fbpx
Aktualności

Budżet Obywatelski 2022

Do Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańska zgłoszono aż 708 projektów! W tym 7 pochodzi z Wyspy Sobieszewskiej. Do 15 września zgłoszenia przechodzą weryfikację formalną. Głosowanie w BO2022 odbędzie się między 4 a 18 października. Sprawdźmy, jakie inicjatywy zgłosili mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej!

Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2022 (przed weryfikacją formalną). Opisy pochodzą od wnioskodawców, są również dostępne na: https://gdansk.ardvote.pl/lista-projektow/?page=1.

1. Zagospodarowanie terenu rekreacji i sportu z placem zabaw przy przeprawie promowej w Świbnie – część III

Zagospodarowanie tego terenu rozpoczęło się w 2001 roku gdzie powstał pierwszy projekt .Przez kilkanaście lat staraliśmy się o finanse na realizacje tego zadania zawsze było odmownie. Wystartowaliśmy w 2019 w budżecie obywatelskim wygrywając, projekt następny w 2020 też wygrany. Elementy: plac zabaw, boiska do gier sportowych, plac uroczystości okolicznościowych, ławeczki, stoliki, amfiteatr. Jest to jedyne miejsce spotkań mieszkańców i przybywających turystów gdzie od 30 lat organizujemy festyn Świbnieńskie Lato, zawody sportowo-pożarnicze o puchar Prezydenta Miasta Gdańska, turnieje piłki nożnej i wiele innych imprez integracyjnych.

2. Sterylizacja bezpańskich kotów – ratunek dla mruczków i “Ptasiego Raju”

Nie zdajemy egzaminu ze zwalczania problemu bezdomności wśród zwierząt. Niestety publiczne środki są wydawane przede wszystkim na leczenie objawów problemu, a nie na zapobieganie jego powstawaniu. Powszechna sterylizacja i kastracja jest praktycznie jedynym sposobem na jego rozwiązanie. W przypadku terenów Wyspy Sobieszewskiej sprawa jest szczególnie poważna. Znajduje się na niej nie tylko wyjątkowo duża populacja bezdomnych kotów, lecz także ceniony przez miłośników przyrody Rezerwat “Ptasi Raj”. Każdego roku koty zabijają w Polsce ok. 631 milionów ssaków i niemal 144 miliony ptaków. Ich drapieżna aktywność negatywnie wpływa na bioróżnorodność, w tym także na populację zagrożonych i rzadkich gatunków ptaków. Pozostawienie sprawy bez reakcji lokalnej społeczności spowoduje cierpienia kolejnych pokoleń kotów oraz postawi pod znakiem zapytania przyszłość naszego “raju” dla ptaków.

3. Bezpieczne Świbno i Przegalina. Projekt remontu i poprawy bezpieczeństwa ulicy Świbnieńskiej

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa poruszania się po ulicy Świebnieńskiej dla pieszych oraz aut. Aktualnie budowana po nasypie droga rowerowa rozwiązuje problem rowerzystów na drodze, ale nie adresuje potrzeb pieszych od strony zabudowań oraz samej ulicy, która miejscami jest za wąska na przejazd dwóch samochodów. Sama ulica Świbnieńska jest w opłakanym stanie, podobnie jak znajdujące się przy niej pasy zieleni oraz chodnik. Opracowanie koncepcji drogowej powinno nie tylko ukierunkować się na naprawę jezdni, ale przede wszystkim na bezpieczeństwie osób się nią poruszających. Musi ona również koncentrować się na bezpieczeństwie i komforcie osób mieszkających przy niej. Miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Świbnieńskiej mogłyby służyć zarówno mieszkańcom jak i turystom odwiedzającym nabrzeże Wisły. Przy projektowaniu nowej drogi powinny zostać uwzględnione potrzeby osób niepełnosprawnych w tym miejsca parkingowe i chodniki z podjazdem wózkiem inwalidzkim.

4. Port Świbno jako wizytówka Wyspy

Okolice portu w Świbnie są bardzo zaniedbane, a jest to atrakcyjne miejsce do spędzania czasu z możliwością przypatrzenia się pracy rybaków. Uatrakcyjnienie tego miejsca jest szansą na odciążenie turystki Mewiej Łachy. Do osiągnięcia tego celu należy: oczyścić teren ze śmieci, wprowadzić drobną architekturę oraz nasadzenia, przygotować miejsca do grillowania lub wspólnego biesiadowania.

5. Ścieżka rowerowa do Ptasiego Raju

Rower to aktualnie najbardziej komfortowa forma podróżowania po Wyspie Sobieszewskiej. Dla jednego miejsca nie jest jednak takie łatwe – to Ptasi Raj. Aktualnie rowerem można poruszać się jedynie po drodze współdzielonej z samochodami. Sama droga jest w opłakanym stanie, często nie ma pobocza, a fragmentami nie ma nawet chodnika. W tych okolicznościach i przy dużym natężeniu ruchu rower nie jest już tak komfortowym i bezpiecznym środkiem transportu. Budowa ścieżki musi zostać poprzedzona analizą jej możliwego poprowadzenia. Wariantów jest kilka od trasy wzdłuż Nadwiślańskiej, poprzez wykorzystanie skraju lasu, po ścieżką nad Wisłą. Dlatego też projekt dzieli się na etapy. Pierwszy to opracowanie koncepcji poprowadzenia ścieki drogowej, kolejne to projekt i budowa samego rozwiązania drogowego. Nowa ścieżka prowadziłaby od Centrum Miasta do Rezerwatu Ptasi Raj. Dzięki temu dwa istniejące na Wyspie rezerwaty (drugi to Mewia Łacha) połączone zostałyby rowerową ścieżką.

6. Zielone tereny przy Śluzie Przegalina (Zielony Budżet Obywatelski)

Tereny przy kanale Śluzy w Przegalinie są mocno zaniedbane, ale jednocześnie stanowią atrakcyjną przestrzeń ze względu na bliskość zarówno historycznej jak i nowoczesnej przeprawy na Wiśle. Dodatkowo tereny położone nad samą wodą i mogą stanowić miejsce wypoczynku i relaksu zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Niskie nasadzenia, drzewa, przycięty trawnik, budowa małej architektury jak ławki, czy wiaty mogłyby zmienić ten teren nie do poznania i uczynić z niego atrakcyjne miejsce wypoczynku z widokiem na port lodołamaczy oraz nową przystań kajakową.

7. Rodzinna Gra Terenowa Wyspa Sobieszewska – zabawa z mapą.

Ideą projektu jest wypoczynek mieszkańców na terenach zielonych poprzez udział w plenerowej imprezie na orientację o charakterze rekreacyjnym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od smartfona czy komputera, oraz promowanie postaw pro-rodzinnych – spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają jak czytać mapę i orientować się w terenie. Projekt zrealizowany zostanie w oparciu o elektroniczny system potwierdzania punktów SportIdent. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas. Rekrutacja odbędzie się przez formularz na stronie www projektu. Informacje rozesłane będą przez e-mail, strony www, plakaty i wyświetlacze LCD w GAiT. Wydarzenie będzie ogólnodostępne oraz całkowicie bezpłatne dla mieszkańców Gdańska. W przypadku trwającego stanu zagrożenia epidemicznego zostanie rozegrane w formule bezkontaktowej, poprzez wysyłkę map drogą elektroniczną. Szczegóły i zdjęcia na http://www.parkoweBnO.pl.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X