fbpx
Aktualności

Święto Wolności i Demokracji

Wiec solidarności z Białorusią, debaty na ważne społecznie tematy, wyjątkowe wystawy, znakomici goście, przedstawienia teatralne i warsztaty rękodzieła. Pełen program na 29- 31 sierpnia – kulminację obchodów Święta Wolności i Demokracji w Gdańsku w 40. lecie Podpisania Porozumień Sierpniowych.

– W sobotę i niedzielę zapraszam do Strefy Społecznej. W poniedziałek ta strefa stanie się Stefą Samorządową. Zaproszenie do udziału w niej przyjęło blisko 100 samorządowców różnych szczebli w całego kraju. Jednym z głównych tematów, które poruszymy będzie edukacja, jej stan, finansowanie i przyszłość – mówiła prezydent Gdańska. – W poniedziałek 31 sierpnia o godz. 10.00 wspólnie ukwiecimy natomiast historyczną stoczniową Bramę nr 2, a potem wspólnie otworzymy ją na oścież. Dokładnie tak, jak to zrobiono 31 sierpnia 1980 roku. Po zakończeniu strajku, gdy stoczniowcy otworzyli bramę, tłum z jednej i drugiej jej strony stał się wielki jak morze.

– Na Białorusi walczą dziś o wolność i demokrację, podobnie jak my czterdzieści lat temu. Jak tylko możemy, wspieramy ten ruch. Dlatego zapraszamy na Plac Solidarności na wiec solidarności z Białorusią w poniedziałek 31 sierpnia o godz. 20.00 – zachęcała prezydent Dulkiewicz do udziału w wiecu.

– Zapraszam do obejrzenia wystawy „Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą”. To pierwsza wystawa w ECS, która została wydrukowana na drewnie. To świadome nawiązanie do sklejki z drewna sosnowego, na której wydrukowano postulaty w sierpniu 1980 roku. Wystawa prezentuje 21 postulatów i 21 wartości, którymi kierowali się strajkujący i które pozwoliły im uzyskać porozumienie bez rozlewu krwi – podkreślała Monika Krzencessa-Ropiak, kierownik Działu Archiwum i Organizacji Wystaw ECS.

– W lutym 2019 roku, niedługo po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, młodzi ludzie spisali 21 nowych, swoich postulatów. Trafiły one do dyrektora ECS. Wystawę „21 postulatów Młodych ponad podziałami” będzie można oglądać przed głównym wejściem do budynku ECS – mówiła Dorota Brzezińska z Działu Projektów Obywatelskich ECS.

– Od 29 sierpnia rano zapraszamy do Strefy Społecznej, która będzie miała miejsce w aż 11 halach wystawienniczych – podkreślał Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. – W ośmiu znajdzie się ponad 60 organizacji pozarządowe. W Audytorium i Czytelni organizacje pozarządowe zaprezentują także zaprezentują swoje działania. W Hali Debat odbędzie się natomiast siedem dużych debat, m.in. na temat klimatu, manipulacji w mediach, o prawach człowieka, o przyszłości równościowego Gdańska i rozmowa młodzieży pracującej we wszystkich sztabach wyborczych w ostatnich wyborach prezydenckich.

– W Hali Debat możemy przyjąć do 120 osób, a do Strefy Społecznej może wejść maksymalnie 990 osób, bo na tyle pozwala reżim sanitarny. Jeżeli chętnych będzie więcej, trzeba będzie poczekać aż ktoś opuści strefę. Wszystkie osoby wchodzące do strefy będą musiały podać swoje dane, co jest wymogiem ze względów bezpieczeństwa. Oczywiście każda osoba będzie musiała mieć także zakryte usta i nos – przypominał dyrektor ECS.

W Strefie znajdzie się także Hala Warsztatowa, Audytorium oraz Altana Kultury, każda ze swoim programem. Tegoroczną nowością będą Cykle Szybkich Wystąpień, podczas których w 10 minutowych wystąpieniach zostaną zaprezentowane różne poglądy w sześciu blokach tematycznych, dotyczących m.in. klimatu, praw człowieka, dialogu społecznego czy manipulacji w mediach.


W przestrzeni miejskiej: na Zielonym Miście oraz przy Katowni ustawione będą telebimy, na których również będzie można śledzić wybrane wydarzenia odbywające się w ramach Święta Wolności i Demokracji.

Relacje online z wybranych wydarzeń będą dostępne na stronie www.gdansk.pl. Materiały te będą tłumaczone na język migowy.

Osoby uczestniczące w obchodach prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności: odstępu 1,5 m od innych osób oraz zasłaniania ust i nosa.

Szczegółowy program wydarzeń: www.1980gdansk.pl.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X