fbpx
Aktualności

Wystartowała 10. edycja Budżetu Obywatelskiego

Rozpoczął się nabór projektów do jubileuszowej, 10. edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 20 kwietnia gdańszczanki i gdańszczanie mogą proponować rozwiązania, które zmienią nasze miasto. Tegoroczna pula to 22 063 118 złotych. Po raz trzeci można też składać projekty w Zielonym Budżecie Obywatelskim. 

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2023 

 • 23 marca – 20 kwietnia 2022 – zgłaszanie projektów  
 • 23 marca – 18 maja 2022 – weryfikacja formalna i wstępna projektów  
 • 12 kwietnia – 31 lipca 2022 – weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego  
 • do 2 września 2022  – weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny  
 • do 9 września 2022  – losowanie numerów projektów do głosowania  
 • 26 września – 10 października 2022  – głosowanie  
 • do 14 października 2022  – ogłoszenie wyników głosowania  

– Rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2023. Kwota przeznaczona na tę edycję to ponad 22 mln zł.  Zachęcam do zgłaszania swoich pomysłów. Budżet Obywatelski to jedno z narzędzi, dzięki któremu jako mieszkańcy Gdańska możemy bezpośredniego współdecydować o mieście. Od 2014 do 2022 roku przeznaczyliśmy na Budżet Obywatelski 135 mln zł. Wybrano 704 projekty, a zgłoszonych ich było niemal 4 tysiące. Każdy projekt to organizacja aktywnych obywatelek i obywateli, często także we współpracy międzydzielnicowej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – W tej edycji ponownie  czekamy na ciekawe projekty ogólnomiejskie i projekty dzielnicowe dla 35 dzielnic naszego miasta. Warto zgłaszać też propozycje projektów integracyjnych, kulturalnych, sportowych i społecznych. Po trzeci raz można również zgłaszać pomysły w Zielonym Budżecie. Bądźmy razem, razem zmieniajmy Gdańsk.  

W tegorocznej puli budżetu jest do wykorzystania 22 063 118 złotych.   

 • na projekty ogólnomiejskie przewidziano 4 250 700 zł 
 • na projekty dzielnicowe – 17 812 418 zł   

Kto może zgłosić projekt?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w naszym mieście, bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Wystarczy mieć ciekawy pomysł, na co wydać publiczne pieniądze. 

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania 10. Edycji Budżetu Obywatelskiego. Jest to wynik wysiłku wszystkich aktywnych społeczników i mieszkańców Gdańska. Cały czas solidaryzujemy się także z naszymi sąsiadami z Ukrainy. Do tegorocznego głosowania zapraszamy także nowych mieszkańców Gdańska. Teraz jest czas na przygotowywanie i konsultowanie projektów. Zachęcamy do tego, aby kontaktować się z urzędnikami, dopytywać o maksymalne koszty, odpowiednie lokalizacje, tak, aby proces weryfikacyjny mógł przejść pozytywnie bez żadnych komplikacji – mówił podczas konferencji Jan Perucki, radny klubu Koalicja Obywatelska.  

–  Jako zespół konsultacyjny dołożymy wszelkich starań, żeby jak najwięcej projektów weszło do głosowania. W tym roku mamy bardzo długi czas na weryfikację. Jest to z korzyścią dla składających projekty i osób pracujących w zespole konsultacyjnym. Mam nadzieję, że dzięki temu pojawi się wiele ciekawych propozycji – mówiła Elżbieta Strzelczyk, radna klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.  

Aby zgłosić projekt nie trzeba być pełnoletnim. Propozycje może składać także młodzież i dzieci.   

– Budżet Obywatelski to bardzo specyficzne narzędzie partycypacji społecznej, które przeznaczone jest nie tylko dla pełnoletnich. Dlatego apeluję również do młodych gdańszczanek i gdańszczan – macie wpływ na rozwój miasta i właśnie wy możecie zdecydować, co powstanie, w waszym najbliższym sąsiedztwie, bądź też jakie inicjatywy społeczne zostaną zrealizowane. Aktywizujcie się, rozmawiajcie, teraz jest na to czas i my w zespole konsultacyjnym bardzo czekamy również na waszą aktywność – mówiła Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska.  

Nabór projektów trwa od 23 marca do 20 kwietnia 2022. Projekt składa się wyłącznie przez Internet. Na stronie www.gdansk.pl lub www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Tam znajduje się charakterystyczny żółty baner. Można złożyć dowolną liczbę projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich. 

Zielony Budżet Obywatelski po raz trzeci 

Po raz trzeci można składać projekty do Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

W tym obszarze jest pięć kategorii:  

 • nasadzenia i pielęgnacja roślinności na terenach zieleni miejskiej 
 • nowe przestrzenie zielone 
 • budowa ogrodów deszczowych 
 • renowacja i modernizacja zagospodarowania istniejących terenów zieleni 
 • działania ekologiczne 

Na ten cel przeznaczono 4 977 944 złotych (z całej kwoty BO).  
– projekty ogólnomiejskie ZBO – 1 259 100 zł 
– projekty dzielnicowe ZBO – 3 718 844 zł  

Na co zwrócić uwagę przy składaniu projektu? 

Formularz wniosku wypełnia się w elektonicznym systemie. Warto zacząć od podstawowych pozycji z formularza: tytułu zadania, opisu wraz z uzasadnieniem konieczności realizacji projektu, jego lokalizacji i szacowanych kosztów.   

Warunkiem poprawnego złożenia projektu jest wydrukowanie złożonego wcześniej elektronicznie wniosku wraz załącznikami i kartą z podpisami poparcia i dostarczenie go do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Można skorzystać z profilu zaufanego i zrobić to przy pomocy platformy ePUAP. 

Należy też pamiętać o zebraniu podpisów poparcia mieszkańców: 

 • 1 podpis dla projektu dzielnicowego 
 • 30 podpisów dla projektu ogólnomiejskiego.   

Składając projekt należy pamiętać także, aby jego zakres mieścił się w katalogu zadań gminy oraz spełniał kryterium ogólnodostępności, czyli umożliwiał mieszkańcom swobodne, nieodpłatne korzystanie z efektów jego realizacji.  

Skonsultuj swój projekt 

– Tworząc projekt warto skorzystać z pomocy urzędników i pracowników jednostek organizacyjnych miasta. Dzięki ich wsparciu łatwiej i szybciej uda się oszacować koszt projektu, sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego czy własność terenu – mówiła Sylwia Betlej, dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami 

Przy projektach Zielonego Budżetu Obywatelskiego pomogą architekci krajobrazu i urbaniści z doświadczeniem w zakresie edukacji architektonicznej, konsultacji społecznych oraz projektowania przestrzeni publicznych z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.    

Warsztaty i spotkania z mieszkańcami 

Z myślą o tych mieszkańcach, którzy w tym roku chcą zadebiutować jako wnioskodawcy, Urząd Miejski oraz jednostki organizacyjne miasta Gdańska organizują cykl warsztatów i spotkań tematycznych.  

28.03 można wziąć jeszcze udział w spotkaniu on-line dot. projektów społecznych. oraz w spotkaniach dotyczących Zielonego Budżetu Obywatelskiego, które organizuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w 6 dzielnicach

Do tej pory odbyły się już spotkania w dzielnicy Jasień i Przymorze Wielkie, przed nami kolejne w dzielnicach: Śródmieście, Piecki-Migowo, Wrzeszcz Górny i w Osowie.   

Szczegóły na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski   

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X