fbpx
Aktualności

Gdańsk Pomaga Ukrainie

Gdańsk, jako miasto partnerskie Mariupola i Odessy, nie pozostaje obojętne na krzywdę nie tylko naszych przyjaciół, ale wszystkich obywateli i obywatelek Ukrainy – zarówno tych przebywających w swoim kraju ojczystym, jak również w Polsce. Mieszkańcy Gdańska i okolic oferują szeroko zakrojoną pomoc migrantom wojennym z Ukrainy. Zgromadzono już ponad 350 tys. zł. Do akcji Gdańsk Pomaga dołączyło już 1600 osób. 

– Gdańszczanie i gdańszczanki oraz mieszkańcy regionu po raz kolejny udowadniają, że można liczyć na nich w trudnych chwilach. Dziękuję wszystkim, pamiętajmy jednak, że potrzebna będzie pomoc długofalowa, z każdym dniem będzie przybywało coraz więcej osób – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Rozłóżmy siły proporcjonalnie, podejmujmy przemyślane działania i zachowujmy zdrowy rozsądek, aby żadna pomoc nie został zmarnowana. Dlatego też proszę wszystkich którzy chcą i mogą pomóc o zgłaszanie tej pomocy przez stronę ukraina.gdanskpomaga.pl  

Blisko 500 osób zgłosiło chęć i możliwość przyjęcia i schronienia potrzebujących. Pomoc zaoferowało też 350 wolontariuszy, dodatkowo 250 chce pomóc w transporcie. Chęć współpracy zgłosiło ponad 120 psychologów.  

– W naszym mieście jest też duża społeczność rosyjska, pamiętajmy proszę, że wielu z tych ludzi zgłosiło się do wolontariatu, pomagają w tłumaczeniu, wspierają nas w pomocy ludziom poszkodowanym w Ukrainie przez wojnę. Nie przenośmy na nich odpowiedzialności za działania rządu rosyjskiego – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. 

Przeważająca część migrantów z Ukrainy dociera na Pomorze dzięki pomocy indywidualnych osób, które zdecydowały się wyruszyć na granicę. To działanie było bardzo ważne w pierwszych dniach wojny, zanim sytuacja po polskiej stronie granicy została ustabilizowana. W przyszłym tygodniu będą do nas docierać kolejne rodziny. 

W całym Trójmieście sprawnie działa bardzo wiele zbiórek m.in.: produktów spożywczych, chemicznych, śpiworów. Mapa punktów zbiórek z informacjami, w jakich godzinach działają oraz jakie produkty potrzebują. Zachęcamy by dołączyć już do tej zbiórki, która funkcjonuje. 

Mapa punktów zbiórek: https://ukraina.gdanskpomaga.pl/zbiorki/ 

Centrum pomocy organizowanej przez Fundację Gdańską, mieści się przy ul. Dolna Brama 8. Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:  

  • wsparcie psychologiczne dla uchodźców,  
  • zakwaterowanie,  
  • tłumaczenie,
  • opieka nad dziećmi,  
  • inna pomoc wolontariacka.  

Zgłoszenia/kontakt: ukraina.gdanskpomaga.pl  

Infolinia +48 500 218 337 

У зв’язку з ситуацією в Україні та численними запитаннями як біженців з України, так і жителів Гданська, на порталі Gdańsk Pomaga ukraina.gdanskpomaga.pl запрацювала підсторінка. Цей веб-сайт приймає звіти від людей, які потребують допомоги, а також від тих, хто декларує таку допомогу. Потрібна фінансова та матеріальна підтримка, а також допомога психологів та людей, які б взялися за переклад українською мовою.  

Pomorska infolinia dla uchodźców 734 – 117 -307. Pod tym nr osoby z Ukrainy, potrzebujące pomocy, będą mogły uzyskać informacje o:  

  • możliwości zakwaterowania na terenie województwa pomorskiego, w obiektach przygotowanych przez Wojewodę Pomorskiego  
  • adresach placówek Straży Granicznej (dla obywateli Ukrainy, którzy mają tzw. nieuregulowany status np. nie posiadają paszportów lub innego dowodu tożsamości)  
  • kwestiach związanych z pomocą medyczną, żywnościową etc.  
Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X