fbpx
Aktualności

Most pontonowy zamknięty! 15-16 września

Uwaga kierowcy! Prace rozpoczną się w sobotę 15 września około godziny 4 rano i potrwają do godziny 23. Natomiast, jeśli warunki atmosferyczne w sobotę będą niesprzyjające, prace będą się odbywały również w niedzielę, 16 września. W związku z budową nowego mostu na wyspę Sobieszewską i układaniem ostatnich warstw asfaltu w ciągu drogi wojewódzkiej 501, planowane jest zamknięcie mostu pontonowego. Jak w związku z tym pojedziemy w weekend na Wyspę Sobieszewską?

Wprowadzenie organizacji polegać będzie na zamknięciu skrzyżowania po stronie wyspy Sobieszewskiej i skierowaniu ruchu objazdowego do ul. Nadwiślańskiej przez ul. Turystyczną, Tęczową, Sobieszewską i Jodową. Ponadto od strony Gdańska, ruch pojazdów w okresie wykonywania prac, zostanie skierowany objazdem przez Świbno. Układanie ostatniej warstwy asfaltu będzie się odbywało na odcinku o długości ok. 900 m tj. na jezdni od strony Wiślinki, następnie na elementach stałych przylegających do nowo budowanego mostu, na rondzie oraz na fragmencie ulicy Nadwiślanskiej i Turystycznej. Prace rozpoczną się w piątek około godziny 16 i potrwają do niedzieli do godziny 16-17.

– Prace zaplanowane na weekend będą polegały na układaniu ostatniej warstwy (ścieralnej) mieszanki asfaltowej na jezdni. Roboty te będą wykonywane w tzw. technologii „bezszwowej”, co oznacza, że asfalt pojawi się jednocześnie na całej szerokości jezdni. Z tego powodu most zostanie całkowicie zamknięty. Dzięki zastosowaniu tej technologii prace prowadzone będą krótko i sprawnie. A w niedzielę w godzinach popołudniowych będzie można już przywrócić ruch na moście – mówi szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Włodzimierz Bartosiewicz.

Wprowadzenie zmiany w organizacji ruchu uzależnione jest od warunków pogodowych. Jeśli te, okażą się niesprzyjające, czyli pojawią się np. opady deszczu, prace przełożone zostaną na weekend następny tj. 21-23 września.

Aktualnie na budowie nowego mostu prowadzone są prace wykończeniowe oraz prace związane z uruchomieniami systemu zwodzenia. Pod koniec września planowane jest wykonywanie prób obciążeniowych. A w październiku będzie można przejechać nowym mostem. Po przekierowaniu ruchu na nowy obiekt, stary most pontonowy zostanie rozebrany.

Przypomnijmy, że Most nad Martwą Wisłą ma zapewnić bezpieczne i stałe połączenie Wyspy Sobieszewskiej z lądem. Nowy obiekt będzie miał 173 metry długości, ze skrzydłami – 181,5 m. Jego czas otwierana wyniesie zaledwie 150 sekund, co znacznie usprawni dojazd na Wyspę Sobieszewską. Koszt inwestycji to ponad 59 mln złotych. Część kosztów pokryło Ministerstwo Infrastruktury – to ogółem 27,59 mln zł, z czego w 2016 r. prawie 16,6 mln, a w 2017 r. 10,99 mln. Wykonawcą inwestycji jest firma Metrostav.

Inne ważne inwestycje na wyspie

Budowa mostu zwodzonego to kluczowa inwestycja realizowana na Wyspie Sobieszewskiej. Poza nią jednak, realizowane są również inne inwestycje, które poprawiają warunki i komfortu życia mieszkańców oraz turystów odwiedzających to urokliwe miejsce. Mowa tu m.in. o ulicy Nowej Turystycznej, która powstała w tym roku. Droga poprawiła układ komunikacyjny na wyspie, ponieważ stanowi dodatkowe połączenie miedzy jej północną i południową częścią, daje zarazem możliwość alternatywnego połączenia między Bałtykiem na północy i Martwą Wisłą na południu. Nowa Turystyczna znacznie ułatwiła przeprowadzenie imprezy skautowej zorganizowanej w sierpniu tego roku w Sobieszewie, z okazji obchodów 100-lecie ZHP. Na wyspę przybyło wówczas blisko 14 tys. osób.

Aktualnie trwa budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Turystycznej i Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej 501. Ścieżka powstaje na odcinku ok. 4,4 km od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. Realizacja obejmuje także przebudowę skrzyżowania ulic Turystycznej i Przegalińskiej, gdzie powstanie mini rondo, a także budowę nowych chodników. Nowa trasa rowerowa będzie oświetlona, dzięki czemu jazda rowerem po zmroku stanie się bardziej bezpieczna. Jeśli inwestycja przebiegać będzie zgodnie z założeniami, ścieżka będzie gotowa w połowie 2019 roku.

W tym roku w Sobieszewie, wzdłuż nabrzeża martwej Wisły wykonany został również oświetlony chodnik, który jest doskonałym miejscem spacerowym z ławkami, balustradami i koszami na śmieci.

 

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X