fbpx
Aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszają na warsztaty, wystawę i prelekcję “Żuławski splot” . Wydarzenie odbędzie się 7 września w godz. 12.00 – 16.00.

7 września 2019 /sobota/ g. 12.00 -16.00

– godz. 12.00 Otwarcie wystawy czasowej „Żuławski splot”,
Izba Pamięci Wincentego Pola

– godz. 12:20  Wykład Łukasza Kępskiego
O żuławskich wsiach, czyli opowieść inna niż wszystkie inne

–  godz. 13:30-16:00 Warsztat makramy/wstęp wolny/zapisy

Tegoroczne hasło przewodnie Europejskich Dni Dziedzictwa to „Polski splot”. Pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z  trzech  części  funkcjonujących  wcześniej  w ramach  oddzielnych  organizmów państwowych  zaborców.

To także materiał, osnowa na której powstało Państwo Polskie, istna mozaika utkana ze  splotów  wielu  tradycji  oraz  regionów  etnograficznych  z charakterystycznym  strojem ludowym  oraz  dziedzictwem  niematerialnym.

Makrama / Warsztaty

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na bezpłatne warsztaty makramy. To sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów czy szydełka, która znana była już w starożytności.

Niektórzy w Was zapewne pamiętają tą technikę ze szkolnych zajęć  ZPT, kiedy tworzyliście ją ze sznurka od snopowiązałki. Potem makrama wyszła z mody i nagle ze ścian poznikały makatki, sówki, kwietniki oraz inne zakurzone ozdoby. Na bardzo długi czas wszyscy o nich zapomnieliśmy.

Przyszła jednak pora na przypomnienie sobie umiejętności wiązania sznurków, bo makrama znów jest modna. Poznacie podstawowe sploty, które pozwolą Wam na samodzielne wykonanie niezwykłych dekoracji. A to dopiero początek wielkiej przygody ze sznurkami…

Zapraszamy na twórcze warsztaty dla początkujących, na których poznacie pierwsze sploty i podstawy plecenia techniką makramy. Podczas 2,5 godzinnych warsztatów stworzysz ozdobę ze sznurka do Twojego wnętrza. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wykonania swojej autorskiej makramy pod okiem Mamakrama na zakonserwowanym przez morze patyku. Wszystkie materiały zapewniają organizatorzy. Jedyne czego potrzebujemy od Ciebie to twój zapał, inspirację oraz energię potrzebną do swoich fantazji.

  • zgłoszenie udziału drogą e-mailową [email protected] z zapytaniem o miejsce na liście uczestników (ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ) lub telefoniczną 58 323 91 15 w godzinach pracy biura.

Ewa Rutynowska / Mamakrama – tworzy makramy inspirowane morzem. Swoją pasję do rękodzieła rozwijała tworząc początkowo łapacze snów. 
Prace artystki można obserwować w mediach społecznościowych:  www.facebook.com/mamakramahandmade/ oraz instagram.com/mamakrama_/

Żuławski splot / Wystawa / Prelekcja

Tematem przewodnim wystawy będzie próba odnalezienia w żuławskim krajobrazie tzw. żuławskiego splotu? Jej otwarcie skłoni do zadania wielu pytań. Czy w odniesieniu do Żuław Wiślanych można pokusić się o stwierdzenie –  żuławski splot…? Na przestrzeni wieków, kolejne pokolenia tworzyły na tym terenie unikalny tygiel kulturowy, religijny, materialny i niematerialny oraz wytworzyły wyjątkowy styl, który był cechą charakterystyczną terenów delty Wisły.

Na Państwa pytania postara się odpowiedzieć gość specjalny wydarzenia:

Łukasz Kępski – absolwent historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od blisko dziesięciu lat związany jest Klubem Nowodworskim i Żuławskim Parkiem Historycznych. Autor książek i artykułów historycznych m.in. w Ciekawostkach Historycznych i Twojej Historii.  Współpracuje z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami naukowymi i muzealnymi w Polsce i zagranicą. W swoich badaniach przede wszystkim koncentruje się na dziejach delty Wisły w epoce wczesnonowożytnej. Jak sam podkreśla jest zafascynowany historią żuławskich wsi i jej mieszkańców.

W swoim wykładzie „O żuławskich wsiach, czyli opowieść inna niż wszystkie inne” postara się nam przybliżyć świat żuławskich sąsiadów w XVI – XVIII w.

Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski  – absolwent Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy.

*DOJAZD: Autobusy linii: 112, 186. Dworzec Główny (przystanek początkowy) – Sobieszewo Wyspa (przystanek końcowy);

Otwarcie wystawy: 07 września 2019 (sobota) godz. 12:00 Ekspozycja wystawy07.09 – 31.12 .2019pon.-pt. godz. 10:00 – 20:00
sobota / niedziela:  nieczynne
Wstęp wolny

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X