach Historycznych i Twojej Historii; współpracuje z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami naukowymi i muzealnymi w Polsce i zagranicą. Jak sam podkreśla jest zafascynowany historią żuławskich wsi i jej mieszkańców. W swoim autorskim tekście przedstawi historię budowli nierozerwalnie związanych z wiatrem i krainą Żuław – wiatraków.
Wystawa „Wiatr słaby czy umiarkowany?” będzie dostępna w formie hybrydowej: online na kanałach społecznościowych GAK Wyspy Skarbów oraz stacjonarnie w momencie zmiany obostrzeń sanitarnych.
https://www.facebook.com/wyspaskarbow.gak
Specjalne podziękowania za pomoc i użyczenie eksponatów
Żuławski Park Historyczny oraz Wiesława Zbroińskiego sołtysa Mokrego Dworu,
Wsparcie merytoryczne wydarzenia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy
Patronat medialny:
Radio Gdańsk S.A. , Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl