fbpx
Aktualności

Światowe Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej?

Pod koniec sierpnia, podczas konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, zapadnie ostateczna decyzja, o tym że Gdańsk i Związek Harcerstwa Polskiego będą gospodarzami Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. Wydarzenie ma odbyć się na Wyspie Sobieszewskiej, a ZHP i Gdańsk są jedynymi kandydatami do organizacji tego międzynarodowego, skautowego, święta.

“28 sierpnia zapadnie decyzja Światowej Konferencji Skautowej, czy gospodarzem 26. Światowego Jamboree Skautowego 2027, na które przyjedzie 50 tys. skautów z całego świata, zostanie ZHP. To drugie podejście Związku jako kandydata do organizacji Jamboree w Gdańsku” – o tym, na jakim etapie jest kandydatura Gdańska i ZHP przypomina tekst na stronie gdansk.pl: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/czy-swiatowe-jamboree-skautowe-2027-odbedzie-sie-w-gdansku-dowiemy-sie-za-50-dni,a,199855.

W tekście hm. Martyna Kowacka, rzeczniczka ZHP i koordynatorka przygotowań kandydatury ZHP do Jamboree opowiada, o tym, co zostało już przygotowane:

– Liczymy na to, że ZHP i Miasto Gdańsk otrzymają prawo do organizacji tego największego edukacyjnego wydarzenia, jakim jest Jamboree. Żeby tak się stało, musimy uzyskać 50 procent plus jeden głos na “tak”. Nie możemy osiadać na laurach. W historii Światowego Jamboree były już sytuacje, że prawo do organizacji zostało uzyskane poprzez niewiele ponad 50 procent głosów, dlatego przez cały czas od ogłoszenia decyzji o kandydaturze do samego końca intensywnie pracujemy nad naszą ofertą, także we współpracy z Miastem Gdańsk – komentuje Kowacka.

Konferencja Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) organizowana jest co trzy lata Podczas zjazdu wybierane są nowe władze organizacji i gospodarze największych skautowych imprez, najważniejszą z nich jest właśnie Światowe Jamboree. Powinna się odbyć w zeszłym roku, niestety ze względu na trwającą pandemię, została przełożona na 2021 rok.

Jedną z korzyści dla mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej jest prowadzony, w ramach przygotowań do Światowego Jamboree 2027, przez Miasto Gdańsk Program Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, w wyniku którego wzmacniane są lokalne NGO, inicjatywy turystyczne i kulturalne oraz infrastruktura dzielnicy.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X