fbpx
Aktualności

Kulturalna Wyspa Sobieszewska!

Wyspa Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury dba o atrakcje i wydarzenia kulturalne dla mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. W październiku zapraszają na Święto Światła, koncert gitarowy, warsztat przyśpiewek dla pań i panien oraz na wystawy. Zapraszamy do odwiedzenia siedziby Wyspy Skabrów przy ul. Turystycznej 3 oraz www.wyspaskarbow.gak.gda.pl.

Cykl spotkań z kulturą tradycyjną Polski. | 13 października 2018 (sobota), godz. 12:00 – 15:00

WYŚpiew na WYSpie – warsztaty przyśpiewek dla mężatek i panien | Ilość miejsc ograniczona do 12 osób.

Kiedyś żywy śpiew można było usłyszeć wszędzie. Teraz najczęściej dobiega z różnego rodzaju odbiorników. Kiedyś człowiek żył tak blisko NATURY, że słychać to było mocno w metaforycznych tekstach pieśni. Kiedyś śpiewał każdy. Teraz robią to nieliczni… Podczas warsztatów „WYŚpiew na WYSpie” odmienimy tę sytuację. Wczujemy się w klimat Wyspy Sobieszewskiej. Ujmiemy ją w tekstach, tak jak ona nas ujmuje swoją PRZYRODĄ. Stworzymy własne, unikalne krótkie formy śpiewane zwane przyśpiewkami. Ptaki, foki, bursztyny, piasek, morze – staną się symbolami w rymowanych tekstach tworzonych do dawnych melodii mazurkowych. Wyłączmy odbiorniki. Włączmy głos i kreatywność! Zapisy: tel. 58 323 91 15 lub poprzez
[email protected]

„Piotr Krępeć przyszedł, wypił kawę, pogadał, powiedział, że mu zimno i nic z tego nie wyjdzie, a po 40 minutach był album”vKris Gorski, AudioPlanet. Artysta zagra 19 października w GAK Wyspa Skarbów o godz. 19:00. Wstęp: 20 zł

Piotr Krępeć powszechnie zaliczany jest do grona gitarzystów fingerstyle. Nowy album stanowi jednak dalekie odejście od typowo fingerstyle’owej konwencji. Ekwilibrystyka gitarowa, jaką znamy z wydanego przed 5 laty albumu Piotra Krępecia „In Substance”, ustępuje miejsca nowym zainteresowaniom twórcy.

„Muzyka Piotra błyskawicznie wprowadza w stan, w którym zapomina się o codzienności. Dużo przestrzeni i oddechu oraz pełne i równocześnie naturalne brzmienie gitary powodują zasłuchanie absolutne. Te doświadczenia towarzyszyły mi podczas całej pracy nad albumem i mam nadzieję, że będą też Państwa udziałem/ Waszym udziałem/ udziałem wszystkich słuchaczy.” –

Magdalena Piotrowska, Hear Candy Mastering

Święto światła na Wyspie Sobieszewskiej, 20 i 25 października

Warsztaty / spotkania / muzyka relaksacyjna

20 października (sobota):

W PROGRAMIE:

12:00 – 14:30 Rodzinne warsztaty artystyczne – tworzenie jesiennych lampionów 
Podczas warsztatów tworzenia lampionów, zajrzymy przez okienka ręcznie wykonanych papierowych domków. Przyjrzymy się wesołym harcom domowego ogniska, a ogrzani jego płomieniem, wspomnijmy piękne chwile spędzone wspólnie z naszymi bliskimi. Być może sięgniemy wyobraźnią do rodzinnych spacerów odbytych niegdyś pośród Gdańskich kamieniczek, do których postaramy się upodobnić nasze lampiony? Zachęcamy do twórczej inicjatywy z Pauliną Llerą Arias oraz animatorkami “Wyspy Skarbów” GAK. Wstęp: 10 zł.

15:00 – 17:00 Medytacje dźwiękowe – warsztaty 
W II połowie XX wieku amerykańska kompozytorka, akordeonistka, humanistka Pauline Oliveros stworzyła metodę Deep Listening, Głębokiego Słuchania. W myśl tej metody wykonując łagodne ruchy, korzystając z własnego głosu i wyobraźni oswajamy się z dźwiękami otoczenia, dźwiękami wytwarzanymi przez nas samych i dźwiękami, które słyszymy w wyobraźni. Kilka lat temu, zainteresowana procesem słuchania, który nie ogranicza się tylko do biernego odbierania bodźców dźwiękowych, zaczęłam poznawać tę praktykę. Ubierzmy się wygodnie, przynieśmy swoje instrumenty, o ile mamy jakieś ulubione. Do zobaczenia i usłyszenia w październiku!

Prowadzenie – Małgorzata Kęsicka. Działanie realizowane w ramach projektu: ”Ucho w Wodzie – Wyspa Gra”. Wstęp wolny.

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: [email protected], tel. 58 323 91 15

25 października (czwartek)

17:00 : „ZAPOMNIANI ŻAŁOBNICY, czyli o przeżywaniu straty przez dzieci i nastolatki”.
 

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego będzie można poszukać odpowiedzi na pytania: Czy można przygotować się na śmierć bliskiej osoby? Jak rozmawiać o odchodzeniu i stracie? Jak pomaga hospicjum? Dlaczego dzieci osierocone to zapomniani żałobnicy? Spotkanie adresujemy do osób dorosłych, które chcą „oswajać w sobie” temat śmierci, uczyć się rozmawiać o przemijaniu i towarzyszyć dzieciom i młodzieży w ich drodze przez trudne emocje.

Wykład poprowadzi Agnieszka Paczkowska- psycholog, specjalista psychologii klinicznej, trener warsztatów umiejętności psychospołecznych, certyfikowany psychoonkolog, kierownik ds. edukacji i pomocy psychologicznej w Fundacji Hospicyjnej . Od 2004 roku pracuje w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku i Fundacji Hospicyjnej.  Autorka publikacji o tematyce paliatywno-hospicyjnej. Współtwórczyni pierwszego w Polsce kompleksowego programu wsparcia dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga” Fundacji Hospicyjnej. www.FundacjaHospicyjna.pl. Wstęp wolny.

18:00 : „O TEATRALIZACJI ŚMIERCI W STOICYZMIE”…opowie dr Tomasz Mazur.

Filozof i współczesny praktykującym stoik. Prowadzi spotkania, warsztaty i seminaria. Przez dwanaście lat wykładał filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Od ośmiu lat naucza filozofii w 2SLO. Obecnie naucza tam filozofii po angielsku w ramach programu matury międzynarodowej (IB), pełni też funkcję koordynatora tego programu. W roku 2010 założył Centrum Praktyki Stoickiej, cztery lata później firmę Hegemonikon. Inicjatywy te służą popularyzacji postawy stoickiej i w ogóle filozoficznego stosunku do życia. Jego działania adresowane są zarówno do osób prywatnych, jak i do firm. Proponuje spotkania indywidualne, pracę w kameralnych grupach oraz i duże warsztaty dla poważnego biznesu. Współczesny stoicyzm to sztuka umiejętnego zarządzania sobą w relacjach prywatnych i zawodowych. Jej praktykowanie pozwala na połączenie efektywnego działania i wewnętrznego spokoju, harmonii, szczęścia. Wstęp wolny.

20:00 : „KONCERT RELAKSACYJNY” 

Dźwięki indyjskiego Shruti Box oraz niezwykłego Didgeridoo wzmocnione śpiewem przy użyciu technik z całego świata m.in. śpiewem alikwotowym, gardłowym, białym, inuickim. 

Prowadzenie Michał Esz Szerląg, śpiewak, multiinstrumentalista, kompozytor, nauczyciel. Dwukrotny prelegent Międzynarodowych Seminariów Mix Singing (Współczesne Bel Canto w Gliwicach). Uczy śpiewu w kraju i za granicą, pojawił się na wielu festiwalach. Poza warsztatami śpiewu gardłowego i alikwotowego stworzył “Narodziny Głosu”, w których używa holistycznej metody pracy z głosem wykorzystując wiedzę z 10 lat pracy indywidualnej i grupowej.Pracuje z aktorami, zawodowymi śpiewakami, oraz osobami, które zaczynają wokalną podróż i pragną doświadczyć zupełnie nowej jakości w życiu poprzez dźwięk (najpiękniejszy bo własny).

Wstęp 15 zł.

//fot. Hanna Jakóbczyk, projekt Pocztówka z Wyspy

 

 

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X