fbpx
Aktualności

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego Gdańska 2023

14 października na Polsat Plus Arena Gdańsk odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Budżetu Obywatelskiego 2023. Wygrały dwa projekty ze Świbna: IV część zagospodarowania terenu rekreacji i sportu z placem zabaw przy przeprawie promowej oraz – tym razem w Zielonym Budżecie Obywatelskim – stworzenie przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej w okolicy kamienia upamiętniającego 100-lecie Przekopu Wisły. Wyspa Sobieszewska, jako dzielnica z najwyższą frekwencją, 21%, zdobyła nagrodę od Miasta Gdańska – iluminacje świąteczne!

Amfiteatr na wydarzenia kulturalne i imprezy, boisko do gry w piłkę nożną i siatkówkę plażową, wiaty do grillowania oraz plac zabaw dla dzieci – takie obiekty powstaną na terenach zielonych przy przeprawie promowej w Świbnie. Wszystko dzięki skutecznemu działaniu Jerzego Petryczki i wykorzystaniu mechanizmu Budżetu Obywatelskiego do stworzenia atrakcyjnej i przyjaznej przestrzeni publicznej do rekreacji dla mieszkańców i przyjezdnych. Obecnie trwają prace budowlane realizujące pierwsze trzy założenia projektu, jakie uzyskały finansowanie w poprzednich odsłonach BO.

IV projekt o wartości 240 000 zł został wybrany przez mieszkańców dzielnicy do realizacji w 2023 roku. Zakłada on zakończenie przedsięwzięcia przez wybudowanie amfiteatru pozwalającego na organizowanie większej liczby imprez plenerowych.

Zielony teren przy przeprawie promowej w Świbnie od ponad 30 lat wykorzystywany jest jako miejsce organizacji Festynu Świbnieńskie Lato, zawodów sportowo-pożarniczych o puchar Prezydenta Miasta Gdańska, turniejów piłki nożnej. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego otrzyma nowy kształt oraz niezbędną do komfortowego organizowania imprez i spędzania wolnego czasu infrastrukturę.

W Zielonym Budżecie Obywatelskim zwyciężył projekt zagospodarowania dwóch sąsiadujących ze sobą działek, w miejscu koło kamienia upamiętniającego 100-lecie Przekopu Wisły. Działanie zakłada nasadzenia zieleni, uporządkowanie terenu i umożliwienie mieszkańcom i turystom odpoczynku w przyjazny otoczeniu. Koszt projektu to 117 000 zł.

Budżet Obywatelski 2023 – informacje ogólne

Była to 10. Edycja Budżetu Obywatelskiego. W tym roku zwyciężyło 117 projektów, w tym 8 projektów ogólnomiejskich oraz 109 dzielnicowych. Swoje głosy oddało dokładnie 41 217 osób mieszkających w Gdańsku. Wybierano spośród 305 projektów zarówno dzielnicowych, jak i ogólnomiejskich oraz projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Łączna kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski 2023 to 22 063 118 zł.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X