fbpx
Aktualności

Wakacyjny numer “Halo, tu Wyspa”

Jak można umilić sobie czas podczas wypoczynku na plażach Wyspy Sobieszewskiej? Polecamy nowy numer dzielnicowej gazetki „Halo, tu Wyspa”. Znajdziemy w niej wywiad z leśniczyną Katarzyną Mruk, opis zmian jakie przeszła śluza w Przegalinie, niezwykłą historię dudków i uchatek, które zamieszkały na terenie OSP Świbno, opisy szlaków turystycznych na Wyspie czy ważne wiadomości na temat sieweczek obrożnych i fok zamieszkujących rezerwat Mewia Łacha. „Halo, tu Wyspa” to bezpłatne wydawnictwo, które powstaje w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk.

Piąty numer gazetki otwiera wywiad z Katarzyną Mruk, która od 10 lat jest leśniczyną Leśnictwa Sobieszewo i lasy Wyspy Sobieszewskiej zna od podszewki. Opowiada o łosiach, które od kilku lat pojawiają się na Wyspie, najstarszych drzewach, baśniowych zakątkach lasu oraz historii, która „zatrzymała się” na drzewach i poszyciu lasu. W numerze przeczytamy także o wyjątkowych, ptasich lokatorach, którzy zadomowili się w OSP Świbno. Można zaobserwować tam dudki i uchatki, a ich charakterystykę opisuje Alicja Bielska ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN.

W wakacyjnym wydaniu szczególnie dużo miejsca poświęcone jest atrakcjom turystycznym i walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej. Dowiadujemy się więcej na temat rezerwatów Ptasi Raj i Mewia Łacha, Zbiornika Wody Kazimierz, czy wyjątkowych mieszkańców Wyspy – sieweczki obrożnej oraz foki szarej. W „Halo, tu Wyspa” znajdują się także lokalne wiadomości, relacje i zapowiedzi wydarzeń oraz artykuły tematyczne, jak bardzo ciekawy opis wczasów w ośrodkach wypoczynkowych w latach 70-tych/80-tych autorstwa Pawła Jarczewskiego. Zapraszamy do rozwiązywania krzyżówki znajdującej się na końcu numeru! Do wygrania pięć zestawów nagród: książka Waldemara Nocnego „Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej” oraz gadżety związane z Wyspą.

Numer dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów czy OSP Świbno, w wersji online na stronie: https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/ w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery (1-3/2021 oraz 1/2022) gazetki.

„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu. Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: [email protected].

Szczegółowy regulamin dot. krzyżówki (zgłaszanie rozwiązań między 18 a 20 lipca, informacja o wynikach 22 lipca 2022.) znajduje się na stronie: https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/ w zakładce „Halo, tu Wyspa”.

Okładka “Halo, tu Wyspa” 2/2022

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

„Halo, tu Wyspa” to nowy sposób na wsparcie kanałów informacyjnych, powstałego w 2017 roku, międzysektorowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Na łamach kolejnych numerów poruszane są tematy dotyczące zmian i inwestycji na Wyspie Sobieszewskiej, relacje i zapowiedzi wydarzeń społeczno-kulturalnych, wywiady z cyklu „Jestem z Wyspy”.

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X