fbpx
Aktualności

Most na Wyspę Sobieszewską

Budowa Mostu na Wyspę Sobieszewską

Po latach oczekiwań nadszedł czas na budowę nowego mostu łączącego Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem.

2 września 2016 roku w siedzibie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska została podpisana umowa na budowę mostu w Gdańsku Sobieszewie. Zgodnie z umową Wykonawca – konsorcjum: czeski Metrostav i gdyński Vistal, zbuduje most do końca 2017 roku a pierwsi kierowcy przejadą nim na początku 2018 roku.

To długo wyczekiwana nie tylko przez gdańszczan inwestycja. Wbicie pierwszej łopaty odbyło się 17 września o godz. 12.00. Po części oficjalnej odbył się piknik z atrakcjami dla najmłodszych i poczęstunek grochówką, a dla 500 pierwszych gości przygotowane zostały pamiątkowe łopatki z nadrukiem „Budujemy nowy most na Wyspę Sobieszewską”.

„Pierwsze łopaty” wbili zarówno oficjalni goście uroczystości, m.in.: Kazimierz Smoliński – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica jak i mieszkańcy Sobieszewa.

– Kiedy niespełna dwa lata temu podpisywaliśmy w tym miejscu list intencyjny w sprawie budowy tego mostu, wielu nie wierzyło, że ten plan uda się ziścić – powiedział prezydent Paweł Adamowicz otwierając uroczystość. – Ale trzeba dotrzymywać słowa, formułując realistyczne i obiektywnie potrzebne obietnice. Rozpoczynająca się dziś inwestycja jest potrzebna nie tylko mieszkańcom, ale także gdańskim harcerzom z ZHP, którzy zabiegają o zorganizowania na wyspie Światowego Zlotu Skautowego Jamboree w 2023 roku. Był to ważny argument przy staraniach miasta o dofinansowanie budowy mostu ze środków rządowych – podkreślił prezydent. – Otrzymaliśmy 16,6 mln złotych dotacji – brawa dla Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa za ten wkład! Panie ministrze: za rok również będziemy składać wniosek o dofinansowanie.

Minister Kazimierz Smoliński odpowiedział: – Gratuluję tej inwestycji, realizowanej w dużej mierze ze środków budżetu miasta. Myślę, że uzyskana dotacja nie będzie ostatnim ze strony rządu wsparciem budowy mostu.

– Nasza organizacja uczy młodych ludzi, by nie bali się realizować swoich marzeń. Marzeniem ZHP jest spotkanie 40 tysięcy harcerzy ze 160 krajów świata właśnie tutaj, na Wyspie Sobieszewskiej – tłumaczyła Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica. – Niezależnie od decyzji w sprawie miejsca organizacji Jamboree (zapadnie w sierpniu 2018 r. – red.), w 2018 roku spotkamy się tu gronie 12 tys. polskich harcerzy podczas zlotu na stulecie ZHP. Mosty nie znają polityki, wychowanie również – skomentowała Naczelnik.

Tuż po symbolicznym rozpoczęciu budowy mostu minister, wojewoda, posłanka PO Małgorzata Chmiel i prezydent podpisali deklarację współpracy w zakresie przygotowania Światowego Zlotu Skautów na Wyspie Sobieszewskiej.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości strażacy przeciągnęli na łodzi linę ze stałego lądu na wyspę – dokładnie w miejscu, w którym stopniowo rósł będzie nowy most. A stary, pontonowy? Po oddaniu nowego zostanie rozebrany, ale nie pójdzie “na żyletki”. Będzie jeszcze potrzebny, prawdopodobnie w innym miejscu w Gdańsku.

Za: www.gdansk.pl

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X