fbpx
Atrakcje

Zbiornik Kazimierz

Zbiornik Kazimierz

Zbiornik Wody Kazimierz, jest przykładem współczesnej wieży ciśnień, która łączy w sobie funkcje techniczne, poznawcze i edukacyjne.

Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2014 r i trwały przez 21 miesięcy. W realizacji przedsięwzięcia mieli swój udział sami mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej, którzy wybrali formę zbiornika w głosowaniu internetowym.

Zbiornik powstał w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II – przedsięwzięcia, które w ponad 59% dofinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dzięki budowie wodociągu i zbiornika, mieszkańcy Wyspy mogą być zaopatrywani w zdrową wodę pitną z ujęć głębinowych. Wyeliminowane zostały również problemy z ciśnieniem wody, wynikające ze specyficznego położenia dzielnicy.

Ciekawostki o Zbiorniku

pojemność zbiornika wody: 600 m3

rzędna terenu: 20,5 m n.p.m.

wysokość budowli: 30 m – 2 metry niższa niż falowce na Przymorzu

taras widokowy na rzędnej terenu: 45 m n.p.m.

wysokość otaczających drzew: max. 15 m

położenie tarasu widokowego: ok. 10 m ponad koronami najwyższych drzew

Do budowy Zbiornika zużyto między innymi:

3300 m3 betonu

130 ton stali

5 km różnego rodzaju kabli

ZOBACZ, JAK POWSTAWAŁ ZBIORNIK:

Na szczycie obiektu znajduje się bowiem ogólnodostępny taras widokowy, z którego rozciąga się imponująca panorama Trójmiasta i okolic, a przy dobrych warunkach pogodowych nawet Półwyspu Helskiego. To jednak niejedyna atrakcja, dla której warto wybrać się na wycieczkę do zbiornika.

Wraz z udostępnieniem tarasu, na parterze “Kazimierza” otwarto interaktywną wystawę edukacyjną. Jej organizatorem jest administrator zbiornika, czyli Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Ekspozycja jest poświęcona współczesnym metodom zaopatrywania w wodę pitną i składa się z pięciu stanowisk.Poszczególne elementy wystawy to: interaktywny minisystem wodociągowy, który wyjaśnia proces uzdatniania wody, instalacja “paradoks hydrostatyczny”, która tłumaczy sposób funkcjonowania “Kazimierza”, monitory z podglądem części zbiornika, w których zgromadzona jest woda oraz trójwymiarowe modele zbiornika, jeden w formie aplikacji na monitorze dotykowym, drugi w formie klocków.

Zwiedzanie wystawy, podobnie jak tarasu widokowego zbiornika, jest całkowicie bezpłatne. Aby jednak z tego skorzystać, należy wcześniej zgłosić swój udział za pośrednictwem strony internetowej http://www.giwk.pl/zbiornikwodykazimierz/zapisynawizyty.html lub pod nr telefonu 575 317 781. Zwiedzanie “Kazimierza” jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem i odbywa się od czwartku do niedzieli, od maja do października, pięć razy w ciągu dnia: o godz. 9:00, 10:30, 12:00, 13:30 i 15:30.

Zwiedzanie odbywa się po zgłoszeniu się co najmniej dziesięciu osób na konkretny termin. Organizatorzy zastrzegają, że będą na bieżąco informować zainteresowanych, czy udało się skompletować odpowiednio liczną grupę.

 

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X