fbpx
Aktualności

Wyspa Fantazji. Konkurs na Mała Formę Graficzną

Do 30 września trwają zgłoszenia do 10. Międzynarodowym Konkursie na Małą Formę Graficzną pt. „Wyspa Fantazji” organizowanego przez Gdański Archipelag Kultury i Fundację Wspólnota Gdańska. Tematem tegorocznych zmagań artystów jest WYSPA, WYSPA FANTAZJI. Wyspa i fantazja dzielą tę samą kondycję: być sobą, i pozwolić obmywać się falom, opierać się przypływowi, być zamkniętym i otwartym zarazem… Być może to nie izolacja, lecz konieczna niemożliwa równowaga określa, czym w swoim bycie są Wyspy Fantazji?

Tegoroczna edycja konkursu ze względu na obecność pandemii koronawirusa Covid-19 na świecie została zmodyfikowana i ograniczona do ekslibrisu w formie cyfrowej.

„Przemiany wyobrażenia Wyspy ukazują zarazem, że wyspowość, wbrew temu czym wyspa być miała jako przestrzeń izolowana i poniekąd samoistna w swej tożsamości, w istocie ma charakter relacyjny. Wyspą jest się pośród czegoś: jak ląd pośród wody, spokój pośród zawieruchy, raj pośród upadku…” /Iwona Krupecka, Wyspa Fantazji/

Jednocześnie temat konkursu nawiązuje do jubileuszu 125 – lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej, miejsca gdzie w 2007 r. w Wyspie Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury narodziła się idea Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną .

Organizatorzy przewidzieli 3 nagrody za zajecie I, II i III i miejsca. (4 000 zł., 2 000 zł., 1 500 zł.). Ponadto zostaną przyznane nagrody specjalne Partnerów konkursu. Skład jury konkursu obejmie artystów grafików z polski i za granicy. Prace nagrodzone i wyróżnione będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej, której otwarcie zaplanowano na przełom listopada i grudnia 2020 r. W 2021 r. będzie ona prezentowana w instytucjach kultury województwa pomorskiego.

Za każdym razem Organizatorom przyświecał inny temat konkursu: 200. rocznica urodzin Wincentego Pola (2007), „Gdańskie Lwy” (2008), „Duch Gdańskiej Architektury” (2009), „Solidarność Ludzi. Solidarność Narodów” (2010), „Człowiek – Ziemia – Kosmos” (2011), „Sport” (2012), „Tajemnice Chłodnego Morza” (2014), „Sny Gdańskiego Neptuna” (2016), „Zwierzęta Morza Bałtyckiego”


Profesjonalne jury złożone z uznanych twórców grafiki przyzna nagrody regulaminowe o wymiarze finansowym za zajęcie I, II i III miejsca. Dodatkowo zostaną przyznane nagrody specjalne. 

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X