fbpx
Aktualności

Halo, tu Wyspa nr 3/2022 dostępny!

Historia wyjątkowego miejsca – żuławskiej zagrody gburskiej w Przegalinie, rozmowa z Michałem Treską o dorastaniu na Wyspie Sobieszewskiej i specyfice służby strażaków-ochotników, wspomnienia z wakacji, nowa seria dzielnicowych gadżetów. To niektóre z tematów, o których przeczytamy w szóstym w ogóle, a trzecim w tym roku, numerze „Halo, tu Wyspa”. Bezpłatna gazetka powstaje w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk.

Pasjonaci historii zajdą w jesiennym numerze sporo interesujących materiałów. Szczegółowo opisany został wyjątkowy zabytek – żuławska zagroda gburska, która znajduje się w Przegalinie na ulicy Świbnieńskiej 204. Na tle innych zachowanych w tym rejonie pojedynczych domów żuławskich, ten zespół budynków jako jedyny prezentuje historyczny układ siedliska charakterystyczny dla drugiej połowy XIX wieku. Więcej na temat architektury i zmian zachodzących w tym miejscu warto doczytać w gazetce. 

W formie przedruku z „Echa Wyspy”, wydawanego wcześniej w dzielnicy przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, przypomniana zostaje sylwetka jedynego osobowego patrona ulicy na Wyspie – Mieczysława Boguckiego. 

W numerze także wspomnienia z wakacji na Wyspie Sobieszewskiej nadesłane przez czytelniczkę z Łodzi, artykuł o trzmielojadzie, którego udało się sfotografować na jednej z posesji w Górkach Wschodnich, relacja z morskich przygód uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 88 w Świbnie, a także zapowiedzi wydarzeń na Wyspie i oferta zajęć Wyspy Skarbów GAK.

Nowe gadżety Wyspy Sobieszewskiej (puzzle, czarny Piotruś, kolorowanka z zagadkami) będą nagrodami za rozwiązanie krzyżówki z aktualnego numeru. Zapraszamy do zabawy! Wszystkie hasła można odczytać w artykułach. Przewidziano 10 zestawów nagród, dla osób, które jako pierwsze prześlą prawidłowe rozwiązania krzyżówki między 28 listopada a 1 grudnia. Rozwiązania należy wysyłać na adres: [email protected]

Numer dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów czy OSP Świbno, w wersji online na stronie: https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/ w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery (1-3/2021 oraz 1-2/2022) gazetki. 

Dzielnicowa gazetka powstaje dzięki finansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. „Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, pokazywać ciekawostki historyczne i przyrodnicze, relacjonować życie dzielnicy. 

„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu. Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: [email protected]

Szczegółowy regulamin dot. krzyżówki (zgłaszanie rozwiązań między 28 listopada a 1 grudnia, informacja o wynikach 2 grudnia 2022.) znajduje się na stronie: https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/ w zakładce „Halo, tu Wyspa”.

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X