fbpx
Aktualności

Ujście Wisły wpisane na tzw. Listę Ramsarską

Ujście Wisły w prestiżowym gronie szczególnie cennych przyrodniczo obszarów na świecie – czytamy na www.radiogdansk.pl. Teren znalazł się na tak zwanej Liście Ramsarskiej wyróżniającej obszary wodno-błotne o międzynarodowym znaczeniu. Podobnych miejsc w Polsce jest zaledwie 15. 

– Na pewno należy chwalić się tym, że w granicach administracyjnych dużego miasta, częściowo na styku z infrastrukturą portową udało się utrzymać i zachować tak cenne dla ptaków wędrownych miejsce, że znalazło się na liście 2293 obszarów na całym świecie – mówi Joanna Jarosik z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. – Dotychczas można się było chwalić rezerwatem, który jest obszarem o randze krajowej, Natura 2000, która wchłonęła rezerwaty Ptasi Raj i Mewia Łacha jest siecią europejską. Teraz mamy diament w koronie – dodaje.

Na Liście Ramsarskiej na Pomorzu są Słowiński Park Narodowy i Jezioro Drużno. Od stycznia tego roku także Torfowiska Doliny Izery i Stawy Przemkowskie w pobliżu Szprotawy.

Na świecie do obszarów ujętych w Konwencji Ramsarskiej zaliczono wiele terenów zalewowych mórz i oceanów, ale też deltę Selengi nad jeziorem Bajkał.

Z obecności na liście płyną zobowiązania zachowania walorów chronionych terenów – podkreślają przyrodnicy. W przypadku Ujścia Wisły to nie tylko ptaki, ale i foki.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X