fbpx
Aktualności

Wyspa Sobieszewska z Partnerstwem i nowymi pomysłami na jej promocję

„Wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” – 21 przedstawicieli i przedstawicielek organizacji i instytucji działających na Wyspie Sobieszewskiej podpisało 7 czerwca Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Dążą w nim, między innymi, do integracji mieszkańców, wzmocnienia potencjału turystycznego Wyspy czy tworzenia warunków do realizacji ciekawych pomysłów na działalność gospodarczą. Rozwiązano również konkurs Pomysł na Wyspę Sobieszewską, w którym nagrodzono pięć projektów i przyznano jedno wyróżnienie.

– Przy okazji wielkich projektów i inwestycji infrastrukturalnych, równolegle, dzieją się projekty miękkie integrujące gdańszczan i mieszkańców dzielnicy To ogromna szansa na odmianę Wyspy Sobieszewskiej. Rozpoczęliśmy proces, którego nie da się zatrzymać – powiedział Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska
Zawiązane międzysektorowe partnerstwo na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej jest trwałym efektem Programu Społecznego, który Miasto Gdańsk razem z ZHP realizuje w ramach kandydatury do Światowego Jamboree Skautowego, które może odbyć się na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 roku. Już w sierpniu 2018 roku na Wyspie odbędzie się ogólnopolski zlot ZHP na stulecie organizacji. Więcej informacji o zlocie: http://gdansk2018.zhp.pl/.
– Mam nadzieję, że treści zawarte w Porozumieniu wdrożymy w czyn – podsumował Ryszard Nowak, przewodniczący Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, były komendant Hufca Bałtyckiego ZHP Gdańsk-Portowa, którego terenem działania jest Wyspa. – Harcerstwo w naszej dzielnicy odżywa. W Świbnie drużyna działa od lat 60-tych, cieszy mnie jej ciągłość. Mamy na wyspie wielu instruktorów ZHP, wspólnie damy radę! – podkreślił Nowak.

Pełna treść Partnerstwa na Rzecz Wyspy Sobieszewskiej oraz lista Partnerów znajduje się TUTAJ.
Pomysły na Wyspę wybrane!
Wyspa Latawców z międzynarodowymi zawodami w kitesurfingu? Ptasia Republika z instytutem edukacyjno-badawczym, miejsce pięknych ścieżek rowerowych z przystankami pozwalającymi złapać oddech i poznać bliżej Wyspę Sobieszewską czy działania artystyczne angażujące mieszkańców? Takie atrakcje proponują dla Wyspy Sobieszewskiej mieszkańcy i mieszkanki Gdańska. Łącznie do konkursu „Pomysł na Wyspę” zgłoszono 24 projekty, z których komisja konkursowa wybrała pięcioro laureatów i jedno wyróżnienie. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 300 zł.

– Najważniejsze jest to, że jako lokalna społeczność poświęciliśmy czas na przyjrzenie się Wyspie. Pomysły, jakie zostały zgłoszone do konkursu nie mają w sobie pretensji, narzekania. To bliskie nam, mieszkańcom Wyspy pomysły podkreślające florę, faunę, potencjał turystyczny i kulturalny tego miejsca – powiedziała Mieczysława Cierpioł ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Nagrodzone Pomysły na Wyspę
Wyspa Latawców, autor: Artur Milarski
– Latawiec jako motyw przewodni Wyspy doskonale łączy się z obecnością latających mieszkańców Wyspy – wyjątkowych gatunków ptaków. Rozwój sportów latawcowych na Wyspie prowadzony w zrównoważony sposób połączony z elementami edukacyjnymi przyczyni się do zminimalizowania ryzyka presji na środowisko naturalne Wyspy – opisują autorzy pomysłu na Wyspę Latawców. Elementami propozycji są: Międzynarodowy Festiwal Latawców, organizacja zawodów kitesurfingowych, buggy kiteingowych itp. oraz kontynuacja imprez i wydarzeń związanych z latawcami na Wyspie: Karnawał Latawców, warsztaty rodzinne, zajęcia dla dzieci w ferie, Strefa Lirycznych Latawców podczas Festiwalu Instalacji Lirycznych oraz włączenie się w międzynarodowe obchody wydarzeń związanych z latawcami „Latawce Nadziei”, „One Sky One World”.
Ptasia Republika, autor: Jacek Fołta
– W Polsce brakuje instytucji edukacyjno-dydaktycznej, dzięki której masowy odbiorca mógłby prześwietlić na wskroś główny obiekt zainteresowania jakim byłyby dla tejże instytucji ptaki – diagnozuje w swojej propozycji Jacek Fołta. Ptasia Republika miałaby by być instytucją krzewiącą zainteresowania ornitologiczne poprzez m.in.: ciekawą ekspozycję o różnym poziomie szczegółów z opowieścią audio w kilku językach, współpracę z placówkami edukacyjnymi, prowadzenie ptasiego azylu z możliwością podglądania pracy w nim na żywo, organizację prelekcji, zajęć dydaktycznych dla grup zorganizowanych, ofertę warsztatów dla nauczycieli biologii, jak ukierunkować pracę z młodzieżą, aby uatrakcyjnić naukę w szkołach.

Oddech Wyspy, autorka: Kamila Chomicz
– Co jest sercem wyspy? Gdzie jest jej mózg? Czy wyspa ma krwiobieg? Czym oddychają płuca wyspy? Jaki kolor na skóra wyspy jesienią a jaki latem? Czy palce wyspy zanurzają się w wodzie jak konary drzew? Czy wyspa oddycha? Gdzie można poczuć oddech wyspy? – zastanawia się artystka, Kamila Chomicz. Proponuje projekt fotograficzny, w którym razem z z mieszkańcami Wyspy Sobieszewskiej wybierze kilka ważnych dla dzielnicy i jej bogactwa naturalnego miejsc. Portrety ukazywałyby osoby, które zanurzają się wodzie, piasku czy liściach i za pomocą kamuflażu, będą próbowały wyglądać jak drzewa, wydmy, zwierzęta czy inne elementy przyrody.

Przystanie na szlaku rowerowym im. Wincentego Pola, autorka: Beata Milianowska

– By zjednać się z naturą, odczuć spokój i wspaniały klimat, potrzebne są miejsca odpoczynku, zatrzymania, zamyślenia, refleksji – zwane przystaniami dla rowerzystów – podkreśla w swoim pomyśle Beata Milianowska. Przystanie umożliwią zjedzenie posiłku, rozłożenie mapy, pozostawienie przypiętego roweru do stojaka. Pozwolą na odpoczynek w cieniu w upalny dzień lub ochronią przed deszczem, gdy będzie padać, pozowlą na rekreację, relaks, integrację nie tylko z innymi rowerzystami, ale przede wszystkim z otaczającą przyrodą.

Matematyczne przygody po Wyspie Sobieszewskiej, autorka: Sławomira Suska
Matematyczne przygody po Wyspie Sobieszewskiej to zbiór zadań który powstał dzięki zaangażowaniu uczniów Gimnazjum Nr 32 w Gdańsku. Zawiera 65 zadań związanych z Wyspą Sobieszewską. Między innymi z jej niezwykłą historią, piękną przyrodą, architekturą, i infrastrukturą. – Praca jest ciekawym pomysłem dla nauczycieli oraz uczniów pasjonujących się matematyką. Może być również inspiracją do realizacji ścieżek edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą – komentuje autorka.

Wyróżnienie: „Wiaty przystankowe”, autorka: Dagmara Sołohub-Zielińska
– Mamy na Wyspie Sobieszewskiej dwa rezerwaty, których mieszkańcami są siweczki obrożne, mewy czy rybitwy. Są tu również foki czy lisy i wiele innych – mówi Dagmara Sołohub-Zielińska. – Wielu ludzi o tak popularnych na Wyspie zwierzętach mało wie, więc wstawienie na wszystkich szklanych przystankach w miejscu na reklamę opisu zwierzęcia związanego z Wyspą Sobieszewską byłoby świetnym pomysłem. Stworzyłoby to rodzaj ścieżki dydaktycznej, gdyż prawie wszystkie takie przystanki znajdują się w ciągu ścieżki rowerowej – dodaje autorka.
Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej związany jest z kandydaturą Gdańska i ZHP do Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X