fbpx
Aktualności

Święto Chorągwi Gdańskiej ZHP

12 i 13 września harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego z województwa pomorskiego spotkają się w Gdańsku na uroczystościach 85-lecia Chorągwi Gdańskiej. W programie niedzielnych uroczystości: Msza św w Bazylice Mariackiej, przemarsz z orkiestrą dętą, uroczysty apel z zaproszonymi gośćmi na błoniach przy Europejskim Centrum Solidarności i otwarcie wystawy plenerowej . Jak zaczęło się harcerstwo w Gdańsku?

Chorągiew Gdańska ZHP zrzesza dziś ponad sześć tysięcy zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów działających w 19 hufcach (Bytów, Czarna Woda, Gdańsk-Portowa, Gdańsk-Śródmieście, Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa, Gdynia, Kartuzy, Kościerzyna, Kwidzyn, Lębork, Malbork, Miastko, Puck, Rumia, Sopot, Starogard Gdański, Tczew, Wejherowo, Ziemi Słupskiej).

Od powstania Chorągwi Gdańskiej mija 85 lat, ale początki formalnej obecności harcerstwa w Gdańsku sięgają 8 sierpnia 1920 roku, kiedy powstała pierwsza gdańska drużyna harcerska założona przez dr Stefana Miraua, wcześniej harcerstwo działało nieformalnie jako zastępy harcerskie. Jesienią tego samego roku powstała jednostka żeńska.

W latach dwudziestych powołano hufce, które zrzeszały działające na terenie miast drużyny męskie i żeńskie. Dalszy rozwój harcerstwa spowodował powołanie w 1935 r. Chorągwi Harcerek i Chorągwi Harcerzy w Gdańsku z siedzibą w gmachu Dyrekcji Kolei (dziś – Dom Harcerza).

Według obecnej struktury drużyny wchodzą w skład hufców (działających na terenie powiatu), a hufce wchodzą w skład chorągwi (działającej na terenie województwa). 

W sobotę 12 września odbędą się zajęcia programowe na kilkunastu trasach flagowej imprezy Chorągwi Gdańskiej – Rajdu Rodło, który organizowany jest rokrocznie od 1984 roku i jest kontynuacją tradycji Rajdów Pomorskich z lat 1959–1969. Rajd za każdym razem ma swoje zakończenie w innym mieście będącym siedzibą któregoś z hufców należących do Chorągwi Gdańskiej, tym razem zakończy się w Gdańsku.

– Stulecie harcerstwa w Gdańsku, 85-lecie powstania chorągwi, a także nadchodzące 50-lecie Domu Harcerza sprawiają, że nie sposób było zaplanować zakończenia tegorocznego Rajdu Rodło w innym mieście niż Gdańsk – tłumaczy phm. Aleksandra Guzik-Kobiela, rzeczniczka prasowa Chorągwi Gdańskiej ZHP, komendantka Szczepu Knieja w Hufcu Gdańsk-Śródmieście.

Niedzielną część obchodów (13 września) rozpocznie msza w Bazylice Mariackiej celebrowana przez bpa. Zbigniewa Zielińskiego (o godz. 9.00). O godz. 10.30 spod fontanny Neptuna wyruszy uroczysty przemarsz harcerski z udziałem Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa i pocztów sztandarowych 19 hufców z całego województwa. Przejście zakończy się na błoniach Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie po apelu odbędzie się Święto Chorągwi.

Na miejscu premierę będzie miała wystawa plenerowa opowiadająca o historii harcerstwa na ziemi gdańskiej „Pomorze w mundurze. Bohaterowie Ziemi Gdańskiej w harcerskich mundurach” – którą od poniedziałku, 14 września do 15 listopada oglądać będzie można na Placu Tadeusza Polaka przy Domu Harcerza w Gdańsku.

Na wystawie zobaczyć będzie historyczne zdjęcia osób i miejsc związanych z działalnością harcerstwa w Gdańsku i na Pomorzu – są to m.in.: dr Stefan Mirau – drużynowy pierwszej drużyny harcerskiej na ziemiach gdańskich, hm. Alf Liczmański – współtworzył pierwszą drużynę harcerską razem z Mirauem, a w 1935 r. został pierwszym komendantem Gdańskiej Chorągwi Harcerzy, hm. Maria Ostrowska – pierwsza komendantka Gdańskiej Chorągwi Harcerek. 

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X