fbpx
Aktualności

Kolejny numer „Halo, tu Wyspa” dostępny

W 2023 roku mija 50 lat od włączenia Wyspy Sobieszewskiej w granice administracyjne Gdańska. Z tej okazji w aktualnym numerze „Halo, tu Wyspa” przeczytamy m.in. przekrojowy artykuł Waldemara Nocnego o zmianach, jakie zachodziły w dzielnicy podczas ostatniego półwiecza. Wśród tematów także: osobiste opowieści z przeprawy promowej Świbno-Mikoszewo, cykl historyczny na temat osad Wyspy Sobieszewskiej i zaproszenia na wiele wiosennych wydarzeń dla mieszkańców. Bezpłatna gazetka powstaje w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk.

Sięgając jeszcze dalej wstecz, na łamach „Halo, tu Wyspa”, przedrukowujemy fragment książki „Żuławiacy. Wspomnienia osadników żuławskich” (wyd. 1973). Prezentowany fragment pochodzi z rozdziału opowiadającego o pierwszych powojennych latach na Wyspie Sobieszewskiej i mówi m.in. o organizowaniu tu warunków bytowych i ożywianiu lokalnego życia społecznego. Wraca także cykl o osadach na Wyspie Sobieszewskiej – tym razem poznajemy Wieniec i Komary. 

POBIERZ HALO, TU WYSPA NR 1/2023

Przedstawiamy czytelnikom i czytelniczkom wyjątkową edycję wywiadu z cyklu „Jestem z Wyspy”. Tym razem opowiadamy osobiste historie bohaterów związanych ze Świbnem, promem i przeprawą promową Świbno-Mikoszewo. Rozmawiamy z panem Markiem Wolakiem, właścicielem promu w Świbnie oraz panem Markiem Bielawskim, pomocnikiem przewoźnika na holowniku Kleń. 

Zapraszamy także do lektury aktualności, w których informujemy o wydarzeniach planowanych wiosną na Wyspie Sobieszewskiej, do sięgnięcia po polecane książki ornitologiczne i rozwiązanie naszej krzyżówki z nagrodami. Ponadto, w numerze historia wyjątkowych znalezisk na Wyspie: kraba błękitka i bursztynowego krzyżyka z XII wieku. 

Aktualności na temat wydarzeń na Wyspie Sobieszewskiej znajdują się na stronie na Facebooku „Teraz Wyspa Sobieszewska” oraz www.gdanskwyspasobieszewska.pl. Od niedawna działa również profil na Instagramie „Teraz Wyspa Sobieszewska”. Zapraszamy do obserwowania konta oraz oznaczania go w swoich postach i relacjach z Wyspy. 

Numer dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów czy OSP Świbno, w wersji online na stronie: https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/ w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery (1-3/2021 oraz 1-3/2022) gazetki. 

Zapraszamy do rozwiązywania krzyżówki z nagrodami. Na odpowiedzi (zdjęcia rozwiązanej szarady) czekamy między północą 11 a północą 13 kwietnia. O wynikach konkursu osoby zostaną poinformowane do 14 kwietnia. Odpowiedzi przesyłać należy na adres e-mail [email protected]. Regulamin oraz szczegóły konkursu znajdują się na stronie https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/halo-tu-wyspa-3/. 

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X