fbpx
Aktualności

Nowy numer “Halo, tu Wyspa” już dostępny!

Aktualności, relacje i zapowiedzi wydarzeń, artykuły „wyspiarzy”, wywiady, ciekawostki historyczne i ornitologiczne oraz krzyżówka z nagrodami – to treści, jakie znajdziemy w dzielnicowej gazetce kierowanej do mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej „Halo, tu Wyspa”. Wydawnictwo powstaje w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk. Najnowszy, kwietniowo-czerwcowy, numer dostępny jest od 30 marca.

Czwarty numer gazetki otwiera wywiad z Danką Jarzyńską, uznaną rzeźbiarką, mieszkanką Wyspy Sobieszewskiej, która opowiadając o wspomnieniach z dzieciństwa przywołuje przed naszymi oczami dawny klimat Wyspy. W numerze znajduje się także stała rubryka „Skrzydlaci przyjaciele” autorstwa Alicji Bielskiej ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN, która tym razem opowiada o obrączkowaniu ptaków. Mieszkańcy odnajdą w „Halo, tu Wyspa” wiadomości o działaniach OSP w Sobieszewie i Świbnie, grupy Wolontariat na Wyspie, Rady Dzielnicy, czy wyniki i zdjęcia potraw nagrodzonych w Konkursie Kulinarnym w 2021 roku. Wyspa Sobieszewska to wymarzone miejsce to rozpoczęcia wiosną aktywności na świeżym powietrzu. O swojej przygodzie z bieganiem oraz o tym, jak zacząć biegać pisze Monika Kocoń. Miłośnicy historii odnajdą w numerze opracowanie Waldemara Nocnego na temat studni artezyjskiej w Świbnie czy osiedla Górki Wschodnie. W gazetce także garść informacji miejskich – na temat Budżetu Obywatelskiego 2023, Europejskiej Stolicy Wolontariatu, akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie i Gdańskiej Polityce Wodnej.

Już teraz warto planować wiosnę na Wyspie. Festiwale, wystawy i okolicznościowy jubileusz w 215. rocznicę urodzin oraz 150. rocznicę śmierci Wincentego Pola połączony z premierą książki Waldemara Nocnego o ochronie wybrzeża Mierzei Wiślanej, organizuje GAK Wyspa Skarbów. Tradycyjnie, już po raz ósmy, na Ptasi Piknik zaprasza Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, a Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej wspólnie zaprasza na Kajakową Przygodę na Wyspie Sobieszewskiej.

Numer dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów czy OSP Świbno, w wersji online na stronie: https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/ w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery (1-3/2021) gazetki.

„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu. Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: [email protected].

Szczegółowy regulamin dot. krzyżówki (zgłaszanie rozwiązań od 14 do 16 kwietnia 2022, informacja o wynikach 19 kwietnia 2022.) znajduje się na stronie: https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/ w zakładce „Halo, tu Wyspa”.

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

„Halo, tu Wyspa” to nowy sposób na wsparcie kanałów informacyjnych, powstałego w 2017 roku, międzysektorowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Na łamach kolejnych numerów poruszane są tematy dotyczące zmian i inwestycji na Wyspie Sobieszewskiej, relacje i zapowiedzi wydarzeń społeczno-kulturalnych, wywiady z cyklu „Jestem z Wyspy”.

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X