fbpx
Aktualności

Halo, tu Wyspa 2/2023

Lato na Wyspie Sobieszewskiej jest wyjątkowe. Są turyści, którzy od lat przyjeżdżają w te same miejsca, są mieszkańcy Gdańska, którzy nie wyobrażają sobie innych plaż na kąpiele słoneczne i ochłodę w Bałtyku. W wakacyjnym numerze cofamy się w czasie do lat 70., o których opowiada Antoni Kiman, zarządca Ośrodka Wypoczynkowego Drogowiec, poznajemy historię osady Sobieszewo czy przypominamy, jak chronić siewieczki obrożne, które gniazdują w rezerwacie Mewia Łacha. Zapraszamy do lektury online lub w papierze. Bezpłatna gazetka powstaje w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk.

Raz poznana, Wyspa Sobieszewska pozostaje w sercu na zawsze. W aktualnym numerze opowiada o tym Karolina Milewska – turystka raz po raz powracająca na Wyspę. Z Państwem Kiman wspominamy za to czasy świetności Ośrodka Wypoczynkowego „Drogowiec”, klimat dawnych wczasów i ogrom letników, którzy w licznych domkach ośrodka zajmowali wszystkie wolne skrawki łóżek, kanap i podłogi. 

Wyspę Sobieszewską możemy latem poznawać z jej mieszkańcami i pasjonatami opowieści o tutejszej historii, przyrodzie i społeczności. Zarówno w ramach spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, jak i stacjonarnych spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Dla osób, które lubią zagadki ciekawym sposobem odkrywania Wyspy będzie gra Questy VisitGdańsk i śledzenie losów tajemniczego podróżnika i poszukiwacza skarbów, Ludwiga Plentego. 

Na Wyspie wiele się dzieje! W Halo, tu Wyspa znajduje się kalendarz letnich wydarzeń: festynów, potańcówek, występów teatralnych. Na Wyspie można także aktywnie spędzić czas. W artykułach podpowiadamy także, gdzie jeździć rowerem, wypożyczyć kajak czy żaglówkę, by w pełni skorzystać z przyrodniczych i turystycznych walorów dzielnicy. 

W „Halo, tu Wyspa” nigdy nie brakuje opowieści o przyrodzie i historii Wyspy. Alicja Bielska tym razem przybliża na łamach gazetki charakterystykę sieweczki obrożnej, ptaka chronionego szczególnie w rezerwacie Mewia Łacha. Natomiast dzięki opracowaniu Waldemara Nocnego poznajemy historię osiedla Sobieszewo. Autor wydał ostatnio książkę Odwadnianie i osuszanie Żuław w latach 1945-4950, która z pewnością będzie pasjonującą lekturą dla miłośników historii. 

Aktualności na temat wydarzeń na Wyspie Sobieszewskiej znajdują się na stronie na Facebooku „Teraz Wyspa Sobieszewska” oraz www.gdanskwyspasobieszewska.pl. Zapraszamy także na profil na Instagramie„Teraz Wyspa Sobieszewska”.

Numer dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów czy OSP Świbno, Wyspie Drogowiec. W wersji online na stronie: https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/ w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery (1-3/2021, 1-3/2022 oraz 1/2023) gazetki. 

—-

Dzielnicowa gazetka powstaje dzięki finansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. „Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, pokazywać ciekawostki historyczne i przyrodnicze, relacjonować życie dzielnicy. 

„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu. Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: [email protected]

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X