fbpx
Aktualności

Światowe Jamboree Skautowe odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej

Światowa Konferencja Skautowa zdecydowała, że to ZHP i Gdańsk zostaną gospodarzami 26. Światowego Jamboree Skautowego – największego wydarzenia edukacyjnego na świecie. W 2027 roku do Polski przyjedzie 50 000 skautek i skautów ze wszystkich kontynentów, aby wspólnie rozwijać się, przeżywać przygody oraz zawiązywać przyjaźnie na całe życie. Skautom towarzyszyć będzie ponad 60 000 turystów, którzy przyjadą by odwiedzić skautowe miasteczko na Wyspie Sobieszewskiej.

– To wzruszająca dla mnie chwila. Pamiętam ten moment, kiedy w 2015 roku w gabinecie prezydenta Adamowicza podejmowana była ostateczna decyzja, że kandydujemy na światowy zlot harcerzy. A teraz: mamy to! Jamboree 2027 odbędzie się w Gdańsku! W sumie to dobrze, że ubieganie o światowy zlot harcerzy się przedłużyło. Mogliśmy dłużej współpracować z harcerzami i dobrze przygotować się do organizacji tego święta. To wielka chwila dla Gdańska i dla Wyspy Sobieszewskiej. Wiemy, że zorganizujemy najlepszy światowy zlot harcerzy ever! – cieszył się w sobotę, 28 sierpnia, z decyzji Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Myślą przewodnią kandydatury ZHP było hasło “Bravely” (“Odważnie”). W trakcie międzynarodowej kampanii promocyjnej ZHP wspólnie z Miastem Gdańskiem budował na całym świecie pozytywny wizerunek Polski.

– Bycie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego to niezwykłe wyróżnienie dla każdej organizacji skautowej. To także olbrzymia odpowiedzialność i wyzwanie, z którym, jestem przekonany, Związek Harcerstwa Polskiego jest w stanie się zmierzyć. Mamy nadzieję, że Jamboree organizowane przez ZHP będzie inspirować, a także pomoże młodym ludziom się rozwijać. W 2027 roku zapraszamy cały ruch skautowy do Gdańska, abyśmy rozwijali się jako jednostki, jako pokolenia i jako Ruch – mówił Grzegorz Woźniak, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.

Jamboree – wydarzenie o światowej randze odbędzie się w Polsce!

Pierwsze Jamboree odbyło się w 1920 roku w Olympia Hall w Londynie. Od tego czasu Jamboree wędruje po krajach i kontynentach. W Europie Środkowej ostatnie Jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. Najbliższe Jamboree odbędzie się w sierpniu 2023 roku w Korei Południowej.

Przygoda skautów na Jamboree nie ogranicza się tylko do prawie dwóch tygodni głównego zlotu. Pobyt reprezentacji narodowych obejmuje również program „Home Hospitality”, który jest wyjątkową okazją do pokazania skautom atrakcji, dziedzictwa i potencjału Polski. Home Hospitality to niesamowita wymiana kulturowa, która pozwoli skautkom i skautom z całego świata poznać lepiej Polskę.

Czym jest Światowe Jamboree Skautowe?

Światowej Jamboree Skautowe jest cyklicznym, największym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) czyli najliczniejszej członkowskiej organizacji pozarządowej na świecie, zrzeszającej ponad 57 milionów ludzi. Jamboree odbywa się co 4 lata w rożnych miejscach na całym świecie. To zlot, na którym jako uczestnik można pojechać tylko raz – mogą wziąć w nim udział osoby w wieku 14-17 lat, które są członkami narodowych organizacji skautowych. W tym największym wydarzeniu edukacyjnym, które odbywa się co cztery lata udział bierze 50 000 skautów ze wszystkich kontynentów.

50 000 uczestników, 65 000 odwiedzających, dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzie ze wszystkich kontynentów, wszystkie rasy i religie, uniwersalny wymiar Jamboree, jako miejsca, gdzie w realnym działaniu wypełnia się idea „pokoju i braterstwa ponad narodami” – to wszystko sprawia, że zorganizowanie Światowego Jamboree Skautowego jest wyjątkowym wyzwaniem.

Skauci biorą razem udział w specjalnie przygotowanym dla nich programie edukacyjnym, odpowiadającym na bieżące wyzwania stawiane przed nami przez świat. Dzięki programowi i współpracy z uczestnikami z całego świata harcerze rozwijają się, a po powrocie zostają iskrą zmiany w swojej lokalnej społeczności, inspirują do działania i sami działają, aby razem tworzyć lepszą przyszłość. Ale Jamboree to nie tylko program, to również podróż przez kontynenty i kraje, to zbliżenie z kulturami i religiami z całego świata. To jedyne takie miejsce, gdzie spacerując po miasteczku zlotowym skauci mogą porozmawiać z braćmi i siostrami z Wielkiej Brytanii, ugotować obiad ze skautami z Japonii czy pograć w gry ze skautami z Brazylii. Jamboree jest rzeczywistym przykładem uniwersalnego wymiaru skautowej idei.

Ekscytujący program Jamboree

Połowa zajęć programu edukacyjnego odbywa się w miasteczku Jamboree w specjalnie przygotowanych do tego strefach. Jednak na drugą część zajęć uczestnicy wyruszają poza teren Jamboree. Istotne dla wszechstronnego rozwoju młodych ludzi są zajęcia fizyczne, w szczególności tzw. „program wodny”. Jeden dzień skauci spędzą na zajęciach wodnych, związanych z kajakarstwem, żeglarstwem, budowaniem tratw, etc. W tym czasie będą mogli w praktyce wykorzystać skautowe umiejętności (od nauki węzłów po pracę zespołową), których nabyli w trakcie całorocznej pracy.

ZHP planuje program, który koresponduje z trendami społecznymi, edukacyjnymi i rozwojowymi na przyszłe lata. Jamboree będzie odpowiadało nie tylko na potrzeby świata i pomagało zmieniać go na lepsze, ale również na potrzeby młodzieży. Będzie jak najlepiej pomagało im się rozwijać i osiągać pełnię swojego potencjału.

W trakcie udziału w zajęciach i aktywnościach na Jamboree skauci będą mieli okazję wziąć udział w indywidualnych i zespołowych działaniach, umożliwiających im wszechstronny rozwój zarówno jako jednostki jak i aktywni członkowie społeczeństwa.

Najważniejsze jednak jest to, aby Jamboree było dla skautów inspiracją, źródłem pomysłów i motywacji do dalszego działania. Zlot ma być dla każdego uczestnika niepowtarzalną rozwijającą przygodą, miejscem wymiany doświadczeń i szansą nawiązania przyjaźni na całe życie. Ma za zadanie pokazać siłę i jedność całego ruchu skautowego podkreślając jednocześnie wyjątkowość każdego z nas, dzięki poznaniu innych kultur.

Podczas Jamboree będącego urzeczywistnieniem idei braterstwa i jedności, podkreślimy znaczenie tych wartości, świętując wspólnie Dzień Przyjaźni w 120-rocznicę powstania skautingu. Będzie to dzień wspólnego świętowania bogatej historii skautingu i pokazania skautom, że są częścią wielkiej, odważnej, międzynarodowej społeczności.

Bądź iskrą zmian, działaj odważnie!

„Bravely” – to hasło Jamboree w 2027 roku. Jamboree ma nie tylko zainspirować skautów do odważnego działania na rzecz wspólnej przyszłości i losów naszej planety, lecz również ma skłonić do odważnego odkrywania siebie samego i akceptacji siebie. Zadaniem dorosłych jest wspieranie młodych ludzi, przy jednoczesnym pozostawieniu im przestrzeni do indywidualnego rozwoju i odważnego odkrywania siebie. Dorośli powinni pomagać młodym w realizacji swoich marzeń i osiąganiu pierwszych sukcesów, ale jednocześnie pozwolić im popełniać własne błędy. Dorośli powinni zachęcać młodych do głośnego i odważnego wyrażania siebie i swojego zdania, do posiadania i spełniania wielkich marzeń, do działań na rzecz własnych przekonań. Takim miejscem będzie Jamboree.

Celem Jamboree nie jest powiedzenie skautom jak powinni się zachowywać i jak działać. Celem Jamboree jest zainspirowanie ich, aby byli odważni i wyszli poza codzienną ścieżkę i nie bali się zabierać głos, w sprawach, które są dla nich ważne. Jednocześnie chcemy im pokazać, że działanie dla lokalnej społeczności to nie wszystko, należy pamiętać również o zadbaniu o siebie i swoje samopoczucie. Jamboree ma pomóc znaleźć im równowagę.

Program Jamboree opiera się o 3 filary: „Ty”, aby powiedzieć, że nie trzeba być zawsze silnym, idealnym, że każdy ma czasem gorsze chwile, a bycie sobą jest odważne. „Ty i inni ludzie”, aby pokazać, że każdy z nas jest inny, a mimo tego wyjątkowy, że nasza siła leży w naszej wyjątkowości, żeby pokazać, że wyrażanie siebie w społeczeństwie jest odważne, że szanowanie innego człowieka mimo jego odmienności jest odważne. Wreszcie „Ty i świat”, aby powiedzieć, że zmiana świata i społeczeństwa zaczyna się od nas, aby pokazać jak ważny jest nasz osobisty przykład i podkreślić jak walka o niego jest odważna.

Działanie z lokalną społecznością

Ważnym elementem Jamboree jest także skautowa służba na rzecz społeczności lokalnej. Celem skautingu jest tworzenie lepszego świata. Uzgodnione i zaplanowane wcześniej wraz z samorządem lokalnym działania skautów dają wkład 200 000 godzin pracy społecznej na rzecz regionu realizowanej przez skautów w trakcie Jamboree. Na te działania składają się drobne prace renowacyjne w miejscach użyteczności publicznej, przedszkolach, szkołach itp. Dobre przygotowanie programu społecznego Jamboree może przynieść wymierne efekty dla społeczności lokalnej i stać się najlepszą rekomendacją obywatelskiego wymiaru skautingu.

Światowe Jamboree Skautowe niczym Olimpiada lub Targi Expo

Nic tak bardzo nie porusza wyobraźni jak panorama zajmującego 300 hektarów miasteczka Światowego Jamboree Skautowego. Wyzwanie zaprojektowania tego tymczasowego miasta śmiało porównać można z planowaniem wioski olimpijskiej lub światowego Expo. Już w 2027 roku na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku powstanie skautowe miasto dla 50 000 osób.

Ożywienie ruchu turystycznego i znakomici goście

Każdego dnia Jamboree miasteczko odwiedza około 5 000 gości, którzy przyjeżdżają specjalnie w tym celu. Jamboree generuje dodatkowy ruch turystyczny na poziomie 65 000 osób. Turyści z wyprzedzeniem rezerwują możliwość wejścia i zwiedzenia miasteczka. Organizatorzy nie zapewniają jednak noclegów i wyżywienia. Jamboree staje się naturalną okazją do promocji regionu, który je gości i wpływa na wzrost przychodów przedsiębiorstw związanych z turystyką. Goście jamboree, czyli „Day Visitors” zazwyczaj w regionie spędzają 2-3 dni, z czego tylko jeden z nich poświęcają na odwiedzenie miasteczka skautów. Stworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej towarzyszącej jamboree jest ważnym wyzwaniem dla samorządu lokalnego, regionalnej organizacji turystycznej oraz samych przedsiębiorców. Jamboree odwiedzają znamienici goście wspierający skauting w swoich krajach. Wizyty koronowanych głów, szefów rządów czy ministrów odpowiedzialnych za edukację i politykę młodzieżową są na Jamboree znaną praktyką. Jamboree odwiedzają także liderzy organizacji międzynarodowych, z którymi współpracuje światowy skauting. Warto dodać, że w roku 2011 na szwedzkim jamboree król Karol XVI Gustaw pełnił rolę honorowego gospodarza jamboree.

Więcej informacji o przygotowaniach i kandydaturze ZHP i Gdańska do organizacji Światowego Jamboree Skautowego: www.jamboree2027.orgwww.facebook.com/jamboree2027.

autorki tekstu: Martyna Kowacka, koordynatorka ZHP
Olimpia Schneider, Urząd Miejski w Gdańsku

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X