fbpx
Aktualności

Święto Wyspy Sobieszewskiej

24 czerwca mieszkańcy i miłośnicy Wyspy Sobieszewskiej będą świętować 50 lat Wyspy w Gdańsku i 19 lat Wyspy Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej. W programie m.in.: wystawy i pokazy filmów związanych z dzielnicą, warsztaty w duchu zero waste, występy artystyczne i konkursy. Tuż przed godziną 17.00 Zastępca Prezydenta Gdańska Piotr Kryszewski odsłoni z mieszkańcami tablicę placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Po uroczystym „sto lat” dla Wyspy zagra Kraków Street Band. Wstęp wolny. 

Święto odbywa się z okazji 50-lecia przyłączenia Wyspy Sobieszewskiej w granice administracyjne Gdańska i 19-lecia działań Wyspy Skarbów GAK w dzielnicy. Wydarzenie obejmuje swoim zakresem sporą część Sobieszewa. W każdej stref na uczestników i uczestniczki czekają inne atrakcje, spotkania, występy, wystawy czy warsztaty. Program zaczyna się od godz. 13.30. Tuż przed godziną 17.00 nastąpi odsłonięcie tablicy placu Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej u zbiegu ulic Turystycznej i Radosnej. Święto dzielnicy jest także okazją do wyróżnienia i docenienia osób działających na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. W trakcie wydarzenia zostaną wręczone statuetki „Brusztynowy Skarb Wyspy.”

REGULAMIN IMPREZY.

Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3

O Wyspie Sobieszewskiej nie można opowiadać bez osób najważniejszych – mieszkańców i pasjonatów dzielnicy. W godz. 12.00 – 13.00 Andrzej Żak poprowadzi rozmowy, w których osobiste historie i anegdoty z życia dzielnicy będą sednem spotkania. Następnie Michał Kosior wygłosi prelekcję na temat bursztynu. W tym bloku zaplanowano także premierę filmu „Opowieść o Wyspie Sobieszewskiej” oraz „Wielka woda na Żuławach. Największe powodzie w delcie Wisły” autorstwa Rafała Suchty (Stary Ziomek i Morze). W galerii Wyspy Skarbów GAK obejrzymy wystawę zdjęć uczestników warsztatów z fotoreporterką Renatą Dąbrowską, najnowszą wystawę czasową w Izbie Pamięci Wincentego Pola „Woda. Ziemia. Odkrycia – skarby bałtyckiego wybrzeża”, wystawę prac Bogdana Weręczyckiego „Twórczość inspirowana naturą”. 

Familijna strefa relaksu w ogrodzie Wyspy Skarbów GAK

W ogrodzie GAK starsi i młodsi uczestnicy będą mogli stworzyć las w słoiku, eko-torebki, biżuterię z recyclingu, drewniane dekoracje, zagrać w memory XXL, puszczać wielkie bańki mydlane, pokonać tor przeszkód, wziąć udział w konkursach. Marzena Kaczmarek zaprosi osoby dobrze czujące się w szydełkowaniu lub chcące się nauczyć tego relaksującego zajęcia na mini-kurs, podczas którego każdy będzie mógł stworzyć swoją podkładkę pod ulubiony kubek. Warsztaty artystyczno-literacki poprowadzą osoby z Biblioteki na Wyspie. W ogrodzie Wyspy Skarbów zagoszczą także morświny, omułki, meduzy, foki. To wszystko za sprawą dzieci uczestniczących w warsztatach ceramicznych Agnieszki Weis. 

Plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej (teren dawnego ośrodka Drogowiec)

Scena główna na Wyspie Drogowiec 

Tutaj od godziny 13.30 do 20.00 zobaczymy występy artystyczne, koncerty, odbędą się konkursy na temat Wyspy Sobieszewskiej. Zaprezentują się gitarzyści, pianiści i baletnice uczestniczące w zajęciach stałych w Wyspie Skarbów GAK. Solo wystąpi Taissia Huz, a następnie Zespół Pieśni i Tańca GAK. Popołudniu wręczone zostaną wyróżnienia dla zaangażowanych mieszkańców „Skarb Wyspy Sobieszewskiej”. Tuż po odsłonięciu tablicy „plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej”, zagra Kraków Street Band, a następnie Atelier Dance poprowadzi plenerowe warsztaty tańca towarzyskiego. 

Strefa pamiątek 

Tutaj będzie można rozwinąć swoją twórczość literacką, poetycką oraz zaprojektować okolicznościowe koszulki z limerykami z Wyspy, stworzyć kolaż czy zrobić własną przypinkę. Wszyscy chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie na urodzinowej foto-ściance. 

Strefa aktywnie na Wyspie

Wyspa Sobieszewska znana jest z bogactwa bałtyckiego złota. Znanego poławiacza bursztynu Sylwestra Maluchę można będzie wypytać o wszystkie szczegóły poszukiwania cennych bryłek i spróbować w tym swoich sił. Szkoła żeglarska „Szekla” poprowadzi zajęcia z bezpieczeństwa nad wodą, ratownictwa, konkursy żeglarskie i marynistyczne. Gry i atrakcje dla dzieci przygotuje także Chorągiew Gdańska Związku Harcerstwa Polskiego – bańki mydlane, strzelanie z łuków, punkt sportowy, malowanie twarzy, zabawy animacyjne. Dodatkowo zaprezentowana zostanie wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną „Amber – the gold of the baltic sea”. 

Strefa historyczna 

Wyspa Sobieszewska ma wyjątkową i bardzo ciekawą historię. Święto Wyspy nie może odbyć się bez udziału Waldemara Nocnego, historyka, pedagoga i autora wielu publikacji o Wyspie. Promować będzie swoją ostatnią książkę „Odwadnianie i osuszanie Żuław 1945-1950”. W strefie, w formule konkursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, dowiemy się więcej o historii dzielnicy. Tu też zlokalizowany będzie punkt startowy gry terenowej „Przygody podróżników”.  

Ulica Wodna/ dawny Park Zdrojowy

W parku zaprezentowana zostanie plenerowa wystawa archiwalnych zdjęć z Wyspy Sobieszewskiej „Mówili o niej Bąsak”. 

Ulica Radosna

Odbędą się tu pokazy ratownictwa i sprzętu pożarniczo – ratowniczego, które poprowadzi OSP Gdańsk-Sobieszewo. 

Organizator: Miasto Gdańsk, Wyspa Skarbów GAK

Partnerzy: Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, OSP Sobieszewo, Związek Harcerstwa Polskiego, Biblioteka na Wyspie (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku), L&D Consulting, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa Adiutare, Szkoła żeglarska „Szekla”. 

Dofinansowano ze środków programu społecznego rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, realizowanego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X