fbpx
Aktualności

Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu

Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022 dzięki zaangażowaniu w rozwój wolontariatu i działalności społecznej. Tytuł to jednak również zobowiązanie, aby ze szczególną uwagą rozwijać aktywność społeczną w naszym mieście. Hasłem, które będzie towarzyszyć Europejskiej Stolicy Wolontariatu przez cały rok, jest „Bez nas nie działa”. Zostało ono wypracowane podczas warsztatów z lokalną społecznością. 

Począwszy od inauguracji roku Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022, przewidziane są działania w czterech obszarach tematycznych: Ludzie i środowisko, Demokratyczne i aktywne społeczeństwo, Aktywni mieszkańcy, dobrze zorganizowany wolontariat, Wolontariat w szkołach i na uczelniach wyższych.

We współpracy z Operatorem programu obchodów, Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, zrealizowane zostanie m.in.:  100 000 godzin działań wolontariackich na rzecz Miasta Gdańska, a także uruchomimy mechanizmy, które trwale gwarantować będą rozwój wolontariatu: powstanie Karta Wolontariusza, która będzie komponentem Karty Mieszkańca, a także utworzony zostanie mechanizm certyfikacji kompetencji wolontariuszy i wolontariuszek oraz organizacji przyjaznych wolontariuszom.

Aby wspierać działania mieszkańców Miasto Gdańsk uruchomi nowe Fundusze: Gdański Fundusz Europejskiej Stolicy Wolontariatu, Fundusz Ekologiczny oraz Fundusz Tolerancji.

W dzielnicach powstanie dziesięć aktywnych Lokalnych Centrów Wolontariatu, które przybliżą działania mieszkańcom Gdańska.

Czekają nas duże wydarzenia: I Pomorski Campus Wolontariuszy, I Pomorskie Forum Wolontariatu Pracowniczego oraz II Forum Wolontariatu Szkolnego. Powstaną również mapa aktywności wolontariuszy, dostępna platforma e-learningowa, badanie aktywności wolontariackich oraz publikacja.

Działania te możliwe będą dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi, społecznikami i społecznikami, a także aktywistami i aktywistkami, którzy będą mogli zgłosić swoje działanie do programu ESW Gdańsk 2022.

Gdańscy działacze i działaczki zaproszeni zostaną również do pracy w ramach grup tematycznych: grupa ds. karty wolontariusza, grupa ds. certyfikacji kompetencji wolontariuszy, grupa ds. certyfikacji organizacji oraz grupa ds. ogrodów społecznych.

Obchody roku Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022 zakończą się uroczystą Ceremonią Zamknięcia 10 grudnia 2022 r.

Gdańskie Fundusze czekają na Twój wniosek! Do 14 marca można aplikować o środki finansowe w następujących kategoriach: Gdański Fundusz Młodzieżowy, Gdański Fundusz Sąsiedzki, Gdański Fundusz Senioralny, Gdański Fundusz Sportowo-Rekreacyjny, Gdański Fundusz Ekologiczny, Gdański Fundusz Europejskiej Stolicy Wolontariatu

Kto może starać się o dofinansowanie? 

Pulę środków podzielono na dwie grupy realizatorów: grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe.  Grupy nieformalne to minimum 4 lub 5 osób zamieszkujące na terenie miasta Gdańska. W przypadku Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego grupa może składać się z osób w wieku od 13 do 26 lat, jednakże, jeśli w grupie są tylko osoby niepełnoletnie, grupa musi mieć także pełnoletniego opiekuna. Grupy nieformalne mogą starać się o dofinansowanie w wysokości do 700 zł. Organizacje pozarządowe – same nie muszą być zarejestrowanie w Gdańsku, ale ich oferta inicjatywy musi być skierowana do gdańszczanek i gdańszczan. Organizacja może dostać dofinansowanie w wysokości do 7000 zł.  

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X