fbpx
Atrakcje | Plaże

Pływaj bezpiecznie! Kilka porad z MOSiR

Bezpiecznie na strzeżonej plaży

Zastanawiasz się, jakie kąpielisko wybrać dzikie czy strzeżone? Zdecyduj się na te drugie, bo tu nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Codziennie informują o warunkach pogodowych, a dzięki wywieszonej przez nich białej fladze będziesz wiedzał, że kąpiel jest dozwolona. Natomiast czerwona to dla Ciebie sygnał, że kąpiel jest zabroniona z powodu: złych warunków pogodowych, wysokiej fali lub zbyt silnych prądów wstecznych. Poza tym na plażach strzeżonych masz pewność, że ani woda ani piasek nie są skażone, gdyż czystość jest stale kontrolowana przez stację sanitarną.

Do wody – byle nie za szybko

Pływanie to prawdziwa przyjemność pod warunkiem, że woda jest ciepła a słońce nie świeci zbyt ostro. Najlepszą porą na kąpiel jest 10:00 – 12:00 lub 16:00 – 17:00. Jeśli się opalałeś i twoje ciało jest rozgrzane zanurzaj się powoli by przyzwyczaić się do chłodu. Nagła zmiana temperatur może wywołać przykurcz uda, łydki lub prowadzić do szoku termicznego.
Przebywaj w wodzie nie dłużej niż 25 minut, aby uniknąć wychłodzenia organizmu. Pływanie po posiłku jest też niewskazane. Organizm koncentruje się wtedy na trawieniu i trudno mu podjąć dodatkowy wysiłek.

Pływanie bez zbędnego ryzyka

Oswoiłeś się nieco z chłodniejszą wodą, przepłynąłeś trochę kraulem i żabką to pewnie kusi cię teraz by wypłynąć daleko od brzegu? Nie przeceniaj swoich możliwości nawet, jeśli jesteś dobrym pływakiem. Nie przekraczaj linii czerwonych boji. Nie masz pewności, że wystarczy ci sił by wrócić do brzegu. W każdym momencie może złapać Cię skurcz a pomoc może nie nadejść w porę.
Bardzo niebezpieczne są kąpiele w pobliżu ostróg (to grube drewniane pale wbite w dno morskie). W tych miejscach tworzą się wiry a na dnie są głębokie uskoki.
Nowicjusze, którzy dopiero uczą się pływać lub osoby, które nie czują się pewnie w wodzie powinni wybierać miejsca. W których mają grunt pod nogami.
Niedozwolone jest skakanie do nieznanej wody. Jeżeli woda jest zbyt płytka, albo znajdują się w niej duże kamienie lub inne podwodne przeszkody, możesz doznać ciężkiego urazu kręgosłupa.
Wypływanie w morze na materacach jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza, gdy nie umiesz pływać. Duża fala może Cię przewrócić a silne prądy wsteczne mogą wynieść Cię daleko od brzegu. Statystyki wskazują o znacznej przewadze wypadków nad wodą spowodowanych spożyciem alkoholu. Organizm działa wtedy mniej sprawnie. Masz gorszy refleks, płytszy oddech – szybciej się męczysz, a wtedy o wypadek nie trudno.

Jeżeli zauważyłeś wypadek

Najważniejsze jest by nie wpadać w panikę. Zawiadom ratownika. Jeśli jesteś na plaży niestrzeżonej, zanim wyruszysz na ratunek, oceń swoje umiejętności pływackie. Nie ryzykuj. Lepiej zawiadom Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR (tel. 601-100-100), pogotowie ratunkowe (tel. 112 lub 999) oraz zawołaj inne osoby. Jeśli zdecydowałeś się wypłynąć na ratunek zabierz koło dmuchane lub materac i ręcznik by za ich pomocą przyholować tonącego!
Ratowników czuwających nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą poznasz po zółto-czerwonych strojach z napisem RATOWNIK WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe). Zadaniem ich jest nie tylko ratowanie tonących, ale również udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej, ostrzeganie przed niebezpieczeństwem. Możesz zwrócić się do nich o pomoc, jeśli poczułeś się źle lub wydarzył się wypadek. Ratownicy dbają też o porządek na kąpielisku i plaży.

 

Morze bywa niebezpieczne. Pamiętajmy o tym korzystając z uroków kąpieli. Na naszym akwenie, okresowo występują liczne zagrożenia będące przyczyną przypadków utonięć.

•    silne prądy wsteczne: stanowią jedną z głównych przyczyn utonięć. Masy wody niesione przez fale cofają się wciągając na dno.
•    wysokie falowanie: fale morskie często osiągają duże rozmiary. Należy pamiętać, że podczas falowania możemy szybko stracić grunt pod nogami.
•    silne porywy wiatru: szczególnie niebezpieczne gdy wieje od strony lądu. Uniemożliwiają bezpieczny powrót do brzegu.
•    Przegłębienia: występujące miejscowo rowy i rewy oraz tzw. wilcze doły mają wpływ na zróżnicowanie dna morskiego. W niektórych miejscach wystarczy krok, aby głębokość zmieniła się o kilkadziesiąt centymetrów.

W celu zapewnienia Państwu bezpieczeństwa, pragniemy przedstawić kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać podczas pobytu nad morzem:

•    należy stosować się do poleceń ratowników WOPR,
•    korzystać wyłącznie z akwenów strzeżonych, w godzinach funkcjonowania kąpieliska,
•    nie lekceważyć okresowych zakazów kąpieli,
•    dzieci powinny znajdować się pod ciągłym nadzorem opiekunów,
•    korzystając z kąpieliska strzeżonego, należy zwracać uwagę na wyznaczone strefy dla nie umiejących pływać (boje czerwone) oraz dla umiejących pływać (boje żółte),
•    niedopuszczalne jest wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Nie wskazane jest korzystanie z kąpieli bezpośrednio po posiłku,
•    przed wejściem do wody pamiętajmy o stopniowym przyzwyczajeniu naszego organizmu do zmiany temperatury otoczenia.

Przeczytaj również:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.
X
X