fbpx
Aktualności

Skauci z całego świata przyjeżdżają na Wyspę Sobieszewską

ZHP I GDAŃSK WSPÓLNIE W DRODZE PO ŚWIATOWE JAMBOREE SKAUTOWE 2023

World Scout Jamboree to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi.

40 000 uczestników, 65 000 odwiedzających, dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzie z ponad 160 krajów, wszystkie rasy i religie, uniwersalny wymiar jamboree, jako miejsca, gdzie w realnym działaniu wypełnia się idea „pokoju i braterstwa ponad narodami” – to wszystko sprawia, że zorganizowanie Światowego Jamboree Skautowego jest wyjątkowym wyzwaniem.

Jamboree – wydarzenie o światowej randze może odbyć się w Polsce!

Od pierwszej edycji, która odbyła się w 1920 roku w Olympia Hall w Londynie jamboree wędruje po krajach i kontynentach. W Europie Środkowej ostatnie jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska nigdy nie była gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego. Najbliższe jamboree odbędą się w sierpniu 2015 roku w Japonii i w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych.

Przygoda skautów na jamboree nie ogranicza się tylko do trzynastu dni głównego zlotu. Pobyt reprezentacji narodowych obejmuje również program „Home Hospitality”, który jest wyjątkową okazją do pokazania skautom atrakcji, dziedzictwa i potencjału regionu goszczącego jamboree.

Ożywienie ruchu turystycznego i znakomici goście

Każdego dnia trwania jamboree miasteczko odwiedza około 5 000 gości, którzy przyjeżdżają specjalnie w tym celu. Jamboree generuje dodatkowy ruch turystyczny na poziomie 65 000 osób. Turyści z wyprzedzeniem rezerwują możliwość wejścia i zwiedzenia miasteczka. Organizatorzy nie zapewniają jednak noclegów i wyżywienia. Jamboree staje się naturalną okazją do promocji regionu, który je gości i wpływa na wzrost przychodów przedsiębiorstw związanych z turystyką. Goście jamboree, czyli „Day Visitors” zazwyczaj w regionie spędzają 2-3 dni, z czego tylko jeden z nich poświęcają na odwiedzenie miasteczka skautów. Stworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej towarzyszącej jamboree jest ważnym wyzwaniem dla samorządu lokalnego, regionalnej organizacji turystycznej oraz samych przedsiębiorców. ZHP będzie wspierał te działania by móc przedstawić Światowej Konferencji Skautowej atrakcyjną ofertę turystyczną towarzyszącą jamboree.

Jamboree odwiedzają znamienici goście wspierający skauting w swoich krajach. Wizyty koronowanych głów, szefów rządów czy ministrów odpowiedzialnych za edukację i politykę młodzieżową są na jamboree znaną praktyką. Jamboree odwiedzają także liderzy organizacji międzynarodowych, z którymi współpracuje światowy skauting. Dość dodać, że w roku 2011 na szwedzkim jamboree król Karol XVI Gustaw pełnił rolę honorowego gospodarza jamboree.

Ekscytujący program Jamboree

Połowa zajęć programu edukacyjnego odbywa się w miasteczku jamboree w specjalnie przygotowanych do tego strefach. Jednak na drugą część zajęć uczestnicy wyruszają poza teren jamboree. Istotne dla wszechstronnego rozwoju młodych ludzi są zajęcia fizyczne, w szczególności tzw. „Program wodny”. Jeden dzień skauci spędzą na zajęciach wodnych, związanych z kajakarstwem, żeglarstwem, budowaniem tratw, etc. W tym czasie będą̨ mogli w praktyce wykorzystać skautowe umiejętności (od nauki węzłów po pracę zespołową), których nabyli w trakcie śródrocznej pracy drużyn.

Działanie z lokalną społecznością

Jeszcze ważniejsza jest skautowa służba na rzecz społeczności lokalnej. Celem skautingu jest tworzenie lepszego świata. Uzgodnione i zaplanowane wcześniej wraz z samorządem lokalnym działania skautów dają wkład 200 tys. godzin pracy społecznej na rzecz regionu realizowanej przez skautów w trakcie jamboree. Na te działania składają się drobne prace renowacyjne w miejscach użyteczności publicznej, przedszkolach, szkołach itp. Dobre przygotowanie programu społecznego jamboree może przynieść wymierne efekty dla społeczności lokalnej i stać się najlepszą rekomendacją obywatelskiego wymiaru skautingu.

Światowe Jamboree Skautowe niczym Olimpiada lub Targi Expo

Nic tak bardzo nie porusza wyobraźni jak panorama zajmującego 300 hektarów miasteczka Światowego Jamboree Skautowego. Wyzwanie zaprojektowania tego tymczasowego miasta śmiało porównać można z planowaniem wioski olimpijskiej lub światowego Expo. Wybierając najlepszą potencjalną lokalizację jamboree w Polsce ZHP ocenił osiem terenów, odbywając 17 wizyt roboczych i przemierzając ponad 10 tys. km. Finalnie wybrana została przedstawiona przez Gdańsk propozycja lokalizacji miasteczka na pastwiskach i polach Wyspy Sobieszewskiej.

Oferta organizacji jamboree w Gdańsku zostanie złożona przez ZHP Światowej Konferencji Skautowej, która obradując w sierpniu 2017 r. w Baku w Azerbejdżanie podejmie decyzję, czy XXV Światowe Jamboree Skautowe odbędzie się w Polsce.

Do tego czasu polska kandydatura będzie promowana wśród członków i liderów narodowych organizacji skautowych całego świata. Ta celowana akcja promocyjna rozpoczęła się już rok temu i jest realizowana zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Zagranicznych zawartymi w „Zasadach komunikacji marki Polska”. Od dzisiaj będziemy mogli zapraszać skautów całego świata do Gdańska – Miasta Wolności, a globalna kampania promocyjna adresowana do młodzieżowych liderów opinii całego świata potrwa ponad 2 lata.

Gwarancje rządu i poparcie polskiego biznesu

Skala i ranga jamboree została podkreślona przyznanymi w maju 2014 r. szczegółowymi gwarancjami rządowymi udzielonymi przez Radę Ministrów. Znamienite osoby życia politycznego i społecznego w Polsce wspierają organizację Jamboree w 2023 roku. Komitetowi Honorowemu Kandydatury przewodniczy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a w jego skład weszli wszyscy żyjący byli prezydenci Polski, Prezes Rady Ministrów oraz Przewodniczący Rady Europejskiej. „Cywilnemu” komitetowi organizacyjnemu przewodniczy prezes Polskiej Rady Biznesu Zbigniew Niemczycki.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X