fbpx
Aktualności

Wyspa Sobieszewska – rowerem i spacerem

W odpowiedzi na wniosek Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska Fundacja Społecznie Bezpieczni, ze wsparciem Miasta Gdańska, organizuje nową przestrzeń rekreacyjną na Wyspie Sobieszewskiej. Na terenie dawnego nieużywanego boiska przy ul. Przegalińskiej powstanie m.in.: miejsce do rodzinnej rekreacji, wypożyczalnia rowerów oraz powiązany z nią parking „park and ride” na około 100 samochodów, z którego będzie można dostać się na plaże rowerem, meleksem lub na pieszo . Rozwiązanie to ma zmniejszyć ruch przy wejściach do plaży, ograniczyć nielegalne parkowanie, a także poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Przy projekcie pracować będą osoby wychodzące z bezdomności.

Od 19 czerwca przy ulicy Przegalińskiej (wjazd od ul. Turystycznej) Fundacja Społecznie Bezpieczni, która z powodzeniem prowadzi m.in. parking społecznie odpowiedzialny przy ul. Lawendowej czy na Stogach, otwiera kolejną przestrzeń opartą na idei odpowiedzialności społecznej w Gdańsku. Miejsce łączy kilka potrzebnych dzielnicy funkcji: wypożyczalni rowerów, miejsca do rekreacji i punktu startowego dla meleksów, które dowiozą pasażerów z aut do pobliskiego wejścia na plażę oraz miejsca, w którym można aktywnie spędzić czas. Dzięki ponownemu zagospodarowaniu dawnego boiska mieszkańcy dzielnicy będą mogli znów zagrać w piłkę nożną czy siatkówkę oraz aktywnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

– Idea wprowadzenia dodatkowych rozwiązań parkingowych dla osób udających się na plaże wyniknęła z rozmów z mieszkańcami i z dyskusji radnych dzielnicy Wyspa Sobieszewska. W każdy weekend, szczególnie w sezonie, drogi dojazdowe na plaże są zatarasowane. Nie tylko jest to uciążliwość dla pieszych, ale przede wszystkim trudność dojazdowa dla służb ratowniczych, straży miejskiej, straży pożarnej. Jako Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska wystąpiliśmy do Miasta Gdańska z propozycją organizacji parkingów na Wyspie. Znaleźliśmy, ciekawe, alternatywne rozwiązanie zagospodarowania nieużywanego terenu zielonego przy ul. Przegalińskiej – opowiada Władysław Sidorko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

Wyspa Sobieszewska jest jednym z ulubionych miejsc turystów i mieszkańców pozostałych dzielnic Gdańska. Szerokie plaże, Rezerwaty Ptasi Raj i Mewia Łacha, ścieżki rowerowe i nordic walking przyciągają miłośników aktywnego spędzania czasu. W szczególności latem i wiosną samochody zaparkowane ciasno przy samych wejściach na plażę i ulicach dojazdowych są uciążliwe dla wszystkich: odwiedzających i mieszkańców.

Pilotażowy projekt „Park and ride” na Wyspie Sobieszewskiej ma pokazać, jak świadomie, w bardziej zrównoważony dla środowiska i lokalnej społeczności sposób, można korzystać z plaż i lasów. Główną intencją jest budowanie nawyków, by po dotarciu na Wyspę dalej poruszać się już wyłącznie ekologicznymi środkami lub pieszo, a przy okazji cieszyć się spacerem po okolicy. Wypożyczalnia rowerów i punkt startu meleksów na części dawnego boiska przy ulicy Przegalińskiej, które od lat niszczało i zarastało, jest prototypowym rozwiązaniem, które ma przynieść korzyści mieszkańcom i turystom.

– Parking Społecznie Odpowiedzialny to inicjatywa angażująca osoby potrzebujące i wzmacniające je poprzez pracę. Dzięki stabilnym warunkom mogą oni stanąć na nogi, w trudnych okresach życiowych, które przecież zdarzają się wielu z nas. Działalność naszej Fundacji skierowana jest na wsparcie osób wykluczonych społecznie, osób potrzebujących. Wypracowany zysk będzie przekazany na właśnie tego rodzaju wsparcie. Mamy nadzieję, że kierowcy pozytywnie odniosą się do tej inicjatywy, tak jak ma to miejsce na Parkingu na ul. Lawendowej – mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Na Wyspie Sobieszewskiej planowane są kolejne inwestycje z zakresu rozwoju turystyki: budowa przystani żeglarskiej na Martwej Wiśle przy ulicy Nadwiślańskiej, kolejna trasa rowerowa wzdłuż ulicy Świbnieńskiej i Akwenowej, a także budowa przystani kajakowej na kanale Młynówka. Rozwijany potencjał stwarza też szansę na zwiększony ruch turystów z Gdańska oraz przyjezdnych. Oznacza to jednak konieczność wdrażania nowych rozwiązań, które przyczynią się do ograniczania negatywnych konsekwencji, m.in. wzmożonego ruch samochodowego.

Strefa sportowa przy ulicy Przegalińskiej z funkcją „park and ride” będzie czynna od 19 czerwca do 14 września. Opłaty, które przeznaczone są na rzecz Fundacji Społecznie Bezpieczni to: 10 zł za pozostawienie samochodu na cały dzień, 20 zł za pozostawienie samochodu i przejazd meleksem do wejścia na plażę przy ul. Falowej w dwie strony – dla wszystkich pasażerów auta. Koszt wypożyczenia roweru wyniesie 20 zł za dzień.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X