fbpx
Aktualności

Budżet obywatelski 2021

Znamy projekty wybrane do głosowania w budżecie obywatelskim Miasta Gdańska na rok 2021 i ich numery. Na Wyspie Sobieszewskiej to pięć projektów, w tym dwa zgłoszone w premierowym Zielonym Budżecie Obywtaleskim. Głosowanie trwać będzie od 16 do 30 listopada 2020 na stronie https://www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.

Projekty, które zostały zakwalifikowane do głosowania to:

1. Zagospodarowanie Terenu Rekreacji i Sportu z Placem Zabaw – część II. Pomysłodawca: Jerzy Petryczko.

Projekt zakłada zagospodarowania terenu łąk przy Przeprawie Promowej w Świbnie na cele sportowo- rekreacyjne. Elementy; plac zabaw, boiska do gier sportowych, plac uroczystości okolicznościowych, ławeczki, stoliki, scena. Jest to jedyne miejsce spotkań mieszkańców i przybywających turystów, gdzie od 30 lat organizowany jest Festyn Świbnieńskie Lato: zawody sportowo pożarnicze o puchar Prezydenta Miasta Gdańska, turnieje piłki nożnej i wiele innych imprez integrujących lokalną społeczność.

2. Koty i My. Pomysłodawca: Marzena Raczyńska

W dzielnicy występuje nadpopulacja kotów wolno żyjących. Zbyt duża liczba kotów stanowi uciążliwość dla mieszkańców, koty w okresie
godowym wydają uciążliwe dźwięki. Niewykastrowane samce znakują teren powodując uciążliwy zapach. Celem realizacji zadania jest ograniczenie i ustabilizowanie populacji stad kotów, polepszenie ich dobrostanu i spowodowanie lepszej koegzystencji mieszkańców i
kotów miejskich. Z realizacji zadania skorzystają wszyscy mieszkańcy, osoby opiekujące się kotami miejskimi, dokarmiające je, które same zgłaszają potrzebę sterylizacji i kastracji kotów. Najwięcej skorzystają koty miejskie, wolno żyjące. Po sterylizacji /kastracji bardzo poprawia się jakość ich życia, pozytywnie zmienia się wizerunek kota wolno żyjącego, a następnie jego odbiór społeczny.

3. Rodzinna Gra Terenowa. Pomysłodawca: Wojciech Suchy.

Ideą projektu jest aktywizacja mieszkańców w zakresie wypoczynku na terenach zielonych poprzez organizację plenerowej imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno – sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera, oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych – spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Wartością dodaną do projektu będzie obeznanie uczestników w zakresie posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie. Projekt zrealizowany zostanie w oparciu o nowe technologie – elektroniczny system potwierdzania punktów SportIdent. Grupą docelową są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich osób, które chcą w aktywny sposób spędzić wolny czas. Wydarzenie będzie ogólnodostępne oraz całkowicie bezpłatne dla mieszkańców Gdańska. Więcej informacji o projekcie wraz ze zdjęciami na http://www.parkoweBnO.pl oraz https://www.facebook.com/BnOparkowe/.

ZIELONY BUDŻET OBYWATELSKI

  1. Zielona Wyspa Sobieszewska

Projekt polega na odnowieniu zieleni miejskiej wzdłuż pasów drogowych na terenie dzielnicy Wyspa Sobieszewska. Znaczna część trawników wzdłuż ulic na terenie naszej dzielnicy jest rozjeżdżona przez samochody, zamiast zieleni jest klepisko. Celem projektu jest odnowienie trawników oraz obsadzenie krzewami. Krzewy, oprócz funkcji estetycznej będą też pełniły rolę swego rodzaju ochrony pieszych przed ochlapaniem wodą czy też błotem pośniegowym.

2. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej przed Wyspą Skarbów GAK i Biblioteką przy ul. Turystycznej 3. Pomysłodawca: Władysław Sidorko.

Projekt zakłada zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez uporządkowanie i poprawę estetyki terenu zielonego przed budynkiem przy ul. Turystycznej 3. Wprowadzenie dodatkowo funkcji użytkowej przeznaczonej dla mieszkańców w zakresie relaksu i wypoczynku oraz biblioteczka plenerowa jako miejsce wymiany książek. Przed budynkiem potrzebne są nowoczesne, piękne nasadzenia nawiązujące do mikroklimatu Wyspy. W ramach realizacji projektu planowane jest ustawienie stołu do pracy warsztatowej, co umożliwi działania niestacjonarne dla dzieci i młodzieży podczas zajęć letnich. Projekt zakłada również budowę podświetlanej, drewnianej mini-sceny na potrzeby organizacji letnich teatrzyków, spotkań z podróżnikami i pisarzami, warsztatów artystycznych i kulinarnych, mini-recitali. Budowa obustronnego podświetlanego murku-siedziska (wzdłuż linii obecnego muru), uzupełni deficyt miejsc siedzących, na którym odbiorcy będą mogli odpocząć czy poczytać książkę. Wzdłuż całego ogrodzenia działki od strony ul. Turystycznej i Radosnej zostanie posadzony żywopłot formowany.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X