fbpx
Aktualności

Bike Jamboree powróciło do Gdańska

Rowerowa sztafeta dookoła świata przemierzyła 45 tysięcy kilometrów z Gdańska do Gdańska w latach 2017-2019. Bike Jamboree to przedsięwzięcie promujące m.in. zloty skautowe, takie jak Europejskie Jamboree 2020, które na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej.

Wyruszyli 27 maja 2017 roku z Targu Węglowego w Gdańsku, uroczyście przejechali przez Wyspę Sobieszewską odwiedzając Ptasi Piknik w Ptasim Raju organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Ruszyli na wschód, by w sierpniu 2017 roku dotrzeć do Baku w Azerbejdżanie, gdzie odbywało się głosowanie nad kandydaturą ZHP i Gdańska do Światowego Jamboree Skautowego. Nie udało się – wygrała Korea Południowa, lecz idea odwiedzenia Światowego Jamboree Skautowego, które odbyło się w Wirginii Zachodniej (lipiec 2019) oraz promowania Wyspy Sobieszewskiej jako świetnego miejsca na międzynarodowe wydarzenia skautowe pozostała. Uczestnicy i uczestniczki sztafety odtąd opowiadali i zapraszali na Europejskie Jamboree, które odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku 27 lipca-6 sierpnia 2020 r.

Harcerze w trakcie Bike Jamboree przejechali na dwóch kółkach dookoła świata, z Gdańska do Gdańska. Pokonali 45 tys. kilometrów w ponad 2,5 roku. Sztafeta podzielona była na 37 etapów. Jej uczestnicy odwiedzili w sumie 21 krajów półkuli północnej i cztery kontynenty.

Na mecie uczestników Bike Jamboree powitał Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, zastępca Naczelniczki ZHP hm. Karol Gzyl i zgromadzeni rowerzyści, mieszkańcy Gdańska.

Zakończenie Bike Jamboree Świętowano przez cały weekend w Domy Harcerza, gdzie odbywały się prelekcje i pokazy slajdów, wspomnienia z poszczególnych etapów oraz warsztaty podróżnicze.

Relacja z przyjazdu sztafety Bike Jamboree na stronie www.gdansk.pl.

Fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X