Ucho w wodzie czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej to trwający od 2015 roku projekt warsztatów dźwiękowych dla mieszkańców dzielnicy. Kolejnym etapem jest dźwiękowy rajd rowerowy Szprycha w uchu, ktróry odbędzie się 21 października w godz. 11.00 – 14.00.
– Zapraszamy małych i dużych miłośników jednośladów na rajd wokół Wyspy Sobieszewskiej. To piękne i nieodkryte miejsce idealne na rowerowe wycieczki. Podczas przejażdżki będziemy intensywnie słuchać i nagrywać dźwięki otoczenia. Nagrania zrealizowane podczas rajdu znajdą się na dźwiękowej mapie Wyspy – mówi Marta Karalus ze stowarzyszenia Sztuka Cię Szuka, które realizuje projekt.
Zbiórka na rajd: godz. 11.00 przy Wyspie Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury ul. Turystyczna 3.
Zapisy i informacje: [email protected]. Osoby spoza Wyspy mogą przyjechać z rowerem, autobusami linii: 112, 186, 212 z Dworca Głównego (przystanek Sobieszewo – wyspa).
Rajd odbywa się w ramach projektu: Ucho w wodzie czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej. Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Gdańsk.
Więcej o projekcie Ucho w wodzie: https://uchowwodzie.wordpress.com/.
Od początku trwania projektu działania miały podobny przebieg. Prowadziliśmy warsztaty dla wybranych grup, głównie mieszkańców Wyspy. Ważną częścią większości warsztatów była realizacja nagrań terenowych, które następnie, wyselekcjonowane, trafiały na portal bazujący na mapie google o nazwie: Radioaporee. Dodatkowo realizowaliśmy nagrania dźwiękowe mieszkańców Wyspy. Każdy kolejny rok kończył się wystawą. Projekt kończy się w grudniu i planowana jest publikacja dla dzieci z ćwiczeniami dźwiękowymi oraz płyta z nagraniami terenowymi.
Wyspa Sobieszewska otoczona jest z jednej strony Morzem Bałtyckim z drugiej Martwą Wisłą i tak zwaną Wisłą Śmiałą. To otaczająca Wyspę woda i otaczająca ją audiosfera była inspiracją naszych działań. Interesują nas zagadnienia związane z ekologią akustyczną jak i zmiany zachodzące w przestrzeni akustycznej. Inspiracją jest również sama woda oraz jej najbliższe otoczenie. Poprzez takie urządzenia, jak hydrofony, mikrofony kontaktowe i recordery, nagrywamy i słuchamy odgłosów wody, drgania mostów czy podwodnych drgań wywołanych przez statki. Rękoma gramy na falach, jakby woda była wielkim instrumentem perkusyjnym.