fbpx
Aktualności

Bursztyn bałtycki – wyjątkowa wystawa w Gdańsku

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0” w Gdańsku. Po sukcesach w Monachium i w Brukseli wystawa ponownie będzie prezentowana w Gdańsku. Jej międzynarodowy sukces zachęcił organizatorów do powiększenia zakresu wystawy i pokazania jej turystom odwiedzającym Gdańsk oraz jego mieszkańcom od 26 maja do 28 października 2018 r. w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta.

Wśród kilkuset eksponatów będzie można podziwiać repliki bransoletki Michelle Obamy, bransolety Roda Stewarta, naszyjnika Księżnej Kate i spinek Księcia Williama. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć koronę Miss Polonia, statuetkę Bursztynowego Słowika Małgorzaty Ostrowskiej i bursztynowe pióro Amber Rex Lidii Popiel, Ambasadorki Bursztynu. Miłośnikom przyrody spodoba się zapewne kolekcja naturalnych form bursztynu bałtyckiego i inkluzji ze zbiorów gdańskiego Muzeum Bursztynu.

Bursztyn w siedmiu odsłonach

Na powierzchni blisko 200 m2 w Galerii Palowej jest eksponowanych kilkaset prac. Wiele z nich zostało nagrodzonych bądź wyróżnionych podczas największych na świecie targów Amberif i Ambermart, a także w międzynarodowych konkursach wzorniczych. W ramach ekspozycji zwiedzający mogą podziwiać możliwości artystyczne i użytkowe bursztynu bałtyckiego w siedmiu tematycznych ujęciach, które zaskoczą niejednego widza.

– Chodziło nam o ukazanie wieloznaczności i bogactwa, jakie kryje w sobie Złoto Północy. „Wiedza o bursztynie” prezentuje naturalne okazy bursztynu i inkluzje. W dziale „Cytaty natury” znalazła się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Ekskluzywne rzemiosło” podkreśla związek między pracami współczesnych artystów i tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI i XVII wieku. W dziale „Sztuka współczesna” znajdą się obiekty na wysokim poziomie wzorniczym, ekskluzywne i drogie – mówi Sławomir Fijałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, jeden z kuratorów wystawy.

Prezentowane będą także projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – pod hasłem „Innowacyjny design” – oraz kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look – w dziale „Moda na bursztyn”. W ostatnim dziale Bursztyn po II Wojnie znajdzie się biżuteria z bursztynem bałtyckim z drugiej połowy XX wieku wyprodukowana przez nieokreślone wytwórnie z kolekcji prof. Ireny Huml ze zbiorów galerii Sztuki w Legnicy. W ramach wystawy zostaną pokazane prace z projektu Trend Book 2018. Nie zabraknie także nowoczesnych aranżacji, multimedialnych prezentacji i animacji.

Wizytówka Gdańska i Polski

Bursztyn od wieków łączył pokolenia ludzi zafascynowanych jego pięknem. Dziś jest to symbol nie tylko miasta i regionu, ale także tradycji i innowacyjności.

– Postawiliśmy na bursztyn jako wizytówkę Gdańska i Polski oraz sposób, by opowiedzieć o tym, że jesteśmy miastem nowoczesnym, a jednocześnie przywiązanym do naszych wielowiekowych tradycji. W pracę nad wystawą zaangażowanych było wiele fantastycznych osób oraz instytucji. To dzięki ich pasji i profesjonalizmowi opowieść o bursztynie i naszym mieście przekracza granice naszego kraju – twierdzi Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu, drugi z kuratorów wystawy.

Dyrektorem artystycznym jest Małgorzata Gliwińska-Radwańska, a koordynatorem technicznym Anita Dmowska. Organizatorem wystawy są Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Muzeum Bursztynu, Oddziałem Muzeum Gdańska, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych oraz Galerią Sztuki w Legnicy. Partnerami są Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja Promocji Wzornictwa i Polska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Wystawę „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0” będzie można zobaczyć w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska w dniach 26 maja-28 października przez cały tydzień w godzinach 10:00-18:00. Wyjątkiem są niedziele. Wówczas wystawa będzie otwierana w godzinach 11:00-18:00.

Ceny wstępu to 6,00 zł za bilet normalny oraz 3,00 zł za bilet ulgowy. Wystawę mogą zwiedzić bezpłatnie posiadacze Karty Mieszkańca albo wszyscy zainteresowani w Światowy Dzień Bursztynu – 28 czerwca 2018 r.

Kiedy?: 26 maja – 28 października 2018 r.

Godziny otwarcia: pn-so.: 10:00-18:00; nd. 11:00-18:00.

Gdzie?: Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: 6,00 zł / os. normalny; 3,00 zł / os. ulgowy; bezpłatny dla posiadaczy Karty Mieszkańca; wszyscy zainteresowani w dniu 28 czerwca 2018 r.

Uwagi: do Galerii Palowej – sali wystaw czasowych nie obowiązuje dzień wolnego wstępu w rozumieniu ustawy o muzeach z dnia 21 listopada 1996 r.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X