fbpx
Aktualności

Kulturalny rok 2017 z GAK Wyspą Skarbów

Ważną instyucją na Wyspie Sobieszewskiej jest Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów. To centrum, które przyciąga mieszkańców od najmłodszych lat i wiąże ze sobą na całe życie. Jednen z kluczowych partnerów w Porozumieniu dla Wyspy Sobieszewskiej podsumowuje swoje działania: od zajęć dla seniorów przez warsztaty podczas Free Time Festiwal czy konkurs “Pomysł na Wyspę” po spotkanie wigilijne. 

Podsumowanie działań realizowanych na Wyspie Sobieszewskiej w 2017 roku przez „Wyspę Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury we współpracy z ZHP oraz PARTNERAMI:
Zajęcia plastyczne dla seniorów. Zorganizowano warsztaty pracy artystycznej z szycia przy użyciu filcu, materiałów ozdobnych z motywem nawiązującym do nadmorskiego klimatu Wyspy Sobieszewskiej. Podczas trzech dwugodzinnych spotkań uczestnicy tworzyli etui na okulary lub telefon z miękkiego, kolorowego filcu, ozdobne girlandy, szyli proste torby na zakupy. Wszystko to w kolorach i charakterze nadmorskiej Wyspy Sobieszewskiej. Swoje dzieła zaprezentowali podczas Dnia Otwartego Wyspy – 15 lipca 2017.

31 marca 2017 w ZKPiG Nr 25 w Świbnie odbył się koncert chłopięcego chóru z Rosji „BALTICA” – w ramach projektu Gdańskie Koncerty Towarzyszące 13. Międzynarodowemu Festiwalowi Chóralnemu MUNDUS CANTAT.
1 i 2 kwietnia 2017 podczas Free Time Festiwal odbyły się warsztaty jak w kilka minut w prosty sposób własnoręcznie skonstruować latawiec; animacje: wspólnie tworzyliśmy kolorowe kotyliony, „latawce – przypinki”, malowaliśmy latawcowe wzory na spragnionych słońca buziach najmłodszych; prezentacje: pokazaliśmy najróżniejsze rodzaje latawców m.in.: ogromne delty, barwne motyle, latawce akrobacyjne, tradycyjne chińskie i japońskie.
7 Czerwca 2017 r. – nastąpiło uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego i zawiązanie „Partnerstwa na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej” oraz rozstrzygnięcie Konkursu „POMYSŁ NA Wyspę”. W wyniku głosowania Komisja Konkursowa wybrała stępujące pomysły który przysłuży się do wzmocnienia działań promocyjnych Wyspy Sobieszewskiej oraz uatrakcyjnienia terenu Wyspy dla mieszkańców i turystów (wykorzystanie potencjału przyrodniczo-kulturowego Wyspy Sobieszewskiej, zrównoważony rozwój turystyki i rekreacji, działania przyjazne dla środowiska naturalnego Wyspy, działania mogące przynieść korzyści społeczno-ekonomiczne jej mieszkańcom):
1. „Matematyczne przygody po Wyspie Sobieszewskiej” autorstwa p. Sławomiry Suskiej
2. „Ptasia Republika” autorstwa p. Jacka Fołty
3. „Oddech Wyspy” autorstwa p. Kamili Chomicz
4. „Wyspa Latawców” autorstwa p. Artura Milarskiego
5. „Przystanie na szlaku rowerowym im. Wincentego Pola” autorstwa p. Beaty Milianowskiej.
10 czerwca 2017 r– „Pocztówka z Wyspy” – obrona pracy dyplomowej Agnieszki Urbańskiej (absolwentka kulturoznawstwa UG i studentka ASP): unikalny spacer po Wyspie Sobieszewskiej poprowadzony przez seniorów i seniorki z Wyspy oraz wernisaż wystawy zdjęć Bartosza Bańki i cyklu pocztówek powstałych w ramach projektu.
15 lipca 20174 r. uczestniczyliśmy w „Pikniku przyrodników” – zapraszając na „Taniec owadów” – ekspresyjne warsztaty entomologiczno-artystyczne. W trakcie kreatywnej zabawy z instruktorkami plastycznymi przy pomocy ekologicznych materiałów tworzyliśmy my wspólnie ulubionego i unikatowego owada! Powstałe słodkie pszczółki, motylki, bąki i chrząszcze i pająki zapraszały do poznania świata znanych nam żyjątek…oraz majowego Karnawału Latawców pod hasłem „Taniec owadów” .
15 lipca 20174 – Dzień Otwarty Wyspy Sobieszewskiej – udział w Festynie Świbnieńskie Lato – w godz. 10.00-18.00 zaprosiliśmy do zwiedzenia Muzeum Wincentego Pola oraz w Świbnie na warsztaty wicia wianków.
Sierpień 2017 – piknik przy okazji transmisji wyników głosowania w sprawie przyznania organizacji 25. Światowego Jamboree Skuatowego na Wyspie Sobieszewskiej.
17 września – 1 października 2017 – I plener rzeźby w granicie na Wyspie Sobieszewskiej.
16 listopada 2017 r. „Wiersze łódzkie żartobliwe” – Spotkanie poetyckie z Wandą Neuman czytającą wiersze autorstwa Wiesława Nowickiego.
7 grudnia 2017 – pod hasłem „Tworzymy świąteczne dekoracje” po raz kolejny zaprosiliśmy seniorów na świata prac manualnych, tym razem łącząc wysiłki z młodszymi uczestnikami. Inspirując się przyrodą tworzyliśmy unikalne stroiki świąteczne, a także lampiony z parafiny.  Akcja społeczna – tworzenia autorskich bombek zawieszonych na choince przed siedzibą „Wyspy Skarbów” GAK.
17 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie wigilijne. W programie znalazło się: uroczyste zapalenie światełek na choince przygotowanej przez OSP Świbno oraz przekazanie mieszkańcom Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy w Sanktuarium św. Wojciecha Chrzciciela w Świbnie.Uroczyste zapalenie światełek na choince przygotowanej we współpracy z Radą Dzielnicy – przed siedzibą „Wyspy Skarbów” GAK. Koncert kolęd w wykonaniu EVEQUARTET (Ewelina Kuc, Jarosław Stokowski, Michał Ciesielski)- jazzowe aranżacje polskich kolęd i piosenek świątecznych i ciepły, wigilijny poczęstunek.

Dziękujemy za wspólny rok!

Załoga
Wyspy Skarbów GAK

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X