Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej zaprasza na rodzinną wyprawę do Ujścia Wisły. Odbędzie się 4 lipca w godz. 10.00 – 14.00. Jowita Kurach opowie o dzikiej przyrodzie i skarbach tego wyjątkowego miejsca. Pokaże m.in.: „ptasie rarytasy” i wspólnie z uczestnikami będzie wypatrywać co jeszcze można zobaczyć spacerując wzdłuż brzegu rzeki. Spacer jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
– Przekonacie się dlaczego należy zapewnić ptakom i fokom spokój. Z platformy obserwacyjnej popodziwiamy dziki skrawek plaży i krajobraz stożka ujściowego królowej polskich rzek. Mam nadzieję, że uda się nam wypatrzeć foki, choć oczywiście niczego nie obiecuję. Jedno jest pewne – nasza wyprawa będzie piaskiem pisana… – opowiada Jowita Kurach, edukatorka przyrodnicza z CIEE.
Warto zabrać ze sobą lornetki (przewodnik będzie miał lunetę), oraz przekąski, dużo wody, nakrycie głowy, krem z filtrem, wygodne buty i odpowiedni strój (w ujściu często wieje wiatr), ołówek i długopis, czapkę z daszkiem i okulary słoneczne. Na zakończenie wyprawy planowany jest piknik rodzinny na plaży – przyda się koc piknikowy i prowiant!
Termin: 4 lipca 2021, godz. 10:00
Miejsce spotkania: Świbno, przystanek autobusowy Przystań (sugerowany przyjazd autobusem 112 wyjeżdżającym z Gdańska Głównego o godz. 9.17).
Trasa: Świbno – Przekop Wisły – ujście Wisły (ok. 2,5 km plus droga powrotna). Ścieżka prowadzi wzdłuż Przekopu Wisły – fragmentami leśna, kamienna, betonowa, piaszczysta, z niewielkimi utrudnieniami typu przewrócone drzewo, dziury między kamieniami. Wędrujemy do rezerwatu przyrody Mewia Łacha, więc na wyprawę nie możemy zabrać psów.
Czas trwania: ok. 3,5 godz. Wyprawę kończymy przy platformie obserwacyjne w ujściu Wisły, po zakończeniu uczestnicy mogą samodzielnie wrócić do Świbna (wejściem 1 lub 2) lub spędzić rodzinnie czas na plaży, poza terenem rezerwatu.
Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: [email protected]
Zapisanie się na warsztat jest równoznaczne z zapoznaniem się i zaakceptowaniem regulaminu. Liczba miejsc ograniczona (20)!
Spotkanie realizujemy dzięki dofinansowaniu za środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Rezerwat przyrody „Mewia Łacha” to perła polskiego wybrzeża, jeden z najbardziej unikatowych i urokliwych zakątków Polski i Europy, ostoja ptaków o randze europejskiej. Jest przykładem tego jak człowiek i przyroda mogą współistnieć dzięki sobie nawzajem. Znajduje się na wschodnich rubieżach Gdańska i nie miałby racji bytu, gdyby nie wykonanie Przekopu Wisły w 1895 r. Od tego czasu niesione z prądem osady rzeczne oraz działalność wiatru i fal morskich kształtują malownicze łachy i wyspy tzw. stożka ujściowego Wisły. Stały się one obecnie lęgowiskiem dla jedynej w Polsce kolonii rybitw czubatych i wielu innych cennych gatunków, np. ostrygojada, sieweczki obrożnej, czy rybitwy białoczelnej. Rezerwat stanowi również miejsce odpoczynku i żerowisko dla wielu ptaków podczas migracji. Regularnie występują tu też foki szare, a niekiedy i rzadsze gatunki: pospolita i obrączkowana. Obecnie największym zagrożeniem tego przyrodniczego eldorado jest to, co przyczyniło się do jego powstania – ludzka aktywność.