fbpx
Aktualności

182. urodziny Wisły Śmiałej – spotkanie

Stowarzyszenie Wyspa zaprasza 28 lutego do Restauracji Przystań Ptasi Raj w Górkach Wschodnich na okolicznościowe spotkanie poświęcone powstaniu Wisły Śmiałej oraz dwóch miejscowości: Górki Wschodnie i Górki Zachodnie w miejsce Górek. Wstęp wolny, początek godz. 18.00.

– To na Górkach Wschodnich, w okolicy dzisiejszego rezerwatu Ptasi Raj rozpoczęła się historia naszej małej ojczyzny. W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840 roku spiętrzona kra stworzyła zator lodowy i nastąpiło przerwania wydmy na wysokości Górek. Powstało nowe ujście Wisły, nazwane przez Wincentego Pola Śmiałą Wisłą. W kolejną rocznicę zapraszamy Państwa na spotkanie w miejscu, które jest żywym świadkiem tamtych zdarzeń. Tym razem opowiemy o samym Wincencie Polu oraz o ciekawostkach z Górek. Mamy przygotowaną również pokaz – niespodziankę – opowiadają Organizatorzy.

Plan spotkania:
18:00 Przywitanie prowadzone przez organizatorów – Stowarzyszenie Wyspa.
18:10 Pokaz filmu Michała Blaszke “Wisła Śmiała 2022”
18:15 Paweł Jarczewski, kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola “Dlaczego tak śmiało sobie poczyniłaś Wisło. Zawiła historia sporu o spokój między Wisłą a lądem…”
18:45 Przerwa na herbatę i ciasto
19:00 Radek Smilgin, członek Stowarzyszenia Wyspa „Śmiała Wisła 1840 – 2022. Ciekawostki i zagadki.”
19:30 Konkurs w przerwie.
19:45 Pokaz filmowy – niespodzianka.
21:00 Zakończenie oficjalnej części imprezy.Wydarzenie bezpłatne.Adres: Przystań Ptasi Raj, ulica Nadwiślańska 139B, Gdańsk.

Partner wydarzenia: GAK Wyspa Skarbów oraz Blachonix.

Dofinansowano że środków programu społecznego realizowanego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X