fbpx
Aktualności

Gra miejska śladami Plentego

Wśród tajemnic miasta Gdańska znaleźć można tą o Bursztynowej Komnacie, która to według pewnych źródeł była ukryta właśnie w Gdańsku. Z aplikacją Questy VisitGdansk staniecie przed możliwością znalezienia skarbu ukrytego na Wyspie Sobieszewskiej!

Gra to duża moc przygody oraz ciekawa wiedza historyczna. Wykorzystajmy jej walory edukacyjne podczas lekcji oraz zachęcajmy dzieci, młodzież oraz całe rodziny do aktywnego spędzania czasu.

Jest rok 1701…

Fryderyk I Hohenzollern zamawia wykonanie bursztynowego wystroju swojego gabinetu w pałacu w Charlottenburg. Wykonania Bursztynowej komnaty podejmuje się mistrz bursztyniarski z Gdańska, Andreas Schlüter, co zajmuje mu 11 lat.

Rok  1716

Car Piotr I Wielki w czasie wizyty w Prusach, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga – najpierw do Pałacu Letniego, a później Zimowego.

W 1941 i 1944

Została zrabowana przez Niemców, a latem następnego roku przewieziono ją w kilkudziesięciu skrzyniach do zamku w Królewcu. Jednak w 1944 komnatę ponownie zapakowano do skrzyń i umieszczono w zamkowych podziemiach. To ostatnia pewna wiadomość na temat Bursztynowej Komnaty.
Bursztynowej Komnaty szukały przez lata tysiące amatorów, urzędnicy ministerstw kultury Polski, Niemiec (tak Wschodnich, jak i Zachodnich) i ZSRR oraz służby specjalne. Niewykluczone, że bursztynowe arcydzieło strawił ogień podczas pożaru królewieckiego zamku, zbombardowanego przez alianckie samoloty, bądź też podczas oblężenia przez Armię Czerwoną w okresie luty-kwiecień 1945.

Kim był Ludwig Plenty?

Ludwig Plenty (19.05.1905 – ?) to wybitny polski podróżnik i poszukiwacz skarbów. Jego losy są pełne przygód i zwrotów akcji. Jako adept szkoły morskiej w Tczewie wypłynął na pokładzie jednostki STS „Lwów” w rejs do Brazylii. Tam uciekł ze statku i dołączył do grupy poszukiwaczy skarbów. Przez kilka lat podróżował po Ameryce Południowej. W Peru odkrył skarb warty fortunę. W 1945 roku przybył do Gdańska. Z uwagi na liczne kontakty międzynarodowe oraz podejrzenia o działanie na szkodę systemu w czasach Polski Ludowej praktycznie zatarto po nim wszelkie ślady. 30 listopada 1969 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął…
Miłośnicy historii Plentego do dziś próbują zbadać dalsze losy podróżnika. Na jego trop w 2014 roku wpadło dwóch miłośników podróżowania i historii Gdańska. Od tego czasu próbują przywrócić Plentemu należyte miejsce w historii.

Jak zagrać?

Ściągnij aplikację “Questy VistGdansk”, udaj się na Wyspę Sobieszewską i w zależności od Etapu udaj w okolice jednego z trzech charakterystycznych obiektów.
1. Etap – okolice Starej Wędzarni Link od mapy
2. Etap – Wyspa Skarbów Gdański Archipelag Kultury i okolice Link do mapy
3. Etap – okolice Zbiornika Wodnego Kazimierz Link do mapy

Ważne informacje.

Pomiędzy etapami występuje odstęp około 2 km oraz 3 km, który można pokonać pieszo, albo za pomocą środków transportu.
W trakcie przechodzenia gry proszę zwracać uwagę na połączenie z internetem. Połączenie jest wymagane do prawidłowego działania gry.
W przypadku problemów z aplikacją prosimy o kontakt [email protected]

Pobierz aplikację:

Szczegóły i linki do aplikacji na: https://visitgdansk.com/questy

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X