fbpx
Aktualności

Agir. Prom kolejowy w Świbnie

Nie wszyscy wiedzą, między Świbnem a Mikoszewem w latach 1905 – 1956 (z przerwą między rokiem 1945 a 1950) funkcjonował prom kolejowy. Przeprawiał pociągi towarowe, osobowe (tzw. kąpielowe) z Gdańska do Stegny i Sztutowa oraz teatralne.

Prom nazywał się „Agir”, na cześć boga morza (w mitologii nordyckiej). Był szeroki na 8,65m, długi na 30,5m, co pozwalało mu na przewiezienie jednej lokomotywy i dwóch czteroosiowych wagonów lub jednej lokomotywy i czterech dwuosiowych wagonów. Napędzały go dwa dwucylindrowe silniki. Wagony towarowe można było wciągać na pokład i wypychać z niego za pomocą przyciągarki bębnowej (bez użycia lokomotywy).

Służył do ewakuacji uciekinierów z Prus Wschodnich, a w kwietniu 1945 roku został zatopiony przez niemieckich żołnierzy. Po wydobyciu go i odbudowie służył krótko, tylko w latach 1950-1952 oraz 1952-1956.

Na zdjęciu widzimy prom kolejowy „Agir” przeprawiający się przez Przekop Wisły. Diapozytyw pochodzi ze zbiorów Wojciecha Gruszczyńskiego.

Informacje na temat promu zaczerpnięto z książki Waldemara Nocnego „Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej”. Zachęcamy do lektury i uzupełniania wiedzy na temat Wyspy. Książka jest dostępna m.in. w Filii Biblioteki na Wyspie.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X