fbpx
Aktualności

Benefis 40-lecia pracy literackiej Waldemara Nocnego

W niedzielę 19 września, w Wyspie Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury, odbył się uroczysty benefis 40-lecia pracy literackiej Waldemara Nocnego – historyka, pisarza, byłego wiceprezydenta Miasta Gdańska, zaangażowanego w lokalne sprawy społecznika. Podczas spotkania jubilat otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Fragmenty twórczości Waldemara Nocnego podczas spotkania czytała Katarzyna Figura.

– Nagroda jest ukoronowaniem wspaniałej twórczości, której serdecznie gratuluje. Chciałabym porównać ją do praktykowania miłości do swojego miasta, do swojego miejsca na ziemi, które Krzysztof Czyżewski określa jako małe centrum świata. Dziękujemy za to, że przez wiele lat opisywał Pan, badał, kochał to małe centrum jakim jest Gdańsk. Dziękujemy serdecznie – mówiła Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury wręczając Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Spotkanie z Waldemarem Nocnym na temat jego twórczości literackiej prowadziła Mieczysława Cierpioł – prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, którego autor był współzałożycielem, a fragmenty książek Nocnego czytała Katarzyna Figura.

– Na emeryturze jestem od jakiegoś czasu, ale nie ustaję w pracy. Co więcej, nabieram tempa – mówił Waldemar Nocny. – Prace zawodową zaczynałem o 7 rano, do domu przyjeżdżałem po 16. Siadałem do pracy twórczej z reguły wieczorem albo w nocy. Miałem wewnętrzną pasję do pisania. Dawało mi to szaloną satysfakcję. Pisałem, kiedy była tylko możliwość – odpowiadał autor na pytanie o swoją pisarską rutynę.

Zapis wydarzenia dostępny jest na Facebooku GAK Wyspa Skarbów: https://www.facebook.com/wyspaskarbow.gak.

W ramach jubileuszu powstał także film – „40 pytań na 40 lecie pracy literackiej Waldemara Nocnego”, w którym Ewa Kowalska, założycielka portalu iBedeker.pl, rozmawia z jubilatem. Film dostępny będzie online: na Facebooku GAK Wyspy Skarbów oraz YouTube.

Miasto Gdańsk przekazało także kilkadziesiąt egzemplarzy najnowszej książki Waldemara Nocnego „Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej” do zasobów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Tym samym dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gdańska oraz turystów.

Gratulacje Waldemarowi Nocnemu składali także: Andrzej Stelmasiewicz – Radny Miasta Gdańska, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji, Władysław Sidroko – Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska oraz Jerzy Petryczko – Przewodniczący Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Teresa Kuśmierska – Dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury, Balbina Kasowska – przedstawicielka Koła Emerytów i Rencistów „Bursztynek”, Małgorzata Frańczak – koordynatorka Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej z ramienia Miasta Gdańska, Sławomira Suska – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 88 w Świbnie oraz Elżbieta Głomska – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 87 w Sobieszewie, Mieczysława Cierpioł i Zofia Nowak – prezeska i wiceprezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Organizatorami spotkania był Gdański Archipelag Kultury i Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Waldemar Nocny urodził się w Gdańsku Świbnie, w 1951 roku. Ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego. Pracował w administracji rządowej, samorządowej i oświacie. Był dyrektorem Zespołu Szkół Morskich w Nowym Porcie oraz II Liceum Ogólnokształcącego we Wrzeszczu.  Pełnił funkcję dyrektora Wydziału Organizacyjnego oraz Wydziału Opieki i Edukacji Pozalekcyjnej w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gdańsku.

W latach 2002-2005 zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej. Współzałożyciel i w latach 1994–2003 prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Aktywny uczestnik projektu Instytutu Kultury Miejskiej Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki (od 2019 roku).

W 1996 opublikował zbiór opowiadań „Trzynasty kilometr”, ukazujących losy osadnictwa gdańskiego po II wojnie światowej, głównie na Wyspie Sobieszewskiej (pierwsza publikacja książkowa); autor powieści: „Reguła trzech” (1999; tłumaczenie niemieckie „Insel im Strom”, 2006), „Reguła trzech, tom 2: Nowa ziemia” (2003), „Do wkrótce” (2010), „Kobiety” (2013) ukazującej historię Gdańska w pierwszych miesiącach po zmianach politycznych w 1989. W 2019 opublikował pracę o dziejach Wyspy Sobieszewskiej w latach 40. i 50. XX wieku „Katastrofa. Ujście Wisły w czasach przełomu”. Ponadto pod jego redakcją wydana została „Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej” (2020) i „Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej” (2021).


Pomysłodawca serii Wydawnictwa „Polnord-Oskar” o dzielnicach Gdańska, autor publikacji: „Przewodnik po Wyspie Sobieszewskiej i okolicy” (1997; razem z Piotrem Jażdżewskim), „Wyspa Sobieszewska” (2000, wyd. 2 zmienione: 2008), „Brzeźno. Najstarsze kąpielisko Wybrzeża Gdańskiego” (2004), „Nowy Port. Pierwsza brama Gdańska” (2005), „25 lat parafii św. Wojciecha. Gdańsk-Świbno 1981–2006” (2006, razem z ks. Ryszardem Wołosem), „Stogi, zapomniana Wyspa” (2006), „Jelitkowo” (2009), „Letnica” (2011). Autor popularnonaukowych prac „Trzecie ujście Wisły” (2013), „Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej” (2015) oraz albumu „Jelitkowo na dawnej pocztówce” (2014).

Jego teksty literackie zamieszczał m.in. „Autograf”, „Pomorze” i „Tygodnik Kulturalny”.

Biogram napisany w oparciu o Gedanopedię: https://www.gedanopedia.pl/.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X