fbpx
Aktualności

Zawody ratownicze na Zbiorniku Kazimierz

W dniach od 15-17 września 2017 r. na Wyspie Sobieszewskiej odbyły się IX Pomorskie Mistrzostwa w Ratownictwie Ochotniczych Jednostek Ratowniczych Medtura 2017. W ramach tego wydarzenia 16 września odbyły się zawody dla uczestników mistrzostw, którzy zostali podzieleni na cztero-pięcioosobowe drużyny. Na różnych stanowiskach rozmieszczonych na Wyspie, ratownicy mieli do wykonania różne zadania związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Konkurencje wykonywane były na czas, choć oczywiście umiejętne zachowanie się w określonej sytuacji było podstawowym kryterium oceny.

Celem Mistrzostw jest rozpowszechnianie wśród społeczeństwa idei ratowania zdrowia i życia, podnoszenie kwalifikacji i umiejętności ratowników – wolontariuszy działających w ochotniczych jednostkach, a także budowanie współpracy oraz integracja służb ratowniczych. Każdego roku, mistrzostwa organizowane są również jako forma uczczenia Święta Ratownictwa Medycznego przypadającego na dzień 13 października.

Ratownicy na wysokościach

– Na terenie Zbiornika Wody Kazimierz zadaniem uczestników Mistrzostw było przeprowadzenie symulacji upadku z wysokości i umiejętne zachowanie się w tej sytuacji oraz pomoc osobie poszkodowanej znajdującej się 45 m n.p.m., czyli na poziomie tarasu widokowego – mówi Monika Piotrowska – Szypryt, rzecznik prasowy GIWK. – Cieszymy się, że obiekt należący Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej przyczynił się do poszerzenia wiedzy o ratownictwie. To bardzo ważne, żebyśmy wszyscy umieli reagować w nagłych wypadkach – dodaje.

Wykonywanie wszystkich czynności ratowniczych nadzorowali sędziowie. Zwycięzcą zawodów została grupa Motopozytywni – Trójmiasto, drugie miejsce zajęła Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Gdańsk, trzecie GRM PCK Wrocław. Organizatorem mistrzostw była Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża Wejherowo.

 

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X