fbpx
Aktualności

Pamiątkowa Kapsuła Czasu z okazji 125-lecia Wyspy Sobieszewskiej

W 2020 roku mija 125 lat od momentu, w którym powstał Przekop Ujścia Wisły i tym powstała, otoczona wodami Martwej Wisły, Wisły Śmiałej, Wisły oraz Zatoki Gdańskiej, Wyspa Sobieszewska. 31 grudnia o godz. 12.00, przy kamieniu upamiętniającym budowniczych Przekopu Wisły w Świbnie, zostanie zakopana kapsuła czasu z okazji 125-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej zawierająca przesłanie współczesnych mieszkańców dla przyszłych pokoleń.

31 marca 1895 roku nadprezydent Prus Zachodnich, na telegraficzny sygnał cesarza Wilhelma II, własnoręcznie otworzył drogę pierwszym strugom wody wiślnej pomiędzy dzisiejszym Świbnem a Mikoszewem. Wykopano sztuczny kanał o długości 7,1 km od miejscowości Szewce do Zatoki Gdańskiej. Od tego momentu wody Przekopu Wisły połączyły się z Bałtykiem i w tym samym Wyspa Sobieszewska stała się wyspą…

Zakopanie pamiątkowej kapsuły czasu odbędzie się wyłącznie w gronie organizatorów, w ścisłym reżimie sanitarnym. Zawartość kapsuły czasu, którą współcześni mieszkańcy przekazują jej przyszłym mieszkańcom to: kronika ostatnich wydarzeń obejmująca działania społeczne, ważne wydarzenia kulturalne, Zlot ZHP Gdańsk 2018, opis działań Partnerstwa na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, aktualne dane demograficzne, wybrane w budżetach obywatelskich projekty i inwestycje ostatnich 5 lat na Wyspie Sobieszewskiej. To także książka Waldemara Nocnego „Wyspa Wspomnień”, kalendarz „Wyspa na starych pocztówkach”, obrączki ornitologiczne, chusta harcerska, mapy turystyczne Wyspy Sobieszewskiej. Materiały zostaną odpowiednio zabezpieczone i wkopane w kapsule przy kamieniu upamiętniającym budowniczych Przekopu Wisły w Świbnie.

Na kamieniu zostanie zamontowana tabliczka z napisem: „Kapsuła Czasu. 2020-2045”. Intencją Partnerstwa na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej jest to, by przyszłe pokolenia odkopały ją w roku jubileuszu – 150-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne będą po nim na Facebooku Teraz Wyspa Sobieszewska.

W marcu br. roku, z powodu pandemii, upamiętnienie rocznicy odbyło się online w postaci konkursów i quizów na Facebooku Teraz Wyspa Sobieszewska. Na początku września, podczas Podniebnego Pikniku towarzyszącemu Baloon Festival swoją działalność zaprezentowały organizacje działające w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk oraz zaśpiewano „dwieście lat” przy okolicznościowym torcie dla mieszkańców.

125-lecie upamiętniane było także przez działania online GAK Wyspy Skarbów oraz Izby Pamięci Wincentego Pola, ukazała się nowa książka Waldemara Nocnego „Wyspa Wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej”, w grudniu odbył się Konkurs Kulinarny organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony jest przez Miasto Gdańsk.

https://gdanskwyspasobieszewska.pl/pl/

https://www.facebook.com/TerazWyspaSobieszewska

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X