fbpx
Aktualności

Europejskie Jamboree przełożone

W związku z ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia pandemią COVID-19, Związek Harcerstwa Polskiego, Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (WOSM) oraz Światowa Organizacja Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w porozumieniu z Miastem Gdańsk podjęli decyzję o przełożeniu European Jamboree 2020. Międzynarodowe wydarzenie edukacyjne, które miało zgromadzić na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku ponad 21 000 uczestników z 79 krajów, odbędzie się w dniach 2-13 sierpnia 2021 roku.

Decyzja została podjęta w oparciu o ocenę ryzyka związanego z przeprowadzenia jamboree w Gdańsku w zaplanowanym terminie na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Od początku marca, w zespole organizacyjnym jamboree działał zespół roboczy, który na bieżąco monitorował rozwój sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie. W drugiej połowie miesiąca powołany został międzynarodowy zespół przedstawicieli WAGGGS, WOSM i ZHP, którego zadaniem było wypracowanie i skonsultowanie dalszych scenariuszy działań.   

-Świat jest w sytuacji, w której wszystko dynamicznie się zmienia, a dla nas priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy zgłosili chęć przyjazdu do Polski na European Jamboree, a także osobom zaangażowanym w jego organizację. Dlatego, mimo zaawansowanych przygotowań, zdecydowaliśmy się na przełożenie wydarzenia. To była bardzo trudna decyzja, która została podjęta w oparciu o wnikliwe analizy i konsultacje. Jesteśmy w stałym kontakcie z szefami reprezentacji skautów z całego świata, aby łagodnie przejść przez proces zmian – dla wszystkich sytuacja jest nowa i precedensowa. Dzisiaj możemy powiedzieć, że pozostaniemy przy nazwie European Jamboree 2020. Gwarantujemy, że prace nad jamboree będą kontynuowane z równie dużym zaangażowaniem tak, abyśmy za rok mogli spotkać się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku – mówi Karol Gzyl, dyrektor Europejskiego Jamboree.  

Wydarzenie zaplanowane w Gdańsku jest kontynuacją współpracy Miasta Gdańska z ZHP. W 2018 roku na Wyspie Sobieszewskiej zorganizowany został Zlot 100-lecia ZHP na 14 tys. osób, w 2021 roku odbędzie się European Jamboree (planowana liczba uczestników 21 tys.), a w 2027 roku Miasto Gdańsk może zostać gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego, największego wydarzenia w skautowym świecie, w którym biorą udział reprezentacje z 216 krajów zrzeszonych w Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Jamboree to niezwykle ważne wydarzenie dla Miasta w bardzo różnych aspektach, do którego poczyniono już szereg przygotowań. M.in. zlot przyczyni się szerokiej promocji turystycznej Gdańska oraz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Kluczowym argumentem za utrzymaniem planów organizacji jamboree w Gdańsku przemawiało również wysokie poczucie współodpowiedzialności za to przedsięwzięcie.

-Współpracujemy w duchu braterskim, również w trudnych czasach. Jest dla nas naturalne, że jamboree należy przełożyć na inny termin. Teraz to w młodych ludziach – wolontariuszach tkwi potencjał, który może być wykorzystany w kryzysie spowodowanym pandemią. Wielu młodych ludzi angażuje się w codzienne działania. I to jest piękne. Wierzę, że wszyscy spotkamy się w naszym mieście za rok. Pamiętajcie, w tym trudnym czasie, czekamy na Was! – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Europejskie Jamboree to międzynarodowe święto braterstwa. Wydarzenie, na którym spotkają się w 2021 roku skauci z całego świata, ma pokazać, że wspólnie można zmienić świat na lepsze. Udział w zlocie ma przede wszystkim skłonić jego uczestników do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska. I choć zlot nie odbędzie się w tym roku, harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już dzisiaj wprowadzają w życie hasło zlotu – „Act!”, czyli działaj.  

-European Jamboree nie odbędzie się w tym roku, ale wiemy, że dotychczasowe przygotowania uczestników i kadry, zostaną wykorzystane w trakcie trwającej na całym świecie skautowej i harcerskiej służby – dodaje Karol Gzyl. 

ZHP w służbie bliźnim 

W obliczu pandemii COVID-19 harcerki i harcerze w całej Polsce pełnią służbę, która polega między innymi na działaniach informacyjnych i profilaktycznych. Pełnoletni członkowie organizacji pomagają m.in. w szyciu maseczek dla służby zdrowia, zapewnieniu opieki nad dziećmi, podczas dyżurów znajomych i członków rodzin pracujących w służbie zdrowia oraz osobom starszym i samotnym, które mają problemy z komunikacją. Wiele jednostek ZHP uruchomiło specjalne telefony, dzięki którym można zwrócić się bezpośrednio o pomoc, na przykład w zrobieniu zakupów.  

-Harcerskie pozdrowienie „Czuwaj!” jest zawołaniem do działania. Wierzymy, że harcerska służba może przyczynić się do ograniczenia pandemii. To dla nas czas szczególnej troski o zdrowie, dlatego pomoc odbywa się zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Pozostajemy w kontakcie z władzami, podejmujemy przemyślane kroki, by nasze działania przyniosły efekt – mówi hm. Anna Nowosad, naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.

Organizatorem European Jamboree jest Związek Harcerstwa Polskiego i obie światowe organizacje skautowe (WOSM i WAGGGS); gospodarzem – Miasto Gdańsk.  

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X