fbpx
Aktualności

Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej

W lutym 2021 roku ukazała się najnowsza publikacja Waldemara Nocnego, historyka, autora opowiadań i publikacji historycznych o Gdańsku. „Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej” to bogaty we współczesne i archiwalne zdjęcia zbiór informacji na temat Wyspy Sobieszewskiej, od powstania Przekopu Wisły w 1895 roku, po czasy obecne. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fundacji „Meritum” i dostępna jest w Gdańskiej Księgarni Naukowej przy ul. Łagiewniki 56.

– Jako Lokalny Przewodnik po Wyspie Sobieszewskiej zauważyłem rosnące zainteresowanie mieszkańców Gdańska i osób spoza naszego miasta, tą nietypową a pełną uroku dzielnicą. Poprzez publikację chciałem im dać możliwość przebywania w niej poza sezonem letnim, w miesiącach, gdzie jej zwiedzanie bywa utrudnione. Książke napisałem w sposób przystępny czytelnikowi: jest zwarta, teksty merytoryczne i krótkie, zilustrowane licznymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, które powinny pełnić rolę dodatkowej atrakcyjnej informacji – opowiada Waldemar Nocny.

Książka jest szczegółowym opracowaniem na temat bardziej i mniej znanych miejsc, osób i wydarzeń, jakie miały miejsce na Wyspie Sobieszewskiej. Zagłębimy się zarówno do Rezerwatów „Ptasi Raj” i „Mewia Łacha” i poznamy ich historię, ale także odkryjemy dwór w Wieńcu (jednej z osad Wyspy Sobieszewskiej), który po II wojnie światowej został przemianowany na Państwowe Gospodarstwo Rolne, czy – dzięki wyjątkowym zdjęciom -zobaczymy słynną Forsterówkę (dawną siedzibę gauleitera Wolnego Miasta Gdańska, Alberta Forstera) od środka.

Sporo miejsca w książce poświęcone jest transportowi, który – jak to na wyspie – jest wyjątkowo istotny dla jej mieszkańców. W tej dziedzinie w dzielnicy zaszły znaczące zmiany: od strony Gdańska na Wyspę Sobieszewską prowadzi nowy most (otwarty 10.11.2018r.), a od strony Mikoszewa do wyboru mamy prom (w okresie wakacyjnym) lub przejazd przez Śluzę w Przegalinie. Wcześniej: na Wyspie funkcjonował m.in. prom kolejowy ze Świbna do Mikoszewa, prom łączący Wiślinkę z Sobieszewem, czy nawet – Port Lotniczy w Górkach Wschodnich!

Wyspa Sobieszewska pełniła także strategiczne funkcje militarne. Na skraju Sobieszewa, na terenie lasu wydmowego przylegającego do rezerwatu przyrody „Ptasi Raj” zlokalizowany był 23. Dywizjon Obrony Powietrznej Kraju – Sobieszewo. Obecnie po jednostce pozostały intrygujące fragmenty: dawnych stanowisk rakietowych, baterii, płotów, schronów czy stanowisk artyleryjskich.

W publikacji na pierwszy plan wybija się jednak społeczność Wyspy Sobieszewskiej – osób, którzy tworzyli kiedyś i tworzą współcześnie wyjątkową atmosferę tej dzielnicy Gdańska. Poznajemy historię szkół i parafii, wydarzeń, jakie są organizowane dla i z lokalną społecznością.

– Przede wszystkim czytelnik powinien rozpocząć poznawanie „Przewodnika” od zapoznania się z fotografiami, które wprowadzą go w świat wyspy, by następnie swoje zainteresowanie przekierować na teksty oddające historie miejsca i ludzi. W trzecim etapie, jeśli nadal wyspa zachęca go do bliższego poznania, zaplanować indywidualne trasy zwiedzania, z książką w plecaku – dodaje Waldemar Nocny.

„Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej”, Waldemar Nocny, 2021

Wydawca: Fundacja „Meritum”, Druk: wydawnictwo „Bernardinum”

Waldemar Nocny urodził się w Gdańsku, ukończył Uniwersytet Gdański, wydział humanistyczny. Pracował w administracji rządowej, samorządowej i edukacji. Jest autorem zbioru opowiadań „Trzynasty kilometr” oraz powieści „Reguła trzech” (w dwóch tomach), „Do wkrótce”, „Kobiety”, „Katastrofa. Ujście Wisły w czasach przełomu” oraz „Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobiszewskiej”. Zapoczątkował cykl publikacji ukazujących się w serii dzielnice Gdańska: Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica, Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej oraz Trzecie Ujście Wisły.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X