fbpx
Aktualności

22 lutego. Dzień Myśli Braterskiej

22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej (eg. World Thinking Day), czyli dzień przyjaźni obchodzony przez harcerzy i skautów na całym świecie. Świętujemy również na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie w 2027 roku odbędzie się Światowe Jamboree Skautowe – największe edukacyjne wydarzenie dla dzieci i młodzieży na świecie! Na Wyspie Sobieszewskiej działa także drużyna harcerska – 67 Gdańska Drużyna Harcerska “Watra” im. Jadwigi Orłowiczówny z Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa.

67 Gdańska Drużyna Harcerska „Watra”

Związek Harcerstwa Polskiego, którego częścią jest 67 Gdańska Drużyna Harcerska „Watra” działająca na Wyspie Sobieszewskiej, to stowarzyszenie o ponad stuletniej tradycji i historii. ZHP jest największą w Polsce organizacją wychowawczą dla dzieci i młodzieży. W jej szeregi może wstąpić każdy, kto chce przeżyć przygody. Zuchy i harcerze uczestniczą w zbiórkach harcerskich pod okiem dorosłych wolontariuszy – instruktorów, dla których dobro i wszechstronny rozwój dzieci są najważniejsze. Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju poprzez stawianie wyzwań.

Dzieci należące do drużyny harcerskiej są odważniejsze i pewniejsze siebie. Harcerstwo daje przestrzeń do nauki samodzielności: przygotowywania posiłków, sprzątania, dbania o dobro wspólne. Jest odskocznią i oderwaniem od gier komputerowych i Internetu. Harcerstwo jest prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu- w działaniu, przeżywaniu, a nie nudnej, szkolnej ławce.

Harcerstwo to przygoda na całe życie, nie warto jednak o tym czytać, trzeba to po prostu przeżyć!

Jak dołączyć do harcerstwa?

Od września zapraszamy na zbiórki 67 Gdańskiej Drużyny Harcerskiej „Watra” im. Jadwigi Orłowiczówny działającej na terenie Wyspy Sobieszewskiej. Wszystkie informacje o zbiórkach można znaleźć na Facebooku drużyny wpisując w wyszukiwarkę 67 Gdańska Drużyna Harcerska „Watra” im. Jadwigi Orłowiczówny, bądź wysyłając mail na adres: [email protected].

Światowe Jamboree Skautowe

Światowej Jamboree Skautowe jest cyklicznym, największym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) czyli najliczniejszej członkowskiej organizacji pozarządowej na świecie, zrzeszającej ponad 57 milionów ludzi. Jamboree odbywa się co 4 lata w rożnych miejscach na całym świecie. To zlot, na którym jako uczestnik można pojechać tylko raz – mogą wziąć w nim udział osoby w wieku 14-17 lat, które są członkami narodowych organizacji skautowych. W tym największym wydarzeniu edukacyjnym, które odbywa się co cztery lata udział bierze 50 000 skautów ze wszystkich kontynentów.

Skauci biorą razem udział w specjalnie przygotowanym dla nich programie edukacyjnym, odpowiadającym na bieżące wyzwania stawiane przed nami przez świat. Dzięki programowi i współpracy z uczestnikami z całego świata harcerze rozwijają się, a po powrocie zostają iskrą zmiany w swojej lokalnej społeczności, inspirują do działania i sami działają, aby razem tworzyć lepszą przyszłość. Ale Jamboree to nie tylko program, to również podróż przez kontynenty i kraje, to zbliżenie z kulturami i religiami z całego świata. To jedyne takie miejsce, gdzie spacerując po miasteczku zlotowym skauci mogą porozmawiać z braćmi i siostrami z Wielkiej Brytanii, ugotować obiad ze skautami z Japonii czy pograć w gry ze skautami z Brazylii. Jamboree jest rzeczywistym przykładem uniwersalnego wymiaru skautowej idei. 

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X