fbpx
Aktualności

W 2018 roku będzie się działo na Wyspie Sobieszewskiej!

15 lutego spotkały się osoby reprezentujące instytucje, organizacje i firmy skupione wokół Partnerstwa dla Wyspy Sobieszewskiej. Partnerzy podsumowali dobry rok 2017 i zaplanowali różnorodne działania animacyjne i edukacyjne na rok 2018. Co czeka nas w najbliższym czasie?

W marcu odbędzie się cykl spotkań z mieszkańcami Kryptonim Marzanna w Wyspie Skarbów GAK (20-21.03, godz. 10.00-13.00), czyli warsztaty recyclingowe oraz wspólna wędrówka i ognisko 24 marca o godz. 13.00 (organizator Marek Gołaszewski i SP 87 i SP 25 w Świbnie).

7 i 8 kwietnia Wyspa Sobieszewska po raz drugi obecna będzie na Free Time Festival na Amber Expo w Gdańsku. Wspólne stoisko z pomocą Urzędu Miasta Gdańska przygotują organizacje i instytucje działające na Wyspie. W planie m.in. Zwierzęta Morza Bałtyckiego familijne warsztaty linorytu oraz warsztaty tworzenia latawców.

16 – 23 kwietnia to Tydzień Ziemi. Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna jest niezwykle ważna dla wszystkich mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, gdyż jest to wyjątkowe miejsce, które należy chronić. W ramach Tygodnia Ziemi Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN przygotuje dwa wykłady, odbędą się także akcje proekologiczne w szkołach oraz spotkania edukacyjne na temat segregacji odpadów prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

5 maja swoje 60-lecie obchodzi OSP Świbno. Z tej okazji przygotuje huczne urodziny z potupają do samego rana!

Na stałe w kalendarz wydarzeń Wyspy Sobieszewskiej wpisał się Ptasi Piknik organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej i rezerwat Ptasi Raj w Górkach Wschodnich.

Kolejnym wydarzeniem, które wyrobiło swoją markę jest Karnawał Latawców. To udany sposób na aktywne spędzenia wolnego czasu z całymi rodzinami i przyjaciółmi na plaży w Sobieszewie. 27 maja ponownie odbędzie się ten letni karnawał organizowany przez Stowarzyszenie Strefa Mocy i Wyspę Skarbów GAK.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 8 w Sobieszewie zaproponowali kolejną aktywność dla mieszkańców – bieg charytatywny, który odbędzie się w czerwcu.

16 czerwca Wyspa Sobieszewska włączy się w obchodzone w całym Gdańsku Dni Sąsiadów. Na wspólny piknik, z koszami, z paletkami do badmintona i z świetnymi humorami zapraszają Stacja Biologiczna UG, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska oraz OSP Świbno.

W planach na czerwiec jest również Otwarty Dzień Ogródków Działkowych!

W lipcu czekają na mieszkańców i turystów dwie, duże imprezy. 7 lipca odbędzie się Piknik Wyspa Przyrodników organizowany przez Stację Biologiczną Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański oraz Grupę KULING. Działaniom edukacyjnym, poznawaniu przyrody i wędrówkom towarzyszyć będą warsztaty plastyczne tworzenia eko-biżuterii przy użyciu ptasich piór, które poprowadzą osoby z GAK Wyspy Skarbów. 14 lipca to coroczny Festyn Świbnieńskie Lato organizowany przez OSP Świbno we współpracy ze Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Sierpień upłynie na Wyspie pod znakiem harcerstwa. 6 – 16 sierpnia do Gdańska, na Wyspę Sobieszewską przyjedzie 12 000 harcerzy, którzy obozować będą na terenach łąkowych. Zlot pod hasłem „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” to największe edukacyjne wydarzenie, jakim ZHP świętuje 100 lat swojego istnienia. Wyróżnić należy moduł służba, podczas którego harcerze i skauci, którzy przyjadą na Zlot gościnie, będą wykonywać prace na rzecz regionu. Więcej informacji o Zlocie: www.gdansk2018.zhp.pl.

Wrzesień będzie miesiącem nieco spokojniejszym, ale również kulturalnym! W planach dołączenie do Narodowego Czytania oraz druga edycja Pleneru Rzeźbiarskiego.

Pod znakiem aktywnych seniorów minie nam październik. Proponowane są spotkania z poezją seniorów – p. Janiną Skrzypińską, liderką zespołu Jesienne Róże. W GAK Wyspa Skarbów odbędą się wydarzenia kulturalne wokół Święta Światła, m.in. rozmowy filozoficzne o przemijaniu.

W listopadzie Wyspa Sobieszewska włącza się w świętowanie 100-lecia Niepodległości Polski. Odbędą się koncerty pieśni patriotycznych, pokaz filmu Pan Tadeusz z 1928 roku i Rozmowa o Wolności.

Grudzień na Wyspie będzie aktywny! Zapraszamy na Bieg Nordic Walking, zapalenie światełek na choince w Sobieszewie (już po raz trzeci!) i wspólne kolędowanie.

To będzie świetny rok dla Wyspy i jej mieszkańców!

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X