fbpx
Aktualności

Zbiornik Wody Kazimierz – letnie zwiedzanie

Czy jest na Wyspie Sobieszewskiej jedno miejsce, z którego widać ujście Wisły Śmiałej między Górkami Wschodnimi a Zachodnimi, szerokie plaże, nadmorski las, zielone i żółte pola, Martwą Wisłę oraz Ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej? Tak! To Zbiornik Wody Kazimierz, wieża ciśnień, która działa na rzecz mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej i jednocześnie jest obiektem edukacyjnym i wieżą widokową, częścią Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Zwiedzanie wieży jest bezpłatne!

Gdański Szlak Wodociągowy prezentuje cuda myśli technicznej i przybliża wiedzę przyrodniczą związaną z najbliższym otoczeniem. Dwa historyczne podziemne rezerwuary wody i jedna nowoczesna wieża ciśnień z wyjątkowym tarasem widokowym pozwalają zyskać całkiem nowe spojrzenie na miasto. Symbolem szlaku jest nietoperz – nieuchwytny, tajemniczy i rzadko spotykany ssak, który wybrał jeden z obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego – Zbiornik Wody Stara Orunia – na swoje siedlisko.

Z tarasu zlokalizowanego 10 m ponad koronami najwyższych drzew rozpościera się widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską. Wewnątrz na zwiedzających czeka wystawa multimedialna, poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy.

Zbiornik Wody Kazimierz jest czynnym zbiornikiem pełniącym przede wszystkim funkcję techniczną. Do użytku został oddany w 2015 roku.

Od czerwca do września można zapisać się na bezpłatne wejście na wieżę i zwiedzanie Zbiornika Wody Kazimierz. Rejestracja odbywa się na stronie: https://szlak.gda.pl/zbiornik-wody-kazimierz/.

Zbiornik Wody Kazimierz w liczbach

– pojemność 600 m3 – dla mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej oraz na cele przeciwpożarowe

– ma wysokość 30 m – to tylko 2 m mniej niż słynne falowce w gdańskiej dzielnicy Przymorze

– taras widokowy znajduje się na 45 m n.p.m., czyli 10 m nad koronami drzew

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X